Skocz do zawartości
Glock

Supernatural - Nie z tego świata - 2005-?

Polecane posty

Supernatural-Season7-Banner.jpg

Akcja serialu zaczyna się ponad dwadzieścia lat temu, gdy spokój pewnej szczęśliwej, amerykańskiej rodziny z Kansas zostaje zdruzgotany. Szczęśliwa żona i matka dwóch synów niespodziewanie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a świadek niesamowitego zdarzenia, jej mąż John, w panice ucieka wraz ze swoimi dziećmi - Deanem i Samem - z płonącego domu. John postanawia zgłębić sprawę śmierci żony na własną rękę, szukając odpowiedzi w zjawiskach paranormalnych i poznając innych podobnych jemu, żądnych zemsty ludzi. W pierwszym, pilotażowym odcinku, poznajemy dorosłego już Sama, którego dziewczyna ginie w bardzo podobny sposób jak jego matka. Wkrótce w jego domu pojawia się starszy brat - Dean, razem wyruszają na poszukiwanie ojca, gdyż okazuje się, że John zniknął wiele dni temu i nie daje znaków życia.

Źródło: iitv.info

Są tu jacyś fani tego serialu? Niedługo rusza już dziewiąty sezon :). Osobiście jestem wielkim fanem tego serialu. Pomimo tego, że czasem widać naciąganie, to serial pomimo dużej ilości sezonów nie schodzi z pewnego wysokiego poziomu (no dobrze, może początki sezonu szóstego). Zapraszam do dyskusji!

PS: Chyba dobry dział? Nie ma nigdzie działu "Seriale".

Rzeczywiście jeden z ciekawszych seriali. Może nie jest tak dobry, jak mógłby być, gdyby twórcy tak bardzo nie brnęli w mitologię katolicką.

Trochę irytuje mnie fakt, że elementy katolickie - chrześcijański bóg, anioły, archanioły itp, to jedyne potężne istoty, a te należące do innych wierzeń to zwykłe kiepskie i krwiożercze pionki. I w ten sposób anioła nie sposób zabić, ale bóg nordycki czy grecki ginie od uderzenia łopatą. Co poniektóre anioły zdarzają się być dobre i pomocne, ale już wśród bogów pogańskich takich jednostek nie ma.  Wszyscy są prostaccy i żądni krwi.

Podobnie można się przyczepić do faktu, że wszystkie potwory mają wygląd ludzi, nawet smok czy feniks, zamiast być mitycznymi stworzeniami ukrywającymi się po jaskiniach, mają wygląd ludzi z gorącymi dłońmi. Tutaj twórcy mogliby bardziej się wysilić.

Niemniej jednak serial jest naprawdę spójny, przemyślany i atrakcyjny, a przy tym - bardzo oryginalny. Świetna gra aktorów, inteligentny humor i - mimo krytykowanego przeze mnie wyżej nastawienia na chrześcijaństwo - naprawdę dobrze odrobione zadanie domowe z mitologii. Zarówno biblia, jak i elementy wierzeń pogańskich i orientalnych są konkretnie przedstawione, oparte na prawdziwych źródłach. Cały serial jest bardzo klimatyczny, a wszelkie smaczki i nawiązania do popkultury (pojawiające się w każdym odcinku) są cholernie atrakcyjne. 

Dla mnie ocena 9/10

Co do tego katolicyzmu

O ile dobrze pamiętam to w którymś odcinku było powiedziane że moc boga zależy od ilości jego wyznawców. W Boga wierzy masa ludzi a w jakichś nordyckich obecnie mało kto.

Bardzo fajne w serialu jest to że od czasu do czasu pojawiają się odcinki wychodzące poza schemat. Na przykład odcinek którego część dzieje się na dzikim zachodzie ma czołówkę jak western. Podobał mi się też pomysł zrobienia całego odcinka czarno-białego w klimacie noir.

Serial ma wzloty i upadki ale bardzo przyjemnie się ogląda.

@trochan To o bogach dotyczy chyba tylko bóstw pogańskich, bo - z tego co pamiętam - było wspominane tylko w okolicznościach ich dotyczących.

Serial jest cholernie przemyslany i oryginalny. Chociażby to, co działo się kilka odcinków temu - w "Dog Dean afternoon". Gdzie indziej znajdziesz taki pomysł na odcinek?

Trochę irytuje mnie fakt, że elementy katolickie - chrześcijański bóg, anioły, archanioły itp, to jedyne potężne istoty, a te należące do innych wierzeń to zwykłe kiepskie i krwiożercze pionki. I w ten sposób anioła nie sposób zabić, ale bóg nordycki czy grecki ginie od uderzenia łopatą. Co poniektóre anioły zdarzają się być dobre i pomocne, ale już wśród bogów pogańskich takich jednostek nie ma.  Wszyscy są prostaccy i żądni krwi.

Większość wrogów była potężna na początku. Teraz anioły są przecież łatwe do pokonania. Po prostu muszą nauczyć się z nimi walczyć. Zapomniałeś o Lewiatanach, smokach czy Abaddon. Czy o nich była mowa w religii? Raczej nie ;).

@TheGlocKPL: Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. :)

Jeśli chodzi o tradycję chrześcijańską i przekaz biblijny, to lewiatany są w biblii wspominane. By nie cytować poszczególnych fragmentów, odsyłam Cię do wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lewiatan_(potwór)#Odniesienia_w_Biblii
Smok podobnie – pojawia się w Apokalipsie (cały 12 rozdział), u Daniela (Dn 14: 23-29), w księdze Hioba (rozdział 41), w księdze Izajasza (Iz 14:29). Poza tym smoki zarysowały się także w tradycji chrześcijańskiej, jak chociażby w opowieści o św. Jerzym.

Dalej wymieniłeś rycerzy piekieł. Cóż, teraz pobieżnie szukając jakiś informacji o rycerzach piekieł nie natrafiłem na nic konkretnego (a nie jestem znawcą, by to pamiętać ;P), więc nie wiem czy w biblii jest o nich mowa. Na pewno jest mowa o wielu różnych rodzajach demonów i złych duchów, które nawiedzają ludzi i przyczyniają się m.in. do chorób. A skoro są różne rodzaje demonów, to istnieje także pewna hierarchiczność. Dlatego myślę, że „rycerze piekieł” jako po prostu silniejsze demony, możemy uznać za część mitologii chrześcijańskiej.

Ale pomijając ich występowanie (lub jego brak) w chrześcijaństwie, chodziło mi o coś zgoła innego. Zauważ, że bóg katolicki jest jedynym potężnych i prawie nieśmiertelnym (była wzmianka, że na końcu, jako ostatniego zabije go Śmierć), podczas gdy wszystkie pozostałe bóstwa są raczej słabe i bez problemu człowiek je może zabić. Także chyba zgodzisz się ze mną, że występuje duża różnica siły między aniołami, a bogami. Anioły wydają mi się zdeczka silniejsze. A jeśli porównamy je do archaniołów, to w ogóle nie mamy o czym mówić (przypomnij sobie moment, gdy Lucyfer przed walką z Gabrielem zabił kilku bogów - którzy swoją drogą zawsze są przedstawiane jako prymitywne, żądne krwi bestie). Nie wiem, może jestem przewrażliwiony, ale widzę tu sporą dysproporcję.

Ok, masz rację, nie wiedziałem. Btw. Szkoda, że nie mieliśmy okazji go jeszcze poznać w SN.

A jak tam wrażenia z 9 sezonu?

Strasznie przyjemnie mi się to ogląda. Różne tematy, humor dopisuje, Castiel w formie człowieka jest fantastyczny. Jak nie kochać tego serialu?

Ok, masz rację, nie wiedziałem. Btw. Szkoda, że nie mieliśmy okazji go jeszcze poznać w SN.

I podejrzewam, że nie poznamy. Pewnie nie mają pojęcia jak go przedstawić.

A jak tam wrażenia z 9 sezonu?

Na razie wiele się nie wydarzyło, większość fabuły leci z odcinka na odcinek. Czekam aż rozkręci się główny wątek sezonu.

Jak tam wrażenia po finale jesieni?

Od razu wiedziałem, że coś z tym Ezekielem nie tak. Teraz to jeszcze bardziej przyśpieszyło. Wojna jeszcze bardziej się rozkręca. Wiemy już kto z kim będzie walczył, oby było ciekawie. Castiel odzyskał łaskę, przyznam, że trochę mi szkoda. Bardzo lubiłem Castiela jako człowieka, ale znając tą postać to i tak będzie się jak on zachowywał.

Śmierć Kevina - myślę, że każdy się spodziewał tego, że prędzej czy później umrze. Ciekawe kto będzie następnym prorokiem. No i przede wszystkim - gdzie jest Sam?

Wie ktoś może kiedy powróci SN? 

Świetny. Od czasu piątego sezonu przy żadnym nie bawiłem się tak dobrze. Ciekawy pomysł, dobry finał i trzymające poziom odcinki przez cały rok. Bardzo udany. ;)

Dean jako demon? Yay!

Podobno Misha Collins (Castiel) ma być w końcu w stałej obsadzie. Świetne wieści. ;)

Według mnie ten serial ciągnie się jak krówka ciagutka :/

Juz dawno temu powinien się skończyć.

Sezon z lewiatanami to jakaś porażka.

Ostatni trochę odbił się od dna ale nadal brakuje tego co było w pierwszych sezonach.

Kiedyś trzymał w napięciu, potrafił nawet przestraszyć a teraz to jest bardziej komedia niż horror.

Jak Wam się podoba kolejny sezon? Wiadomo, od akcji z lewiatanami serial stracił na mocy, ale ten nowy wątek Ciemności może być całkiem ciekawy. Szczególnie, jeśli twórcy odpowiednio zrealizują wątek związany z wizją Sama. No to sprawa z Deanem... Ten sezon może być hitem.

Edytowano przez Talibowy

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się