Skocz do zawartości
Śliwa

Andrzej Sapkowski - w kręgu wiedźmińskiej sagi

Polecane posty

Grając w Wieśka wiedziałem o co chodzi bez książek,ale w 3 jest dużo postaci o których nie mam pojęcia.

BTW O co chodziło z GNOMAMI w Q&A Redów ? Śliwa ty oglądałeś więc powinieneś wiedzieć :)

Wracając do wyrastania z fantastyki - bujda :P

Wielką fanką tego gatunku, a szczególnie Wieśka jest moja pani pedagog z poprzedniej szkoły. Nawet nie wiecie jak się zdziwiłem, kiedy wracałem z nią z jakiegoś konkursu, a ona rozpoczęła dyskusję na ten temat :D

To, że Ty znasz tylko młodych ludzi czytających Sapka, nie znaczy, że starsi wcale tego nie robią ;)

Tak sobie wróciłem z lekką nostalgią do tego tematu, gdzie dawno już mnie (ani najwyraźniej nikogo innego) nie było i pomyślałem, że trochę nawiąże do komentarza Raximona i powyższej odpowiedzi Śliwy. Może to delikatny offtop, ale warto odświeżyć wątek :)

Wydaje mi się, ze Raxi ma tu trochę racji - rzeczywiście niewiele starszych osób czyta Sapkowskiego... Ale i niewiele starszych osób czyta fantastykę. I to właśnie traktowałbym jako powód popularności Sapka wśród młodzieży. Nie zgodzę się, że jest on niedoceniany. To naprawdę jeden z najlepszych polskich pisarzy i jeden z lepszych pisarzy fantasy na świecie. Jednak rzeczywiście fantasy jest raczej popularna wśród ludzi młodych i wydaje mi się, że przyczyna jest dosyć oczywista. Fantastyka w tym nowoczesnym wydaniu, jakie czytujemy dziś, zrodziła się w zasadzie w latach 50-60 XIX wieku razem z twórczością Tolkiena, jednak jej rozwój i nagła popularność przypada na lata ,80, nawet .90 (w Polsce fantasy to Sapkowski i wiedźmin, nie mam co do tego wątpliwości). No to jeśli fantastyka w Polsce ma 30 lat, to w jakiej grupie wiekowej będzie najpopularniejsza? Właśnie wśród osób poniżej 30 roku życia. Dlatego pięćdziesięcioletnich czy sześćdziesięcioletnich fanów fantasy jest troszkę mniej niż 20-latków. Tym bardziej, że ci młodsi mają więcej czasu na czytanie :) Tak przynajmniej myślę. Z drugiej strony mój ojciec ('58 rocznik) za czasów młodości zaczytywał się w powieści Karola Maya i tak jak ja teraz pozwalam mojej wyobraźni kreować scenariusze z magami, tam on miał swoich indian i kowbojów. Każde pokolenie ma swoje tendencje w literaturze. Mam wrażenie, że ostatnio coraz więcej słyszę o fantastyce postapo, więc kto wie, może ona będzie następnym hitem?

Oho, mój tata to też wielki fan Maya. Wkręcił w to też mojego starszego brata (23 lata). Mnie się już nie udało w takim stopniu zainteresować. To samo mogę powiedzieć o twórczości Alfreda Szklarskiej (książki o Tomku Wilnowskim).

Akurat w historię Tomka, tak samo jak Pana Samochodzika się wkręciłem, ale to w młodym wieku, długo przed fantastyką. Nie wiem dokładnie które to były lata, ale gdzieś w okolicy podstawówki, może trochę przed i przez cały ten okres właśnie książki przygodowe mi towarzyszyły. Pod koniec podstawówki trochę się opuściłem w czytaniu, aż do gimnazjum i rozpoczęcia przygody z fantasy ;)

Często zresztą czytane przez te same osoby, co trochę nawet zaskakuje biorąc pod uwagę, że to tak różne uniwersa. Mnie - wielkiego fana fantasy - ani trochę do postapo nie ciągnie. Ale ja może dziwak jestem ;P

Polecam w takim razie Z mgły zrodzony Sandersona. Moim zdaniem jeszcze lepsza jakościowo fantastyka niż Sapkowski

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez PowerOfAnger
      Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych
      zachęcam do wizyty na moim kanale gdzie znajdziecie całą masę różnorodnych treści od gier, poprzez książki, paczki niespodzianki, zagadki logiczne, nowinki technologiczne aż po sprzęt elektroniczny.
      Największe treści na moim kanale to gry video z racji ich ogromnej dostępności. Serie staram się prowadzić wczuwając się w historię przedstawioną przez twórców by lepiej się taką historię oglądało. Nie zabraknie również wszelakich komentarzy i śmiesznych sytuacji. Znajdziecie tu rónież paczki niespodzianki typu LootCrate czy Pixel-Box gdzie nigdy nie wiadomo jakie gadżety znajdą się w środku (od figurek po kubki tematyczne).
      Mam nadzieję, że po odwiedzinach zostaniecie na stałe i będziemy wspólnie tworzyć świetną społeczność
      Pozdrawiam i do zobaczenia!

Link do kanału:
      https://www.youtube.com/channel/UC2A4pD9XlUPrdN366vilp3A
    • Przez fran15
      Mam problem z Wiedźminem 3. Sprawa wygląda tak, że ostatnio złożyłem komputer z Nvidią GTX 1060 3GB, a w grze słabo działa wygładzanie krawędzi.  Macie jakiś pomysł?
    • Przez NitroooGRY BuschCraft
      Zapraszam Was do oceny tego filmu badz innych

• Przez Ederwolf
      Hej forumowicza, zwracam się do was z problem jakim jest odpalenie wiedźmina 3. Zanim przejdę do rzeczy muszę wyjaśnić kilka spraw. 
      Kupiłem ostatnio nową płytę główną i procka, co to skutkowało tym, że został zrobiony format oraz wgrany nowy system (z win 7 do win 8,1). Dzisiaj komputer odpaliłem jednocześnie sprawdzając czy dane gry mi chodzą i te które uruchomiłem działały bez problemu, po za tym Wieśkiem 3. (Od razu nadmienię, że mam grę oryginalną). 
      Ogólnie rzecz biorąc przed formatem zgrałem sobie cały folder z grą na dysk zewnętrzny, teraz wrzuciłem z powrotem do mojego dysku na kompie. (Zrobiłem tak, ponieważ nie widzi mi się ściąganie i instalowanie z goga od nowa tym bardziej, że wiesiek 3 mnóstwo ma do pobrania - dodatkowo grę mam zmodowaną). 
      No i tutaj przechodzimy do sedna sprawy. Gra po przeniesieniu całego folderu nie chce się odpalić z pliku exe. Uprzedzając, wgrałem potrzebne dll,, wyczyściłem wszystkie C++ i wgrałem od nowa, dodatkowo połączyłem mój folder z gogiem - przez przycisk play też nie działa. Cały szkopuł polega na tym, że gdy klikam w plik witcher3.exe w folderze bin gra kompletnie się nie uruchamia, nie wyskakują żadne błędy. Jak wchodzę menadżer, w procesach widnieje uruchomione witcher3.exe ale jej parametry wykorzystania ram stoją na prawie 500mb a sama gra nie reaguje. Długie czekanie nic nie daje tak samo wyłączenie antywirusa nie pomaga. Co ciekawe uruchomiłem po tych instalacjach komputer od nowa, spróbowałem włączyć grę przez goga, gra mi sie uruchomiła ale po angielsku... (i nie wiem czy mody były zainstalowane, bo miałem wrażenie, że uruchomiła mi się podstawka gry bez dodatków, które posiadam). Grę wyłączyłem, spróbowałem włączyć z ponownie z folderu - nie dało rady - ten sam problem. 

Ktoś zna rozwiązanie tego problemu. Tak wiem, że mogę pobierać ponownie, no ale chciałem sobie po prostu zaoszczędzić ściągania, instalowania i modowowania. 

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik