Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Quazal

Prawa Autorskie

Polecane posty

Tak więc wiem, że na forum oraz na yt poruszany był temat praw autorskich jednakże ostatnio zacząłem się zastanawiać nad załozeniem własnego kanału.W związku z tym mam do was kilka pytań:

1. Skąd mogę pobrać różnego rodzaju grafiki, aby ustawiać je jako grafikę kanału oraz w jakiej rozdzielczości?

2. Czy yt rownież może "przyczepić się" o prawa autorskie do danej grafiki na kanale?

3. Jak to jest z intrami? Czy jeżeli tworze intro z danej gry to obowiązuje zasada 30 sekund i jeżeli muzyka nie przekracza właśnie tej długości to mogę ją opublikować?

4. Czy używacie jakiejś formułki do wytaczania sporów? Jeżeli tak to czy możecie ją tutaj przedstawić?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Widzę, że nikt nie chce odpowiedzieć... Nie wiecie? Czy już kiedyś się to powtórzyło (na forum niczego nie widziałem)?

Ja również chcę poznać odpowiedzi na te pytania, a szczególnie chciałbym się dowiedzieć jak jest z tą muzyką na youtube (np. czy partnerstwo wiąże się z komercyjnym wykorzystaniem muzyki)?

Jeżeli chodzi o muzyke, to dość niedawno weszła możliwość 30 sekund.
Tak, można użyc muzyki jakiejkolwiek do 30 sekund, YT nie przyczepia się do tego, jest to pewna forma reklamy autora.
Jeżeli zamierzasz dopiero otworzyć kanał to nie masz sie o co bać bo jeżeli nie masz partnerstwa na YT - to czy masz muzyke powyżej 30, czy poniżej to i tak nic nie zmienia bo nie zarabiasz, natomiast jeżeli Twój kanał będzie już partnerem - wtedy dopiero musisz większą uwagę przykuć na prawa autorskie bo jeżeli np. na filmie obok niego, będziesz widział prawa autorskie np. autora muzyki to Twój film już nie będzie zarabiać na Ciebie.

Wiedza moja nie jest dokładna, z obserwacji, z czytania, jeżeli gdzieś błąd to prosze o poprawienie.

Ja nie do końca orientuję się w kwestii praw autorskich, ale wiem jedno.

Jeżeli robicie kontent związany z grami Blizzard Entertainment (Diablo, Starcraft, WoW, Warcrafty itp) to możecie używać większości materiałów. Muzyka, grafika i niektóre materiały filmowe. Warto dopisać do opisu filmu to:

Every content item in this movie is used in accordance with World of Warcraft Video Policy (which can be found in the link below)
LINK: http://us.blizzard.com/en-us/company/legal/videopolicy.html

Każdy element użyty w tym filmie jest wykorzystywany zgodnie z zasadami firmy Blizzard Enterteiment
LINK: http://us.blizzard.com/en-us/company/legal/videopolicy.html

Z tym macie prawo do wykorzystywania materiałów Blizzarda do monetyzowania filmów. Nie możecie ich wykorzystywać w momencie gdy pobieracie pieniądza za oglądanie filmu, np. Aby zobaczyć twój film trzeba zapłacić 5zł. Zarabianie na YT nie wymaga od widza płacenia więc jest ok :)

To tylko tak w ramach Praw Autorskich Blizzarda :D

1. Z internetu:p Żeby być bardziej szczegółowym to każda gra ma swoje materiały (media) takie jak np tapety. Są to materiały reklamowe i nie ma raczej szans żeby za umieszczenie ich np w tle kanału ktoś cię ścigał. W końcu reklamujesz ich grę:) Inna sprawa że gdybyś taki element tapety drukował na koszulkach i sprzedawał to już będzie problem.
2. YT nie przyczepia się nigdy do praw autorskich. To właściciele praw używając narzędzie danych przez YT to robią. Po pierwsze patrz pkt. 1. Po drugie nie ma narzędzi dzięki, którym mogliby to zrobić więc nikt się o nic nie przyczepi.
3. Nie ma czegoś takiego jak zasada XX sekund. Nie wolno ci użyć nawet sekundy mmateriałów chronionych.
4. Nikt tutaj raczej sporów nie wytacza, co najwyżej nam są wytaczane spory;) Ja będąc w sieci partnerskiej nie mam żadnych sporów, ale jak byłem partnerem YT to miałem. Np EA przyczepiło się raz do moich 120 filmów z Battlefield 3. Odpowiedziałem na spór powołując się na zasadę dozwolonego użytku. Stwierdziłem, że głównym elementem filmu jest mój komentarz itd itp. 

Wszystkie sporty wygrałem i EA już nigdy się do żadnego filmu z BF3 nie przyczepiła (pewnie automat tak działa że nie daje więcej roszczeń tego samego typu jeśli wygrało się spór). Ja strzelam, że spór wygrałem bo nikt z EA w ciągu 30 dni nie przeczytał nawet mojej odpowiedzi a wtedy automatycznie spór się wygrywa ;)

Warto przejrzeć również stronę producenta. Czasami są tam działy poświęcone wszelkim mediom i ściśle z nimi związanymi prawami.

Tak jak podał Nexos:

Blizzard: http://us.blizzard.com/en-us/company/legal/videopolicy.html
Riot Games: http://www.riotgames.com/legal-jibber-jabber

Niektóre materiały są automatycznie sprawdzane przez wewnętrzny system (nie pamiętam nazwy)

W przypadku League of Legends (o ile nie jesteście objęci programem partnerskim) RiotGames® wymaga byście zarejestrowali się w ich systemie, który automatycznie wyszukuje materiały (zezwalając bądź też nie, na monetyzowanie) - warto wysłać maila do supportu w celu rejestracji.

Takie krótkie info.. Mnie zajęło miesiąc rozkminianie tematu :P

Zaoszczędzicie trochę nerwów

Ja uważam, że nie ma się co przejmować tymi powiadomieniami o prawach autorskich. Ja miałem kilka przypadków, że przy filmach mi pisało "Dopasowanie z materiałami coś tam, coś tam" i tak było naprzykład przy gameplayu z Deadlighta. Zombiak mi się zbugował i cały czas ryczał i system YT rozpoznał to jako fragment piosenki jakiegoś niemieckiego zespołu więc to jakiś totalny nonesens, w tle nie było żadnej muzyki, a że zombiak się zbugował to już nie moja wina  :mellow:

najlepiej  jeśli w grze jest jakiś podkład muzyczny i dostajemy  wiadomość "dopasowanie z materiałami innych podmiotów "  to  można zgłosić spór  i napisać ze ścieżka dźwiękowa jest integralną częścią gry/produktu  ja tak parę razy napisałem i cofnęli mi spór  oczywiście nie zawsze to  pójdzie po naszej myśli ale w 90%  spór jest "cofany" no chyba ze nagrywamy jakąś grę  której jest zakaz publikacji np bety jakiś gier itp 

To może, dopełniając wątęk do końca, chciałbym się dowiedzieć na jakiej stronie znajdują utwory do wykorzystania za darmo w celach komercyjnych?

Mam pytanie, jeśli mam to Dopasowanie z materiałami innych podmiotów i chodzi tam, o to że w grze Alice: Madness Returns jest taki wstępniak i on jest jako też trailer gry i ten system od YT mi to wykrył. Co mam zrobić dalej? Do wyboru mam następujące opcje (po kliknięciu "Spór"):

Mam dysk CD/DVD lub kupiłem piosenkę w sklepie internetowym.

Nie sprzedaję filmu ani nie zarabiam na nim.

Podałem w filmie informację o pochodzeniu materiału.

Film zawiera oryginalne materiały i posiadam do niego wszystkie prawa.

Mam licencję lub pisemne pozwolenie od właściciela praw na wykorzystywanie tego materiału.

Mój sposób wykorzystania treści spełnia wymagania prawne dotyczące dozwolonego użycia określone przez obowiązujące przepisy prawa autorskiego.

Treść należy do domeny publicznej lub nie kwalifikuje się do ochrony praw autorskich.

Którą opcję mam wybrać?
Proszę o szybką pomoc! Może lepiej będzie to tak po prostu zostawić i nie potwierdzać tego ani nie spierać się?

W dodatku podam, że mam 14 lat więc wolę uniknąć jakiś rozpraw sądowych.

Nie jestem pewien... Czy aby na pewno muzykę creative commons można wykorzystywać do celów komercyjnych? (dokładnie chodzi mi o użycie jej w swoich filmach, gdy posiada się partnerstwo no i się zarabia...)

@Up nie udzielę ci odpowiedzi ( ponieważ sam nie wiem), ale jeśli nie masz partnera to o nic się nie martw :)

Nie jestem pewien... Czy aby na pewno muzykę creative commons można wykorzystywać do celów komercyjnych? (dokładnie chodzi mi o użycie jej w swoich filmach, gdy posiada się partnerstwo no i się zarabia...)

@Up nie udzielę ci odpowiedzi ( ponieważ sam nie wiem), ale jeśli nie masz partnera to o nic się nie martw :)

Ja już używałem z tej strony, którą podałem, kilka kawałków, miałem je głośno w filmach, nie zmieniałem tempa i nie było żadnego powiadomienia o prawach autorskich ;)

Muzyke Creative Commons możesz spokojnie używać w swoich filmach. Sam używam i do tychczas nic na ten temat nie dostałem.

Treści na Creative Commons są napewno legalne do użytkowania przez wszystkich ludzi w swoich dziełach, zresztą jak wrzucasz filmy to możesz sobie wybrać licencje Creative Commons przez co pozwalasz na dalsze przetwarzanie i edytowanie tych materiałów przez innych użytkowników legalnie o ile posiadasz do wszystkich treści zawartych filmie prawa. Jak sobie sam skomponujesz piosenkę to możesz to dać na Creative Commons na YT i obserwować jak inni będą się z nią bawić, taka jest chyba w ogóle idea materiałów Creative Commons. Ja jestem w 100% pewien, że można wykorzystywać piosenki z tej strony, którą podałem. Utwierdza mnie też w tym to, że Rojo wykorzystuje w wielu swoich filmach piosenkę "Grapes - I dunno" w swoich filmach, którą można pobrać właśnie z tej strony :)

TheReaperV11 dziękuję Tobie, że tak aktywnie udzielasz się w temacie. Ale w tym co piszesz nie pojawiło się ani razu do użytku komercyjnego a to jest dla mnie kluczem. Do tego nie dowiedziałem się czy masz partnera na yt.

Co do Tommy'ego to chciałbym uzyskać opinię kogoś bardziej "pewnego" a ty masz raptem 2 posty.

Co do reszty to również dzięki za odpowiedzi. Chciałbym jednak uzyskać pewną odpowiedź na pytanie: "[...]na jakiej stronie znajdują utwory do wykorzystania za darmo w celach komercyjnych?"

Ja nie mam partnerstwa, ale Rojo ma. Poza tym nawet jak się nie ma partnerstwa to te roboty od Google mogą znaleźć piosenkę np. od Michaela Jacksona i wtedy to już jest łamanie praw autorskich, więc gdyby z tymi na licencji CC było tak samo to by mi się gdzieś pojawiła informacja przy filmie, że mam coś nielegalnego, a nigdy tak nie nie miałem ;)

3. Nie ma czegoś takiego jak zasada XX sekund. Nie wolno ci użyć nawet sekundy mmateriałów chronionych.

Czy oby na pewno? W wątku "Muzyka pod intro", Rock pisze: "(...) odkryłem, że można sobie pozwolić na używanie komercyjnej muzyki w intrach". Jak to właściwie jest?

Niech ktoś napisze jak to jest z tym używaniem muzyki komercyjnej do iluś tam sekund, bo już mam zaczepisty pomysł na zrobienie intra do Batman Arkham City z podkładem U2 - Hold me, Thrill me, Kiss me, Kill me

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez zaricha12
      Cześć ! Tak jak w tytule szukam grafika komputerowego do wykonania prac typu (logo,avatar,miniaturki i layouty). Co do płatności (przelew) . Możliwa współpraca na dłużej.
      Jesteś chętny ? napisz a na pewno się dogadamy
    • Przez xMatwiej

Projektowanie graficzne - retusz zdjęć, broszury, ulotki, wizytówki, okładki albumów płyt, coverarty na YouTube, bannery, avatary, overlay'e na stream, porady i więcej.

• Przez chrzanu
      Witam potrzebuje cały layout na twicha bannery/loga etc, zdj w tle na yt/fb.
      Płatnośc przelewem.
      kontakt : https://steamcommunity.com/profiles/76561198108823888/

• Przez Groid
      Witam
      Zapraszam do odwiedzenia mojego, dość świeżego kanału, na którym staram się codziennie o 20.00 umieszczać film z let's playem. W planach również we wtorki i czwartki materiały o 22.00 z gier które lubią straszyć lub są po prostu bardzo krwawe. W tematyce są również gry stare, na które mam zamiar poświęcać jeden odcinek w soboty o 16.00. Ponad to mam nadzieję na niedzielę przygotowywać materiały niezwiązane z grami, bardziej z tematyką filmową/serialową, w planach są również podcasty współtworzone z innymi osobami. Serdecznie zapraszam.
      GROID - YOUTUBE
      GROID - FACEBOOK

• Przez MG Solution
      Witam, oferuję swoje usługi z zakresu grafiki/motion graphic/video zajmuje sie tym zawodow jestem w stanie wykonać cała oprawe graficzne kanałów na yt, Logo, intro, video. Po więcej informacji proszę priv prześlę swoje portfolio do podglądu.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik