Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
damyan006

Wróg numer jeden

Polecane posty

Zero Dark Thirty  

Plusy:

+ Świetna gra aktorów. ( Według mnie tu powinien trafić Oscar za najlepszą aktorkę pierwszoplanową )

+ Autor przemyca w historii ciekawe, fascynujące informacje. ( Jeśli trafisz na dobre napisy, możesz trafić na ciekawostki odnś. technik tortur więźniów i mniej istotnych faktów tej historii )

+ Mocno wciągająca historia.

Minusy:

+ Środek filmu wydaje się trochę nudnawy i trochę tracimy wątek. ( W porównaniu do bardzo dobrego rozpoczęcia i zakończenia )

+ Można było bardziej rozwinąć postacie drugoplanowe.

Ocena:

8/10

Wróg Numer Jeden
( Zero Dark Thirty)

O Filmie:

Amerykańska wersja sprawiedliwosći

Wróg Numer Jeden to kolejny z obejrzanych przeze mnie filmów nominowanych w tym roku do Oscara w głównej kategorii. Film jest mocnym kryminałem, może nawet kryminałem szpiegowskim. Akcja może zwolni momentami, może nawet będziecie mieli wrażenie dłużyzn, ale wygląda na to, że są to zabiegi uzasadnione.

Wróg numer jeden jest bardzo dobry pod kątem aktorskim. Główna rola została oczywiście nominowana do Oscara, Jessica Chastain odebrała też za nią Złotego Globa. Jest tu jednak też bardzo dobry drugi plan. Agent Dan (w tej roli Jason Clarke), który z jednej strony torturuje więźniów, z drugiej wybiera spokojną posadkę. Agentka Jessica (Jennifer Ehle), która najbardziej chyba okazuje pobłażliwość i brak wiary w główną bohaterkę. Świetna jest rola Josepha Bradley’a z CIA (Kyle Chandler), ale dla mnie na drugim planie wybija się przede wszystkim w roli Dyrektora CIA James Gandolfini. Z przylizaną grzyweczką i okularkami prawie nie rozpoznamy w nim Tony’ego Soprano.

O kontrowersjach w sprawie tortur powiem tyle – tortury są, wzroku odwracać nie trzeba, pokazuje się je delikatniej niż brutalne sceny w swoich filmach pokazuje np. Smarzowski. Reżyserka nie staje po żadnej ze stron, nie zajmuje stanowiska w sprawie osądzania czy usprawiedliwiania tortur jako metod śledczych. Oglądany w telewizji przez agentów prezydent Obama zapewniający, że Ameryka takich metod nie stosuje, jest jednak w tym kontekście dość zabawny.

I jeszcze jedno. 157 minut. Wolałbym, żeby to trwało krócej. Wierciłem się w fotelu i niejednokrotnie miałem wrażenie, że można było film pociąć. Refleksja przyszła dopiero potem. Oni też czekali, oni też obserwowali ten dom miesiącami, oni też chcieli całą akcję skrócić. Uważam więc ten zabieg za celowy i tego się będę trzymać.

Wróg numer jeden to bardzo dobre kino. Kathryn Bigelow już w „The Hurt Locker” udowodniła swój wielki talent i skłonności do robienia kina dość dalekiego od ogólnie pojętego kina kobiecego. Tutaj całkowicie to potwierdza. Jest w tym filmie też wielka rola scenarzysty Marka Boala, który przebijał się przez mnóstwo materiałów na temat akcji CIA, przeprowadzał wywiady i na ich podstawie stworzył scenariusz filmu. Bardzo dobry scenariusz. Wróg numer jeden to zdecydowanie film który warto obejrzeć.

MOJA OCENA - 8/10

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik