Skocz do zawartości
MaxiLager

Prezydent Barack Obama będzie pozbawiony Nagrody Nobla ?

Polecane posty

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki w roku 2009 został wyróżniony pokojową nagrodą Nobla, za wysiłki w celu "ograniczenia arsenałów nuklearnych"

i "pracę na rzecz pokoju na świecie".

Przypomnę, że Komitet Noblowski, od ponad 100 lat kontynuuje zapoczątkowaną przez twórce dynamitu Alfreda Nobla tradycję nagradzania osób, których 

działania literackie, naukowe lub społeczne mają ogromny wpływ na całą ludzkość.

Samo przyznanie nagrody Obamie było wielką niespodzianką i już wtedy wzbudziło ogromną sensację. 

Zanosi się, że po zaledwie 4 latach od przyznania wyróżnienia, laureat, tak jak jego poprzednicy z Białego Domu, jest na prostej drodze do rozpętania kolejnego konfliktu

na Bliskim Wschodzie, który pochłonie dziesiątki, a może nawet setki tysięcy ofiar.

Według mnie kłóci się to z ideą, jaka przyświecała Alfredowi Noblowi ustanawijącemu to wyróżnienie, aby nagradzać tych, co coś tworzą, a nie niszczą.

Czy osoba, która ma krew na rękach w imię światowego pokoju, może nadal być laureatem tej nagrody ?

MaxiLager

Jeszcze się zobaczy jak to będzie, bo to że jest bliski rozpętania konfliktu to pół biedy.

Dla mnie to niezasłużenie dostał tego Nobla, i będzie miał niezłe kłopoty jeśli nie uda mu się załagodzić sytuacji.

To, że jest bliski rozpętania konfliktu (stawiam, że chodzi ci o Syrię) to pół biedy. Kontynuuje to, co wymyślił Bush, chociaż działania w Iraku i od jakiegoś czasu w Afganistanie mają na celu zaprowadzenie tam pokoju, to na dobrą sprawę nie zrobiło to nic dobrego oprócz zabicia Bin Ladena w 2011. Co prawda, Obama wycofał część wojsk z Bliskiego Wschodu, ale i tak dalej jest tam wojna taka sama jak była. Pokojowa nagroda Nobla nie należy mu się za piaskownicę, ale za ograniczenie nuklearek i owszem.

Dlatego nagrodę Nobla zazwyczaj przyznaje się po kilku latach lub dekadach.

W tak krótkim czasie ( Obama został prezydentem w 2008 ) nikt nie jest w stanie stwierdzić czy działania, za które został nagrodzony miały wpływ na ludzkość.

Czy można powiedzieć i bezpiecznie stwierdzić, że Obama miał wpływ na historię ludzkości w takim samym stopniu

co Dalajlama ?

Kiedyś oglądałem ciekawy film dokumentalny na kanale Planete o Iranie. Jeden z przywódców na pytanie, co by zrobił, kiedy miałby w swoim arsenale broń atomową,

odpowiedział z rozbrajającą szczerością, że broń nie jest na pokaz tylko do zabijania, i że natychmiast by jej użył przeciw swoim wrogom.

Broń tak na prawdę nie jest ani na pokaz, ani do zabijania. Jest do obrony przed ludźmi wykorzystującymi broń do ataku. Teraz tak myślę i dochodzę do wniosku, że broń nuklearna nie ma żadnego użytku na Ziemi, w kosmosie może kiedyś się przyda. Wojna nuklearna? Po co. Wystarczy odpalić te pociski w silosach bez wystrzeliwania, będzie ten sam efekt. Tak jeszcze propo Obamy. Jako prezydent wydaje się w porządku, ma świetną akcję na koncie i na pewno przyczynił się do historii w dużym stopniu właśnie dzięki zabiciu Bin Ladena, zresztą się bardzo cieszę, że ten gość nie żyje. Na jego miejscu wycofałbym sporą część żołnierzy z wiadomych terenów i bardziej postawił na uzbrojone wojska UN, pomagające cywilom, którzy tak naprawdę niczym nie zawinili. Jeśli już chcą się brać za niszczenie terroryzmu, powinni to zrobić od góry, a nie od pojedynczych bojowników z kałachami w rękach. Wysyłają tam żołnierzy z wielu krajów, by powalczyli, zginęli, by cmentarze wojskowe zostały wypełnione jeszcze większą ilością białych krzyży i nagrobków. Na pewno rząd na przykład USA wie od cholery o tym, co czują bliscy tych żołnierzy, gdy pod ich dom podjeżdża cywilny wóz i wysiadają z niego ubrani na galowo żołnierze. Tylko po co to. Takie moje zdanie.

Broń – termin występuje w dwóch znaczeniach:
1: Zbiór rzeczy materialnych, stanowiących przedmioty do walki zbrojnej zaczepnej lub obronnej (broń wojskowa), polowania na zwierzynę (broń myśliwska), a także rywalizacji sportowej (broń sportowa). Nie jest możliwe ustalenie precyzyjnej definicji broni w tym znaczeniu.
2: Termin oznaczający rodzaj wojsk, np. broń pancerna.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że z pokojową Nagrody Nobla ludzie na całym świecie kojarzą takie osoby jak Dalajlama, Al Gore

czy tez daleko nie szukając Lech Wałęsa, a samego Obamę znają tylko jako pierwszego czarnoskórego prezydenta USA. 

Zastanawia mnie czy możliwe jest odebranie nagrody ? 

A w przypadku wybuchu konfliktu, co mam nadzieję nie nastąpi, życzę wszystkim żołnierzom bez względu na pochodzenie

szybkiego i bezpiecznego powrotu do domu.

To ja Wam coś powiem, w 1939 roku jeśli mnie pamięć nie myli do nagrody Nobla był nominowany sam Adolf Hitler owszem miesiąc później wycofaną tą nominację, nie mniej jednak faktem jest że był nominowany do pokojowej nagrody Nobla. 

Następna sprawa Broń od zarania dziejów służyła tylko i wyłącznie jednemu celowi i nie jest to obrona lecz do zabijania. Pierwsi ludzie tworzyli bronie do polowania na zwierzynę a potem do walki z innymi ludźmi o terytoria z czasem bronie i cele wojny się zmieniały. 

Broń Atomowa służy do masowej zagłady przypominam że była już raz użyta podczas drugiej wojny światowej w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 r. 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie a 9 sierpnia godz. 11:02 w Nagasaki.  Wystarczy trochę poczytać i pooglądać kilka filmów.

Przykrą prawdą jest fakt, że zespół pracujący nad rozszczepieniem atomu zdał sobie sprawę z zagrożeń płynących z tych badań dopiero po fakcie,

zupełnie tak jak Alfred Nobel.

Uważam jednak, że od laureata pokojowej Nagrody Nobla powinno wymagać się czegoś więcej, niż naciskania czerwonego guzika, który zaprowadza na 

świecie pokój.

Rozwój broni jest nierozerwalnie związany z działaniami wojennymi, które zawsze prowadzone są w celu pozyskania nowych terenów i dóbr.

Mi chodziło jedynie o samo słowo broń. Broń od obrony, od bronienia. Powinna być wykorzystywana jedynie do obrony, nie ataku. Polowania to co innego. Człowiek polował, by żyć. Teraz poluje głównie dla przyjemności, mięsa i skór.

l10    3

Dojrzały, inteligentny i przemyślany głos na tym forum. Niemożliwe staje się jednak możliwe. :D

Chciałem coś dodać jeszcze na temat Syrii, ale chyba tutaj jest chyba wszystko powiedziane. ;)

Max " Mówi jak jest" ;)

Dużo z tego, co opisuje w swoich vlogach jest bardzo ciekawe i inspiruje do zgłębiania tematów, o których mówi. Tym nie mniej nie należy zapominać, że stanowisko w

danej kwestii powinno się wyrabiać dopiero, po zapoznaniu się z opinią drugiej strony.

Co do Nagrody Nobla, to uważam, że pokojowa odsłona tego wyróżnienia, od zawsze była wyrazem politycznych nastrojów świata i ciosem w aparat ucisku.

No bo czy kraj, który gości laureata może sobie pozwolić na zignorowanie jego opinii i celu wizyty ? 

Nie wiem jakie jest Wasze zdanie, ale moje na temat U.S.A jest takie, że oni lubią być tam gdzie jest wojna. Niby starają się jej zapobiec, co i tak się nie uda ( nie mam tu na myśli Syrii), ale zawsze są tam gdzie coś się dzieje. W to całe badziewie idzie tyle kasy, że się w pale nie mieści. Ameryka lubi być na szczycie i kierować innymi. Stawiają się na pozycji obrońcy ludzkości i starają się wszystko naprawić. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Czy tylko Ameryka jest zagrożeniem? Jak dla mnie nie tylko. Chiny przez cały czas się zbroją, jednak nikt tak głośno o tym nie mówią. Tak samo Rosjanie i kilka innych państw, które wcale nie urągają Ameryce. Tylko, że wielu nie chce się aż tak bardzo w to wszystko angażować. Siedzą cicho. Nie mówię, że Ameryka jest słaba, ale nie tylko oni są panami świata. Jeżeli zboczyć na chwilkę z tematu, to Chiny mogłyby kupić całą Polskę i jeszcze by im sporo zostało.  Na ten temat możnaby dużo gadać i nie starczyłoby internetu :P

Jakby świat był zaatakowany przez kosmitów i to Amerykanie by mieli ewentualnie negocjować (o ile by była taka możliwość) o pokój to lepiej gdyby od razu "podziubali" w statki obcych.

Czy tylko Ameryka jest zagrożeniem? Jak dla mnie nie tylko. Chiny przez cały czas się zbroją, jednak nikt tak głośno o tym nie mówią. Tak samo Rosjanie i kilka innych państw, które wcale nie urągają Ameryce. Tylko, że wielu nie chce się aż tak bardzo w to wszystko angażować. Siedzą cicho. Nie mówię, że Ameryka jest słaba, ale nie tylko oni są panami świata. Jeżeli zboczyć na chwilkę z tematu, to Chiny mogłyby kupić całą Polskę i jeszcze by im sporo zostało.  Na ten temat możnaby dużo gadać i nie starczyłoby internetu :P

Co do wykupowania przez Chiny Polski, poszukaj sobie w internecie ile kasy amerykanie wiszą chińczykom. Ten kraj wykupuje wszystkie długi amerykanów zaciągnięte u różnych nacji. Nie wspominając już o tym ile Afryki praktycznie należy do nich.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik