Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
SirGorn

Czyszczenie pasty termoprzewodzącej w laptopie

Polecane posty

(tl;dr na końcu postu)

Witam, 

dzisiaj postanowiłem wyczyścić mój 2 letni laptop, bo coraz częściej uruchamiał się wentylator podczas stanu spoczynku Dbałem o niego jak o dziecko, nie stawiałem na łóżku, zawsze na jakiejś podkładce. Tym większe było moje zdziwienie jaki jest brudny w środku. Nikt mi teraz nie wmówi, że "nie muszę swojego laptopa czyścić, bo o niego dbam" haha! :)

Mam nadzieję, że wiele osób postanowi wyczyścić również swój sprzęt. ;)

nQKwsF3.jpg

Dobra, na samym początku moim oczom ukazał się radiator, który był prawie całkowicie zapchany. Po składaniu kompa została mi pasta termoprzewodząca, więc postanowiłem ściągnąć całe chłodzenie i przy okazji wymienić pastę na procku. I tu moje drugie zdziwienie, bo pasta była wylana poza powierzchnie procesora i tego czegoś od Nvdii  - czy ktoś już grzebał w moim lapie, a może dostałem sprzęt z zwrotu wadliwego towaru? Mniejsza.

2Rvkm9o.jpg

WcxBD2T.jpg

TL;DR; 

Teraz mam pytanie, czy można bezpiecznie wyczyścić to co się wylało, a jeśli tak to czym to czyścić? Pasta była tak wysuszona, że trudno było ją wyczyścić z równej powierzchni. Do tej pory czyściłem spirytusem i wacikami - na koniec wyczyszczę powierzchnie taką szmatką do okularów, bo powinna dobrze wszystkie drobinki wyłapać.

Nawilżasz wacik czy coś innego dziwnego watowego alkoholem i jedziesz.

Pasta mogła się wylać, bo po prostu chłodzenia praktycznie bezpośrednio dotykało układu, więc pasta była zbędna.

(Najlepszy odbiór ciepła jest jak powierzchnie przylegają do siebie, pasta ma tylko zadanie uzupełnienia mikro szczelin (albo po prostu szczelin, zależy jak gładkie są powierzchnie), a nie stworzenia, np 1mm warstwy "przeszkody" dla ciepła uchodzącego z układu.

Nie wiem jakiego masz laptopa, ale w Acer'ach Aspire Timeline X jest do wentylatora przyklejona taśma od matrycy. Gdy się ją nieodpowiednio naruszy, na ekranie pomieszają Ci się strasznie kolory (głównie biały i czarny) dlatego radzę uważać i omijać te regiony ;).

@Smuggler: monitor mam całkowicie odczepiony od reszty laptopa i widzę o której taśmie mówisz, faktycznie była pod wentylatorem. Starałem się niczego nie szarpać i wszystko robić ostrożnie. Mam nadzieje, że nic nie narobiłem ;]

A mam Dell XPS L702X

A jeszcze spytam, bo na radiatorku mam takie gumowe podkładki, które się stykają z jakimiś chipami - to też można wymienić na nowe?

I drugie pytanie: czy ta wylana pasta bardzo szkodzi?

//edit:

Wyczyściłem, ale nie na 100%, bo bałem się że uszkodzę te luty, czy co to to jest.

DsPXDJD.jpg

zhWZDdW.jpg

I jeszcze dla zabawy zrobiłem to:

cCWZ5Ki.jpg

Co do temperatur, to nie jestem pewien czy zmalały - głupek nie zrobił testów przed wymianą... (w spoczynku na pewno są mniejsze, ale podczas stresu na procku jest dość wysoka temperatura)

W stresie CPU 100%, GPU 100% (10 min prime95 + blender) moja i7 rozgrzewa się do 91 stopni - 100 stopni to max według strony intela.

GPU ma 72 stopnie max.

Temat do zamknięcia.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez TENODMAGIII
      Witam, od jakiegoś czasu mam problem z pingiem w CSGO, w każdej grze online internet mi działa normalnie a w jak gram w CSGO ping mi skacze do 1000 i nie spada poniżej 200. Zauważyłem że dzieje się tak też jak odpalam inne gry na steamie jak np. gothic 2, wtedy ping na TeamSpeaku skacze mi do jakiś chorych liczb. Próbowałem już chyba wszystkiego ale nic to nie daje.
    • Przez Trypekk
      Ostatnio zakupiłem mikrofon novox nc-1 wraz z zestawem do przymocowania i pop filtrem. Niestety gdy podłączam mikrofon do komputera z najnowszym windowsem i procesorem intel core i5 nie działa komputer albo go nie wykrywa albo jest jakiś problem z kablem nie wiem pomóżcie (o pomoc prosze z niewykrywaniem mikrofonu na komputerze ;0 ) Z góry dzięki
    • Przez Achik_2137
      Witam,
      Możecie mi polecić jakiegoś niedrogiego lapka, który idealnie nada się na uczelnie a do tego pójdą stare gry typu heroes III czy AOE II tak mniej więcej do 1000/1200zł
    • Przez KaroleczeQ
      Witam mam problem z nową kartą graficzną Palit 1070 8gb (256bit). Otóż gdy podłączam kartę do płyty głównej (starej z Gigabyte) obraz zatrzymuje się na  obrazie z płyty głównej, po chwili wyłączają się wiatraki karty i gaśnie obraz z monitora i wyświetla się komunikat No SignalDetected. BIOS nie chce się otworzyć ( prawdopodobnie potrzebuje przejsciówkę z usb na ps2 do klawiatury) Dodam że na starej karcie wyświetla się BIOS ale jak napisalem klawa nie dziala  Co z tym zrobić?
    • Przez xkubvix
      Witam wszystkich, otóż mam taki problem że posiadam od około 2 tygodni laptopa asus rog gl553 vd (i 5, gtx 1050). Wczoraj normalnie użytkowałem laptopa i klawiatura była podświetlona. Dzisiaj włączyłem laptopa i podświetlenie nie działa, oprócz przycisku on/off który świeci się na czerwono. Jakieś porady co mogę zrobić?

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik