Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Oleeks

Jazz

Polecane posty

Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam 18 lat i jestem tutaj nowy. Oglądam Rocka od bardzo dawna, niekiedy zdarza mi się wejść na jego streamy :) Chciałem zacząć od tematu dla mnie bardzo ważnego, a mianowicie od muzyki. Jeżeli o muzyce mowa, to trzeba powiedzieć kilka słów o jazzie. Obecnie jest to mój ulubiony gatunek muzyczny, który ciągle eksploruję i poznaję. Zdaję sobie sprawę, że niewiele osób tutaj tej muzyki słucha, a Ci, którzy wiedzą jak ona brzmi zazwyczaj podchodzą do niej bardzo stereotypowo. Będę chciał przed wami odkryć tajniki muzyki jazzowej, bo to muzyka bardzo szlachetna i ciekawa. Wszystkich zachęcam do aktywnej dyskusji oraz do czytania tematu, ponieważ będę chciał polecać tutaj znakomite płyty, które spodobają się fanom każdej muzyki.

 

Pozdrawiam i liczę, że spędzę miło tutaj czas.

Peace! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktokolwiek jest taką muzyką zainteresowany, ale być może jakaś zbłąkana dusza się znajdzie i ten temat mu pomoże znaleźć ciekawych wykonawców i znakomite płyty.

 

Tak, jak mówiłem, większość odbiera tą muzykę bardzo stereotypową, taką do kawiarenki czy restauracji. Typowe plumkanie w tle z trąbami na przedzie. Otóż niekiedy ta muzyka bywa bardziej ekstremalna, szybsza i wyrazista do muzyki metalowej. Chociaż nie ma takiego podgatunku jak "jazz-metal", to niegdyś bardzo popularna była mieszanka jazzu i rocka nazwana po prostu "jazz-rock". Bardzo często jest to muzyka szybka i wyrafinowana zarazem, która lubi słuchacza zaskakiwać :).

 

Zanim jednak napiszę o rzeczach bardziej współczesnych, to trzeba znać podstawy muzyki jazzowej i jej największy kanon. Tak jak w metalu jest wielka czwórka, tak w jazzie można uznać, że jest kilku wielkich wykonawców, których trzeba znać, chociaż pobieżnie. Postaram się ich opisywać na łamach forum i dziś zacznę od tego największego.

 

Miles Davis

 

Największy z największych muzyków jazzowych. Reprezentował niemalże wszystkie jazzowe style, które były możliwe, włącznie z takimi jak chociażby jazz-rap. Sławę zyskał głównie w latach '50 i '60, choć osobiście sądzę, że najlepsze rzeczy nagrywał w latach '70. Jest twórcą najbardziej klasycznej i kanonicznej płyty, która właśnie reprezentuje ten stereotyp jazzu. Nosi tytuł Kind of Blue i jest kamieniem milowym w historii muzyki jazzowej. To bardzo dostojna, klarowna muzyka, bez żadnego zbędnego dźwięku. Niesamowicie przejrzysta i intymna. Zawarte na niej standardy jazzowe jak "So What" czy "All Blues" są tym, czym są dla muzyki klasycznej największe dzieła Mozarta. To po prostu trzeba znać, żeby mieć wyobrażenie jaka niegdyś była muzyka. Serdecznie polecam ten album na początek, a do tego Pana będziemy jeszcze wracać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To świetnie, też oglądałem ten film i jest naprawdę genialny. Muzyka tam zaprezentowana to jazz już bardzo stary, z lat '40, który grany był na całe orkiestry, jak na filmie. Już w latach '50 big-bandy przestały być tak popularne, a zaczęto grać w kwartetach czy sekstetach. 

 

Jeżeli jakaś zabłąkana duszyczka jest zainteresowana taką muzyką, to chętnie podeślę i opowiem o niej :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×