Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
MrWeb123

Spadek wydajności starszego PC'ta

Polecane posty

Chyba trochę mało przemyślany jest ten zestaw pod gry.

1. zmień procesor do gier Xeon bedzie zbędny a dwa za drogi do tej płyty którą wybrałeś procesor i5 3350 będzie ok.

2.z chłodzenie chyba możesz zrezygnować na poczatek i te 175zł przeznaczyć na inny podzespól np. na kartę graficzną.

3.karte graficzną  w tym budzecie spokojnie wciśniesz Radeon R9 270x lub GTX 760.

4. zasilacz nie jest zły choć w tej cenie jest XFX 500W lub TT 530W

5. ramy drogie

Panowie...

Jak już pisałem jestem pewien co do ceny. Nie chcę wydać więcej niż 2500zł za wszystko (z wliczoną ceną za starego PC, którego wartość wciąż spada.)

Nie znam się na sprzęcie więc składam coś z waszych propozycji.

A teraz wiadomość ogólna, jeśli Ty uważasz, że jeden z elementów można dobrać w lepszej cenie, to zaproponuj to! :) Na pewno ktoś się przyłączy do propozycji, więc będzie można wybrać najlepsze z najlepszych.

Wiem, że zestaw który podałem przed chwilą nie jest najlepszym możliwym, ale to wynika tylko z mojej niewiedzy, więc nie bierzcie moich propozycji na serio ;)

A teraz po kolei...

CPU. Nie będę robił OC, i z poprzednich postów (głównie z pierwszej strony), wnioskuję że lepszym wyborem od i5 będzie Intel Xeon E3-1230v2.

GPU. Nie wiem która będzie najlepsza, dlatego też zdałem się na wasze propozycje.

MoBo. Tutaj również opieram się na waszych propozycjach, a dokładniej zestawowi od PoznanskiejPyry, który wydaje się bardzo dobry. (jeśli ktoś się nie zgadza, niech zaproponuje własną wersję, jak już mówiłem nie znam się na tym, i wiem 10% tyle co Wy, jeśli nie mniej.)

PSU. Do Be Quiet! przekonały mnie opinie, marka i bardzo wymowna nazwa :P

RAM. 300zł za 8GB to jest drogo, ale z ceną idzie niezawodność i marka. Jeśli uważacie, że lepiej kupić za 200zł a oszczędzoną stówkę dołożyć do karty to tak zrobię :)

HDD. Tutaj kwestia dyskusyjna pomiędzy WD a Segate. Po raz kolejny, nie znam się na tym, nie znam historii tych marek 20 lat wstecz, wiem że chcę dysk, a jeśli uważacie że zaproponowany przeze mnie jest słabym wyborem to po prostu napiszcie! Postaram się jak najszybciej poprawić wybór,

Tak więc, z powyższych rozważań, wiem że chcę zestaw za max 2500zł zawierający w miarę dobre komponenty które będą warte swojej ceny

wg. MTS pamięć RAM może być tańsza, np. na rzecz GPU.

A teraz jedno pytanie, jak to "wywal chłodzenie" ? Tzn cooler CPU ?! Chyba nie wiem czegoś ważnego...

'Wywal chłodzenie' - chodziło mi o to, żebyś je z zestawu póki co usunął, bo skoro nie będziesz kręcił, to bez niego przeżyjesz, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na np. lepszą kartę graficzną ;) W późniejszym czasie będziesz mógł wymienić boxowe chłodzenie na coś mocniejszego :)

Nie traktuj dosłownie wszystkiego co piszę :D

A co co samego komputera:

CPU - jeden powie Ci, że branie Xeona do gier to głupota i marnowanie jego potencjału, kto inny, że to taka taki i7, tyle że bez zintegrowanej karty graficznej, bez możliwości (większego) OC i jest sporo tańszy. Jeśli mówisz, że na OC Ci nie zależy, to ja bym brał Xeona. Co z tego, że marnuje się potencjał, skoro za niewielką dopłatą w stosunku do i5 mam 'wykastrowane i7'? Skoro wydajność od każdej i5 jest wyższa (na stockowych zegarach).

GPU - zależnie od kwoty, jaka na nią zostaje będzie to albo R9 270X lub GTX760. Śmiało bierz od tych producentów - MSI, Gigabyte, Sapphire czy Palit i ewentualnie Asus. Warto popatrzyć za wersjami objętymi promocją, w ramach której otrzymasz 3 gry za darmo.

MoBo - skoro nie będziesz robił OC, to nie musisz rozglądać się za modelami z rozbudowanymi sekcjami chłodzenia i zasilania, a wystarczy Ci stabilna, energooszczędna, nieawaryjna płyta - MSI B75A-G43 pasuje jak ulał wg mnie.

PSU - do tego zestawu spokojnie wystarczy markowe 500W - 550W. Be Quiet to dobra, ale i droga marka. Ja proponuję Termeltake Smart SE Modular 530W (obecnie niedostępny na morelach niestety).

RAM - za 8GB Kingston (1333/1600MHz, nie wiem dokładnie) zapłacisz 285zł, moim zdaniem warto wziąć 8GB zamiast 4.

HDD - na morelach jest promocja na Seagate 1TB za 215 zł, to wszyscy go biorą i polecają, bo jest tani i dobry. Tyle miejsca chyba ci wystarczy :)

Wedle moich skromnych obliczeń (w głowie, mogłem się gdzieś kopnąć, ceny z pamięci) za wszystko bez karty wychodzi ~1800zł, a więc zostaje wybrać R9 270X.

Uff, się rozpisałem, i to ze starej Nokii! :)

No fakt, za mało wiem, dlatego wszystko biorę za poprawną odpowiedź :)

Jutro można spróbować od nowa :) albo popatrzeć pomysły z podobnego tematu ''Sprzęcik do 2600''

Jutro też spróbuję się doedukować, w końcu po wakacjach idę do technikum informatycznego ;)

Zobacz do góry, edytowałem post i napisałem co nieco o tym i owym :)

W pierwszej klasie ta wiedza Ci się zbytnio nie przyda, a przynajmniej u mnie tak to wygląda. Póki co sama teoria niestety :/

A obudowę jaką posiadzasz?

CPU -Różnica miedzi Xeon a i5 w grach jest tak mała że nie warto dopłacać 150-200zł (w zależności od sklepu) a jak szukasz procesora na przyszłość to nie bierz Xeon tylko i7 z odblokowanym mnożnikiem który wystarczy na dłużej bo jak braknie mocy to podkręcasz (ale pamietaj że do tego jest potrzeba odpowiednia płyta główna + wydajne chłodzenie)

GPU - Tu raczej nie będzie dużego wyboru w Twoim budżecie dużego wyboru nie ma jest Radeon R9 270x (producent dowolny) lub GeForce GTX 760 (producent dowolny) osobiście polecam GTX (wydajność i jakość)

MOBO - W Twojej propozycji znalazła się płyta główna na starszym chipsecie B75 który obsługuje procesor ze starszej generacji (SB, IB) obecnie można kupic płyty główne z chipsetem B85 które współpracują z procesorami Haswell które są bardziej opłacalne (takie moje zdanie jest).

Oczywiście są płyty główne na innych chipsetach które umozliwiają np. podkręcanie nie będę się tu rozpisywał bo i tak nie będziez podkręcał a dwa mały budzet jak na taką opcje.

PSU - Be Quiet to uznana marka i to nie ulega wątpliwości ale z Twoim budzetem jest dość drogim wyborem i nie ma co skreślać innych marek z tego powodu obecnie z tańszych i popularny zasilaczy są XFX, Termeltake inne.

RAM - Pamięć Kingston tak markowa i uznana firma ale tak samo jak z zasilaczem dla czego skreślać innych producentów tylko z tych dwóch powodów? mało rozsądne podejście. Poza tym pamięci które wybrałeś chodzą na napięciu 1.65V co Intel nie lubi i nie zaleca.

HDD - Tu się nie ma co rozpisywać obecnie najbardziej popularne dyski to Seagate i WD obie marki dobre.

Jak już się tyle napisałem to zaproponuję zestaw od siebie:

2chvz9y.jpg

Wydajny czterordzeniowy procesor Haswell, dobra i porządna płyta główna na chipset B85,  4GB pamięci ram na początek wystarczy (to zawsze póżnej można dołożyć), wydajna karta graficzna GTX 760, sprawdzony i niezawodny dysk od WD i markowy zasilacz z 5 letnią gwarancją.

@Śliwa, dzięki wielkie za to! :) Ja wczoraj prawie odpowiedziałem, ale wystarczyło zostawić telefon na chwilę, tak by ekran się zablokował, i cały post zniknął... Dzięki za informacje, dzisiaj jeszcze spróbuję poszukać więcej w tym kierunku :)

@MTS, SUPER wyjaśnienie :) Teraz już świadomie wiem czym kierować się wybierając poszczególne elementy.

Obudowa to jakieś niefirmowe pudło, jeśli chcesz to mogę sprawdzić wymiary. Wiem tylko, że otwory na śruby ma ustawione idealnie pod moją płytę główną czyli Gigabyte GA-945PL-DS3.

CPU już rozumiem czym to się różni. :) Zobaczymy jak wyjdę z kasą

GPU Osobiście wolałbym nie brać nic z AMD. Marka jest dobra, ale wole od Nvidii. Czyli GeForce GTX 760

MoBo załóżmy, że wezmę tą kartę, która w porównaniu do poprzedniej różni się chipsetem (który umożliwia podkręcanie procesora) oraz ceną. Nieznacznie, bo tylko 12zł. Ale w tej poprzedniej karcie sloty PCI express 3.0 są rozmieszczone optymalniej. Oczywiście płyta jest większa bo w standardzie ATX. A motherboard od Gigabyte jest w mATX. 

I tu jestem w kropce. Bo jeśli wezmę Xeona, którego i tak nie podkręcę, to nowszy chipset jest mi niepotrzebny i będę miał więcej miejsca na płycie.

Ale jeśli wezmę i5 to z nowszym chipsetem będę mógł go podkręcić, ale będzie trochę mniej miejsca.

Jeszcze poczytam o jednym i drugim :) (poprawcie mnie jeśli coś źle zrozumiałem, ale chyba zaczynam rozumieć :))

PSU Faktycznie, komentarze są na + więc mogę go wziąć. Zastanawiam się tylko nad jego mocą. 450W to dużo, ale myślę że 500W będzie lepszy. Chyba że CPU i GPU nie pociągną więcej niż 400W. Wtedy będę miał jeszcze zapas 50W mocy :)

RAM tutaj również się podszkoliłem i faktycznie, lepiej nie brać 1.65 tak na wszelki wypadek, no i jest taniej :)

HDD jeśli marki naprawdę nie różnią się praktycznie niczym, to wezmę ten tańszy :)

Zestaw fajny, ale chyba nie potrzebuję napędu DVD. Mam od starego komputera, korzysta z SATA, myślę że będzie dobra.

Czyli zestaw na ten moment

Wersja I.  Intel Core i5 4570      + Gigabyte GA-B85M-D3H

Wersja II. Intel Xeon E3-1230v2 + MSI B75A-G43

GPU Palit GeForce GTX 760

PSU XFX ProSeries 450W

RAM Patriot DDR3 4GB 1333MHz (jeśli zostanie się trochę kasy to dodam jeszcze 4GB)

HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3

Według mnie jest ok, którego procesora nie weźmiesz to będzie ok, przemyśl tylko czy chcesz płytę formatu mATX. Zasilacz powinien dać sobie radę spokojnie. Do RAM wart

o moim zdaniem dołożyć :)

A cd. Twojej obudowy - musi mieć taki a nie inny rozstaw otworów na śrubki, wszystkie płyty tego samego formatu mają identyczny rozstaw. Dzięki temu każda płyta powinna pasować do każdej obudowy (nawet do taniego 'piekarnika') :)

Moja płyta jest w rozmiarze ATX więc pudło się przyda do zestawu II czyli Intel Xeon E3-1230v2 i MSi B75A-G43

Wybrałem go, bo nie bawiłem się w OC i nie będę niczego podkręcał :) Do OC musiałbym dołożyć 300zł dla chłodzenia, i przydałoby się opanować teorię z tym związaną, a zamiast tego kupie sobie stabilny bardzo dobry procesor z wieloma przydatnymi technologiami :)

Mam pytanie, w opisie procesora na morele.net jest taki tekst

''Jednostka wykorzystuje architekturę 64-bitowa Intel 64, która wymaga systemu komputerowego z procesorem, chipsetem, systemem BIOS, systemem operacyjnym, sterownikami urządzeń i aplikacjami obsługującymi tę architekturę. Procesory nie będą działać (dotyczy to również operacji 32-bitowych) bez systemu BIOS obsługującego architekturę Intel 64.''

Co się z tym wiąże? Czy to znaczy, że po prostu muszę mieć aktualne sterowniki płyty głównej?

A tak z innej beczki, kuzyn kupuje prawie dokładnie taki komputer, ale bierze i5. Ciekawe który będzie lepiej działał, choć wg mnie w grach ważniejsza jest karta graficzna niż procesor.

I jeszcze jedno pytanie, jak taki sprzęt będzie się spisywał w nagrywaniu filmików z gier np. programem Action! ?Bo skoro wymieniam kompa to czemu by się nie pobawić w youtuber'a :D Procesor będzie idealny do renderingu (8wątków) ale nie jestem pewien jak wypadnie w grze i nagrywaniu jednocześnie.

Różnica w grach będzie raczej minimalna, na czyją korzyść? Tego Ci nie powiem :)

Cd. nagrywania, Xeon poradzi sobie z tym zadaniem chyba lepiej niż i5.

A do tego pierwszego pytania - wg mnie to tylko tak mądrze napisane, poinstalujesz wszystkie niezbędne aktualizacje, sterowniki i będzie dobrze :)

Jeżeli planujesz nagrywać jakieś filmiki, co za tym idzie renderować je, to lepiej brać Xeona, gdyż procesy te będą szybsze niż na i5. O ile w grach nie będziesz specjalnie widział różnicy między twoim, a kolegi kompem, to przy renderze, czas będzie na twoją korzyść.

Pomysł nagrywania filmików wpadł mi przy czytaniu opinii xeona, gdzie ktoś napisał że dzięki 8 wątkom, 4 rdzeniom i technologii Hyper Threading wydajność przy renderingu i grafice jest zwiększona. A skoro będę miał sprzęt umożliwiający nagrywanie i płynną grę to czemu by nie spróbować. Może nawet zostanę drugim Remigiuszem! :D a jeśli nie, to przynajmniej się nauczę obróbki video :)

A tak z innej beczki, kuzyn kupuje prawie dokładnie taki komputer, ale bierze i5. Ciekawe który będzie lepiej działał, choć wg mnie w grach ważniejsza jest karta graficzna niż procesor.

A dokładnie jaka i5?

@MTS, SUPER wyjaśnienie :) Teraz już świadomie wiem czym kierować się wybierając poszczególne elementy.

Obudowa to jakieś niefirmowe pudło, jeśli chcesz to mogę sprawdzić wymiary. Wiem tylko, że otwory na śruby ma ustawione idealnie pod moją płytę główną czyli Gigabyte GA-945PL-DS3.

śruby śrubami chodzi o wentylacje co to za buda?

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik