Skocz do zawartości
Iskor

Sapphire Radeon HD 7950

Polecane posty

Witajcie,

obiektem analizy będzie moje GPU, a więc:

w pierwszym tygodniu grudnia wysłałem swój zasilacz SilentiumPc Deus G1 80+ Bronze 600W do autoryzowanego serwisu.

Po 30 minutach analizy w serwisie zapadła decyzja o wymianie na taką samą nową sztukę.

Zasilacz wrócił do mnie we wtorek w zeszłym tygodniu.

Do domu wróciłem w niedzielę w nocy, w poniedziałek jak tylko wstałem wziąłem się za montaż, robiłem to pierwszy raz samodzielnie, aczkolwiek nie był to ogromny problem, bo miałem już styczność z tego typu rzeczami.

Po pomyślnym zamontowaniu (usterka w zasilaczu, pomimo tego że był wymieniony powtórzyła się tj. w pierwszym brzęczały cewki podczas gry, w tym nowym też brzęczały i wyły, aktualnie ten drugi jest w serwisie i dzisiaj przyznali mi kolejny (trzeci) nowy)- pierwsze włączenie PC. W pierwszych chwilach widzę, wszystko śmiga, PC normalnie odpala, prąd wszędzie jest, ale (przechodzimy do meritum) jeden wiatrak na karcie się nie kręci! Mam Sapphire Radeon HD 7950 z chłodzeniem Dual-X.

Zawsze przy starcie komputera kręciły się dwa oba wiatraki na karcie z domyślną 20% prędkością.  Zrestartowałem komputer, ale nadal nic, po włączeniu przycisku power wiatrak nr.1 startuje i kręci się, wiatrak nr.2 startuje, ale po ułamku sekundy zatrzymuje się i tak już zostaje. Ściągnąłem od AMD aplikacje TRIXXX, aby spróbować coś podziałać z prędkością wiatraków, jak przeciągnę suwak na 100% mocy/prędkości obrotów wiatraków kręcą się oba, ale jak już zmniejszam do ~80% ten z którym jest problem zatrzymuje się i staje kompletnie. Odpaliłem Skyrim na najwyższych, żeby zobaczyć czy po jakimś czasie drugi wiatrak sam się nie włączy i dołączy już do pracującego pierwszego, aczkolwiek karta zagrzała się do 57 stopni i niestety pracował tylko jeden. Reasumując: zawsze, od początku pracy komputera kręciły się oba wiatraki z chłodzenia karty, teraz kręci się jeden, a drugi budzi się przy 80% mocy/prędkości wiatraków (domyślnie jest 20% i zawsze pracowały dwa). Sterowniki karty mam ten najnowsze Omega. Specyfikacja PC:

Intel Core i5 3570 3,4GHz

AsRock P67

Patriot Viper 2x4GB CL9 1600Mhz

WD 1TB, 64MB, SATA/600

Radeon 7950 HD

SilientumPC Deus G1 600W

Czy ktoś z was miał podobny problem? Da się to "zażegnać od ręki? Szansa, że ja coś zepsułem podczas montażu jest spora? Pozostaje wysłać do serwisu?

Dziękuje za poświęcony czas i pomoc.

Po pierwsze - jesteś pewien, że wszystko dobrze podłączyłeś?

Spróbuj użyć SpeedFan do kontrolowania prędkości wiatraczków. Jeżeli się nie da, to wejdz do BIOSu i ustaw sterowanie wiatrakami na manual i wstedy spróbuj.

Możliwe, że chłodzenie karty jest automatyczne i drugi włączy się dopiero, gdy karta będzie miała wysoką temperaturę.

Tak wszystko było okay. Nie jest automatyczne, przez 18 miesięcy pracowały dwa od najniższych temperatur na karcie, a teraz nagle ich praca była by zróżnicowana? Wątpię. Dzisiaj koło siedemnastej będzie kurier z 3 nowym zasilaczem! zobaczymy po podłączeniu co będzie i na pewno spróbuje robić jak radzisz.

Ja bym tam sprawdził kartę w innym komputerze z innym zasilaczem, bo może bez sensu wysyłasz w nieskończoność zasilacze do wymiany i zwyczajnie dopadła Cię złośliwość rzeczy martwych i grafika się poddaje powoli ;)

Ja bym tam sprawdził kartę w innym komputerze z innym zasilaczem, bo może bez sensu wysyłasz w nieskończoność zasilacze do wymiany i zwyczajnie dopadła Cię złośliwość rzeczy martwych i grafika się poddaje powoli ;)

Z zasilaczem było tak, że od początku jak złożyłem cały zestaw to on brzęczał i wył, ale nie chciałem go odsyłać bo chciałem grać (czerwiec wakacje), potem odkładało się to itepe, ale ostatnio doszedłem do wniosku, że coraz bardziej mnie to drażni (wcześniej po prostu to zlewałem) a gwarancji zostało pół roku więc jak nie teraz to w ogóle i tak zaczęła się przygoda z serwisem. Mój błąd był, że nie załatwiłem z zasilaczem od razu tylko po nastu miesiącach. W zasadzie pomysł wart rozpatrzenia, kwestia jest tylko tego czy zasilacz w kompie brata spokojnie dźwignie swój sprzęt i tą kartę.

Edit.

Przy trzecim zasilaczu SilentiumPc staneło na wyskokości działania i brzęczenie które mnie trapiło zostało wyeliminowane.

Aktualnie trzeba przyłożyć ucho do samego zasilacza i podczas grania słychać brzdęki, ale wyłącznie po wcześniejszym przyłożeniu ucha a i tak są one ciche więc wydaje mi się, że jest OK.

Z kartą nie nastąpiła żadna poprawa, SpeedFan nic nowego nie wniósł, mianowicie drugi włącza się przy 80% mocy wiatraków.

Czy 60 stopni do duża temperatura jak dla karty? Aktualnie podczas gry na jednym wiatraku karta zagrzała się do 60 stopni a wiatrak (ten jeden, drugi spał) pracował na ~40% swojej mocy. Może tak być, mianowicie 60 stopni to nie jest problem dla tej karty czy jest to temperatura nie dopuszczalna?

Mnie się wydaje, że karta ta ma opcję dołączania drugiego wentylatora jako opcji przy wysokiej temperaturze. Możesz sprawdzić w Catalyst, czy nie ma czasem takiej funkcji. BIOS także może mieć ustawienie takowe. W sumie też mam kartę w chłodzeniu Dual X, ale nic takiego nie zaobserwowałem.

Po pierwsze - Mozliwe ze karta ma dwa niezalezne wentylatory tak jak twin frozr V. Po drugie - Co do tego ze wentylator nr2 nie kreci sie po bootcie: karta podczas bootowania czysci sie z pylu, krecac dwoma wentylatorami ale pozniej odlacza jeden wentylator bo nie potrzebuje i chce oszczedzac na energii

No to moze opcja nr2. A jak nie to oddaj karte na gware o ile jescze masz.

Jak chcesz i nie masz gwary to rozkrec karte,zrob kilka zdjec,wstaw pewnie ktos powie co sprawdzac. Jakies napiecia itp. (nie znam sie na tym :P)

W porządku, rozumiem, że może sobie odłączać i nie ma w tym nic złego, ale dlaczego od nowości tak nie było tylko po 18 miesiącach. Mam gwarancję i prawdopodobnie zrobię z niej użytek po sylwestrze, bo potem to będzie za późno.

Wszystkie wasze rady uwzględniam i dziękuję, aczkolwiek sprawdzam to co piszecie i jak dotąd nic to nie wniosło w pracę karty. Jedynie co to SpeedFan fajnie się sprawdza, ale piszecie że 60 stopni to norma, ale ten SpeedFan przy 60 już mi płomień pokazuje :P

Jedynie co to SpeedFan fajnie się sprawdza, ale piszecie że 60 stopni to norma, ale ten SpeedFan przy 60 już mi płomień pokazuje :P

W ustawieniach sobie to zmień. Poszukaj w necie jaki powinien być zakres temperatur :)

Witam
Specjalnie się zarejestrowałem, żeby zapytać jak sprawa potoczyła się dalej z racji tego, iż ostatnio odkryłem u siebie identyczne zjawisko.

Posiadam Sapphire HD7870 z chłodzeniem dual x i po półtorej roku użytkowania jeden z wentylatorów przestał działać na niskich obrotach. Przy ręcznym podkręceniu go do około 80% startuje. 

Zdemontowałem wentylatory, dokładnie przeczyściłem co nie przyniosło zamierzonego efektu, jednakże odkryłem przy okazji, że wentylator ten ma znacznie większe opory ruchu i słychać charakterystyczne "szuranie". Wentylator o nic nie haczy, więc osobiście przypuszczam rozsypane łożysko.

Posiadam jeszcze gwarancję, ale zastanawiam się czy takie coś się pod nią kwalifikuje.

Ma sens takie coś reklamować? 

W czasie pracy na jednym wentylatorze temperatura karty wzrosła o jakieś 6 stopni.

Powinienem cię "upomnieć" i napisać, byś założył własny temat, ale darujmy sobie :D Mam tą samą kartę w tej samej wersji. Moja chodzi jak trzeba. Jeśli wentylator ma opory, to albo łożysko się pierdykło, albo silnik się zaciera. Jeśli masz gwarancję - oddaj kartę. Albo dostaniesz nową, albo naprawią ci tą.

Napisano (edytowany)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)

Wysłałem kartę do serwisu Agito 16.01, dotarła do nich 21.01 i od tamtej pory jest "serwisowana". Jedynym konkretem jaki znam jest to, że powiadomią mnie o nadaniu przesyłki zwrotnej. 

W każdym razie uderzaj z tym do serwisu, jeśli masz gwarancję.

Nie mniej jednak dziękuję powyższym za wsparcie.  ;)

Do zamknięcia/skasowania.

Edytowano przez Iskor

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez Trypekk
      Ostatnio zakupiłem mikrofon novox nc-1 wraz z zestawem do przymocowania i pop filtrem. Niestety gdy podłączam mikrofon do komputera z najnowszym windowsem i procesorem intel core i5 nie działa komputer albo go nie wykrywa albo jest jakiś problem z kablem nie wiem pomóżcie (o pomoc prosze z niewykrywaniem mikrofonu na komputerze ;0 ) Z góry dzięki
    • Przez Baran
      Siemanko ja jestem BARAN z ksywy oraz zachowania ! ;D

To mój pierwszy filmik. Nagrywane sceny zostały Telefonem ;D (tak w kilku momentach auto focus dał się we znaki)
      Obraz nie jest Ostry, ostry ale wystarczający jak na start. 

Dobra... nie umiem pisać wstępów wiec... Konkret 
      Co myślicie o filmie pod względem technicznym ?

• Przez KaroleczeQ
      Witam mam problem z nową kartą graficzną Palit 1070 8gb (256bit). Otóż gdy podłączam kartę do płyty głównej (starej z Gigabyte) obraz zatrzymuje się na  obrazie z płyty głównej, po chwili wyłączają się wiatraki karty i gaśnie obraz z monitora i wyświetla się komunikat No SignalDetected. BIOS nie chce się otworzyć ( prawdopodobnie potrzebuje przejsciówkę z usb na ps2 do klawiatury) Dodam że na starej karcie wyświetla się BIOS ale jak napisalem klawa nie dziala  Co z tym zrobić?
    • Przez xkubvix
      Mam problem z wydajnością laptopa. Posiadam Asus rog gl553 vd, i5 7300hq, gtx 1050 2gb. Jeszcze wczoraj w csie miałem 120-140 fps, a dzisiaj nagle 50-30 fps. Może to problem z pamięciom GPU? raz mam 405 mhz, chwile potem 3054. POMOCY

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik