Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
MrWeb123

Spadek wydajności starszego PC'ta

Polecane posty

Cześć! Jestem tu nowy, więc witam wszystkich i mam nadzieję że trafiłem w dział :)

Mój komputer to raczej starszy sprzęt, kupiłem go już złożonego więc cudów w środku nie ma ale do starszych gier starczał, lecz ostatnio pojawia się coraz więcej problemów z wydajnością w grach które wymagają więcej wysiłku od mojego blaszaka.

Co dziwne (lub nie, nie znam się :P) 2 lata temu grałem w Wiedzmina 2 na średnich detalach i nie zauważyłem znaczącego spadku FPS'ów a ok 5 miesięcy temu pograłem sobie w niego jeszcze raz i grało się tragicznie. Wszystko wczytywało się wieki a gra mimo ustawienia najniższych detali po prostu była niegrywalna :(

To samo z BF3 w którego grało mi się... powiedzmy przyjemnie jak na mój sprzęt, a ostatnio gra również jest nie do wytrzymania bo przy każdym starciu z przeciwnikiem FPS'y lecą w dół i zostaję bez szans, a efekt potęguje mój ping (średnio +100ms czasami do 200ms) mimo że mam nabite 116 godzin ;) Oczywiście wszystko ustawione najniżej jak się da w rozdzielczości 1280 x 1024 Nie chcę jej zmieniać bo gra zacznie przypominać CS'a i wg mnie stanie się jeszcze bardziej niegrywalna.

Mój sprzęt to...

CPU Intel Pentium E5300 DualCore 2.60 GHz

GPU Nvidia GeForce 9800 GT (512MB)

MOBO Gigabyte GA-945PL-DS3

RAM 2046MB

ZASILACZ ATX 320W

SOFT Windows 7 Professional x64

Nie bawiłem się jeszcze w OC ale patrząc na ogromny spadek wydajności, mógłbym spróbować.

To samo z kartą graficzną, 512MB to bardzo mało no i nie obsługuje DirectX11 więc wszystkie nowsze gry nawet na najniższych detalach odpadają... Jeszcze słówko o karcie graficznej. Po 2 godzinach grania w BF3 sprawdziłem temperatury SpeedFan'em i to chyba może być przyczyną mojego problemu.

Macie jakieś pomysły na poprawę tego stanu ?

Pozdro!

Ja mam taki pomysł, że jeśli to faktycznie przez temperaturę to wymiana pasty pod prockiem powinna pomóc, bo sądze, że ten zestaw już parę lat ma, także pasta może być już w nie najlepszym stanie. A przynajmniej przed wymianą pasty możesz otworzyć puchę i ją przeczyścić (ale nie mocnym sprężonym powietrzem, bo wentylatorki możesz rozwalić, ale łagodnym strumieniem powietrza), a dodatkowo możesz spróbować zostawić otwartą obudowę.

O OC nawet nie myśl póki co, bo komp się będzie jeszcze bardziej grzał.

A co do pingu: jaki net masz? Jesteś podłączony do sieci przez wifirifi, czy kablem? Ściągasz/uploadujesz podczas gry jakieś pliki(pytam też o torrenty:>) - z doświadczenia mogę powiedzieć, że zapchanie uploadu nawet do 50% możliwości zwiększa bardzo mocno pingi.

Wymieniłem pastę jakieś 3 m-ce temu więc może faktycznie już się zużyła no i kupiłem ją za 15 zł...
Myślę że procesora nie muszę ruszać bo po 2h grania 40 st.C to normalne. Jeszcze dzisiaj spróbuję wymienić pastę karty graficznej.

Mam pytanie,
Czy temperatura ma wpływ na znaczą zmianę wydajności PC'ta?

bo 80 st.C na karcie jest niepokojące... Komputer nie jest nowy ale raczej powinien dać radę z BF3
Póki co nie chcę w niego inwestować, bo nawet nie wiem czy się będzie opłacało. Dlatego zastanawiałem się nad OC.

A teraz o Internecie...
Wraz z kupieniem kompa wziąłem Internet radiowy z Orange który okazał się wielkim błędem, ale nic innego nie łapało. Obecnie umowa mi się kończy i biorę coś porządnego bez limitu transferu danych który obecnie posiadam.
Upload <1KB/s
Download ok. 7KB/s
Limit 6 GB czyli jakieś 4 dni 'szybkiego Internetu' 120KB/s a potem tragedia, tak więc nie ma mowy o jakimkolwiek uploadzie. Podczas gry wyłączam wszystko wliczając programy w tle przeglądarkę i Origin tak by na pasku została tylko gra. Ping będzie i raczej szybko nie spadnie więc i tak nie mam dużych szans z przeciwnikiem, ale jeśli naprawiłbym zacinanie się gry znacząco zwiększyły by się moje wyniki bo wystarczyło by przewidzieć ruch przeciwnika o 100ms do przodu :D

Aaa dobra, nie ogarnąłem, że to 70 stopni to na GPU, a nie CPU. GPU potrafią nawet przekroczyć 80 stopni

A próbowałeś kombinować z dyskiem? Defragmentacja?

Zainstaluj CPUID HWMonitor - on pokazuje maksymalną temperaturę i wtedy włącz grę.

Jeśli robiłeś screena nawet 1 min po wyłączeniu gry to temp mogła spaść o parę(naście?) stopni nawet. Ale to tylko tak z ciekawości ;)

Dość dawno nie defragmentowałem dysku, więc spróbuję używając narzędzia systemowego, a potem odpalę grę + HWMonitor i zobaczymy jak wyjdzie :)

Trochę mnie tu nie było ale już nadrabiam zaległości :)

Defragmentowałem dysk używając narzędzia systemowego i Defraggler'a uzyskując taki efekt:

@Fuzzik, format robiłem po wymianie pasty w kompie czyli 3m-ce temu. Dysk o pojemności 148GB jest już prawie zawalony (20GB wolnego) więc może to wpłynąć na działanie komputera.

@SirGron dzisiaj, albo jutro spróbuję zrobić taki ostateczny test w którym (mam nadzieję) zwiększy się wydajność PCta. Dodatkowo wykonałem większość sposobów z tego linku :)

EDIT

Temperatury po godzinie grania http://scr.hu/0jjv/sxhbr

Z mojego PCta wg mnie opłaca się wymienić tylko kartę graficzną, ale na jaką ? Nie znam się na tym, więc jeśli możecie coś polecić to proszę bardzo :)

Radeon 7770, 7790, zależy od kasy. Więcej jak GTX 660 ten komp nie łyknie (przy 660 może się "dławić") :P Najlepiej by było, gdybyś uzbierał sobie 2,5-3 kafelki i dopiero zakupił sprzęty.

Ok, czyli nie ma sensu inwestować w mojego PC'ta, więc na ferie może coś mi się uda kupić.
Na składaniu się nie znam, ale zestawy na tej stronie wyglądają ciekawie :)

CPU        Intel Core i5-4670K BOX
GPU       Gigabyte GTX 760 WF3
MoBo      MSI Z87-G43
RAM       2x 4GB Crucial 1600 MHz CL8
HDD       Seagate Barracuda 1TB
SSD       Kingston V300 60 GB
PSU       Corsair VS 450W
Napęd   LG GH24NSB0

Wyjdzie (wg Morele.net) 3100zł. Trochę drogo... Wiem, że sprzęt z górnej półki ale po prostu nie mam tyle kasy :D
Po sprzedaniu mojego kompa na części dostanę ok 320zł.
CPU (~40zł), GPU (~70zł), MoBo (~110zł) RAM (~60zł) PSU (~40zł)

Mogę sobie zostawić napęd(50zł), klawiaturę(40zł) myszkę(40zł) obudowę (100zł)
zamienić HDD z 1TB na 500GB (30zł, myślę że się nie opłaca) 
odpuścić sobie SSD (60GB za 200zł... Mogę poczekać i kupić sobie za pół roku ;))
zamienić CPU na Intel Core i5-4570 BOX (różnica 150zł)
zamienić MoBo na Gigabyte GA-B85M-D3H (różnica 115zł)
zamienić GPU na MSI GTX 660 (różnica 318zł)

zostawić ekran 17' ProView

Czyli oszczędzam 1103zł, uzyskując zestaw podany poniżej, który jest lekko zmodyfikowanym zestawem z tej strony 
CPU     Intel Core i5-4570 BOX

GPU     MSI GTX 660 OC 
MoBo   Gigabyte GA-B85M-D3H
RAM    2x 4GB Crucial 1600 MHz
HDD    Seagate Barracuda 1TB
PSU    Corsair VS 450W

Za całość zapłacę 2251zł - 1103zł z oszczędności :)

= 1148zł :D

Co o tym sądzicie ?

Mam wątpliwości co do zasilacza, bo nie wiem czy aż 450W będzie mi potrzebne, choć z drugiej strony chcę nim zasilić i5 i GPU 2GB :D

I co do karty graficznej bo trochę mały wentylek w porównaniu do karty z bogatszego zestawu ale jeśli to nie przeszkadza to super :)

Intel bez odblokowanego mnoznika to chyba strzal w stope. Jesli planujesz oc to bierz wersje z "K". Jak nie to po prostu Xeon, a doinwestowac wtedy w karte reszte pieniedzy albo inne podzespoly.

@Hardkor mógłbyś powiedzieć coś więcej ? :)

Myślę że na nowej maszynie mógłbym się pobawić w OC :) Ale jeśli Xeon, to jaki ? 

Jeśli możesz coś zaproponować, doradzić, polecić to bardzo proszę :)

Intel3000HD7870MONI.PNG

. To mam stare zdjęcie zachowane więc ceny podzespołów mogły się zmienić. Można usunąć też napęd i monitor, wtedy wyjdzie 2500. Warto też pomyśleć nad inną grafiką, np coś z Radeonów R9-270x lub NV GTX760 dać.

Super zestaw ale mam kilka pytań...

1. Czemu nie brać i5 z odblokowanym mnożnikiem? Rozumiem że Xeony są wydajniejsze i lepsze za daną cenę, ale w zastosowaniach są przeznaczone do serwerowni a ja chcę wolnostojącego blaszaka chyba że o czymś nie wiem, wtedy proszę o wyjaśnienie :) Eh a myślałem że się choć trochę znam na kompach ;)

2. Dlaczego zaproponowałeś zmianę GPU na inną? Ta z twojego zestawu to Radeon sapphire HD7870, więc rozumiem że Nvidia GTX760 jest lepsza?

3. Do tego zestawu nie powinno być jeszcze kilku wentylatorów? Tak tylko dla ogólnego krążenia powietrza w blaszaku, chyba że był on składany pod wolnostojącą konstrukcje bez obudowy :D

4. Czy kości ram mogą być Black Edition zamiast grey Edition? Bo jeśli się nie mylę to tylko kolor obudowy się zmienia :)

5. Nie jestem pewien czy potrzebuje aż takiego potworka :) tzn nie zrozumcie mnie źle, fajnie to wygląda, będzie czym się pochwalić i sprzęt będzie na kilka lat, ale nie jestem profesjonalnym graczem u którego liczy się każda milisekunda a raczej niedzielnym graczem chcącym pozbyć się zacięć w BF3 :) a jeśli wziąbym ten sprzęt, który mi zaproponował PoznanskaPyra to pewne BF4 pociągnie na ultra, może nawet z jednoczesnym stream'em :D

Chyba że lepiej jest po prostu dołożyć 100, 200zł i mieć lepszą maszynkę :) mam tu na myśli wymianę i5 na xeona

EDIT

Poczytałem trochę o Xeonie i już wiem dlaczego mi go zaproponowaliście :) To taki prawie i7 w cenie i5 działający jak 4 procesory.

Jeśli coś przekręciłem to mnie poprawcie.

W miare ok. Xeona nie podkrecisz, ale ma cene i5 3570K, a wydajnosc i7 3770K. Wiele osob odstrasza to, ze to procek serwerowy. Jesli bawisz sie w OC to wtedy ta i5 bo ma odblokowany mnoznik (bo "K"). A branie i5 bez K czyli z zablolowanym mnoznikiem to bezsens.

Xeon nie ma zintegrowanej karty graficznej (jak i5, czy i7), jednak ta karta w 99% przypadków nie jest w ogóle używana. Gdyby się postarać to dałoby radę wrzucić w twój zestaw GTX 770.

Ten Xeon (e3 1230v2) to praktycznie kopia i7 3770 bez zintegrowanego GPU, a jest o kilka stów tańszy. Poza tym Xeon jest nieco stabilniejszy i bardziej energooszczędny. 

OC jest o wiele droższe, ponieważ i sam procesor ma większą cenę, ale również płyta główna pozwalająca się trochę tym pobawić jest odpowiednio droższa. Nie można też zapomnieć o przymusowym dokupieniu lepszego chłodzenia na CPU, jak i o zasilaczu, który po OC musi przesłać do procka więcej mocy niż przed.

Pomijam takie elementy jak przewiewna buda, bo to się przyda i gdy nie robimy OC.

Co do pytań.

1. Jeżeli chcesz robić OC to oczywiście lepiej brać i5 z odblokowanym mnożnikiem (3570k, 4670k), ale gdy nie zamierzasz robić OC, a na tym komputerze chcesz streamować, nagrywać, renderować filmy, grafikę, muzykę ect. to lepszym wyborem będzie Xeon. Natomiast jeżeli komp ma być tylko pod gry, a do tego budżetowy to lepiej zaopatrzyć się w tańsze od Xeona i5, np. 3350p, 4440, a gdy mamy większy budżet to 4670.

2. Zaproponował wydajniejszą i nowszą, a cena mniej więcej ta sama.

3. Pyra zawsze mówił, że nie zna się na budach, bo i owych nie stosuje. :) Dlatego nie ma jej w zestawie. Mogę ci zaproponować Zalmana z3, z9, z9+, SPC Gladius m40, zależnie od budżetu i gustu.

4. Nie ma zbytnio znaczenia. Jeżeli nie chcesz robić OC to możesz wziąć nawet 1333MHz, chyba, że w tej samej cenie znajdziesz 1600MHz.

5. No to już od ciebie zależy czy chcesz mieć coś co przez rok, może dwa pograsz na ultra-wysokich, a odpali gry i za 5lat, czy raczej coś co wystarczy na kilka rundek w BFa w tygodniu i do ogarnięcia co się dzieje w internetach.

Podaj dokładny budżet i wtedy można więcej gadać.

@Hardkor, nigdy kompa nie podkręcałem i nic się nie stanie jeśli i tym razem nie podkręcę :)

@SoliderPL, hmm... jak już pisałem, nie znam się na tym więc sobie wpisałem i pojawił mi się taki sprzęt. Pierwsze słowa - POTWÓR! :D Myślę że aż tak wydajnej karty nie potrzebuję, tzn potrzebuję (kto by nie chciał :)) ale mnie nie stać, więc trzeba sobie ograniczyć wydatki.

PODSUMOWUJĄC

Mam słaby sprzęt, w którego nie opłaca się inwestować i raczej nie poprawię osiągów w BF3.

Jeśli chcę coś lepszego za max 3000 to taki zestaw będzie idealny

MoBo   MSi B75A-G43  255zł

CPU     Intel Xeon E3-1230v2 845zł  +  cooler Be Quiet! Shadow Rock 2 174zł

GPU     nVidia GTX760 993zł

PSU     Be Quiet! 500W 240zł

RAM    Kingston HyperX 2 x 4GB 1600MHz 296zł

Razem 2803zł  -  320zł (ze starego PC) = 2483zł za komputer z wysokiej półki!

Dziękuję wszystkim za pomoc, za chwilę rozdam pomógł i jeśli macie jakieś uwagi, piszcie :)

EDIT

Nie zauważyłem postu Fuzzika :)

Nie będę robił OC, a co do budżetu, to cały czas się zmieniał, i nie dlatego że mam dużo kasy, ale dlatego, że co chwila dochodziły ciekawe propozycje.

Np. w zestawie z tej strony był i5 a po chwili widzę post PoznanskiejPyry gdzie proponuje mi Xeona, po czym sam się przekonuję, że warto wziąć Xeona bo i tak nie będę robił OC. Więc budżet w górę, ale do procesora trzeba też dobrać resztę komponentów i tak wyszedł ostateczny kosztorys :)

Wersja 4 GB jest droższa od standardowej 2 GB, więc zastanów się, ilu monitorów będziesz używać i na ilu będziesz grać jednocześnie. Większa pamięć karty nie doda jej wydajności. 4 GB miałyby sens, gdybyś grał na powiedzmy 3 monitorach full HD czy coś w tym stylu.

SoliderPL, i tu się właśnie ujawnia mój brak wiedzy, po prostu myślałem że im więcej pamięci tym lepiej :)
Jeśli możecie zaproponować coś lepszego w lepszej cenie to jeszcze lepiej :D
Może nawet zejdę z ceną do 2200zł :)

EDIT

A takie coś ?  :) http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-660-gaming-oc-2gb-ddr5-192-bit-hdmi-dp-dvi-n660-gaming-2gd5-oc-polecamy-zamiast-n660-tf-2gd5-oc-609901/

Soldier się chyba zaglopował, GTX770 do tego zestawu za 2,2k (tak, za tyle ostatecznie składamy) nie wsadzimy.

Ta karta z powyższego linka jest ok - wydajne, ciche chłodzenie, fabrycznie podkręcona, nic ino brać i grać ;)

Autorze, to jak, masz już zestaw wybrany czy nie? Bo tak czytam temat i nie umiem nic wywnioskować z kilku ostatnich postów - propozycje, zmiany, karty :D 

Troszeczkę się zamieszałem, ale już wiem co chcę :)

Budżet wynosi 2200zł max,

ale w sytuacji gdzie opłaca się dopłacić dla lepszych podzespołów, mam jeszcze 320zł do wykorzystania ze sprzedaży starego PCta. Czyli w ostateczności 2500zł.

Obecny zestaw po wszystkich zmianach

MoBo (255zł) http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-msi-b75a-g43-b75-dualddr3-1600-sata3-5xsata2-hdmi-dvi-gblan-atx-lga1155-459601/

CPU (845zł) http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-processor-e3-1230v2-8m-cache-3-30-ghz-bx80637e31230v2-479458/

+ cooler (174zł) http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-shadow-rock-2-cooler-775-1150-1155-1156-2011-am2-am2-am3-754-939-940-bk013-592132/

GPU (679zł) http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-660-gaming-oc-2gb-ddr5-192-bit-hdmi-dp-dvi-n660-gaming-2gd5-oc-polecamy-zamiast-n660-tf-2gd5-oc-609901/

PSU (240zł) http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-system-power-7-500w-80-silver-bn144-538405/

RAM (296zł) http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-cl9-dimm-hyperx-black-series-khx16c9b1bk2-8-539995/

HDD (215zł) http://www.morele.net/dysk-seagate-dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/

Suma = 2704zł - 320zł(stary PC) = 2384zł

Czyli z pastą przesyłką itd ok. 2400zł...

Sorki za ewentualne błędy i brak formatowania ale na telefonie się ogropnie pisze :)

Jeśli macie jakieś propozycje to piszcie, bo naprawdę coraz więcej się uczę, ale błędy mogą zostać.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik