Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kuba1611

Jak poprawnie weryfikować temperatury, testować sprzęt, oraz sprawdzać jego stabilność.

Polecane posty

Witajcie! 
W tym, dość obszernym poradniku, chciałbym dość czytelnie wytłumaczyć i pokazać w jaki sposób powinniśmy mierzyć temperatury, jak i czym testować każdy podzespół (od strony systemu), oraz jak sprawdzić stabilność naszego "pieca". Temat skierowany przede wszystkim dla osób "zielonych" w sprawach sprzętowych.

 

Na początek musimy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne programy. Większość z nich jest dostępna w pełnej wersji za darmo, ale może trafić się także wersja Trial. 

 

Te programy w zupełności wystarczą, aby z dużą dokładnością przebadać nasz procesor, grafikę i RAM. W dodatku wiele osób dowie się czegoś nowego o swoim sprzęcie, za sprawą CPU-Z i GPU-Z. 

 

SPIS TREŚCI : 

1 - Rozpoznanie naszego sprzętu, czyli jak sprawdzić, co nam w płycie piszczy! 
2 - Mierzenie temperatur, testy obciążeniowe , czyli jak mierzyć temperatury i obciążać podzespoły pod względem stabilności podzespołów i komputera.

3 - wkrótce... 

4 - wkrótce...

 


1 - rozpoznanie naszego sprzętu
Dobrze, przystępujemy do obadania naszego sprzętu. 

Po pobraniu wszystkich potrzebnych programów, sprawdzimy jaki mamy procesor, grafikę, RAM, itp. Musimy uruchomić program Everest, który bardzo dokładnie wszystko nam zobrazuje. 

 

Po uruchomieniu naszym oczom ukaże się główne okno, w którym możemy wybrać to, co chcemy sprawdzić. 
Nas interesuje przede wszystkim CPU, GPU, oraz RAM. Aby dowiedzieć się jaki mamy procesor, należy wybrać opcję : 
Płyta Główna --> CPUID 

Powinniśmy zobaczyć okno z bardzo dokładnymi informacjami na temat naszego procesora. Interesuje nas jednak tylko jego nazwa widoczna w drugiej tabelce w zakładce CPUID - CPUID - NAZWA PROCESORA.

W ten sposób udaje nam się dowiedzieć jaki procesor siedzi w naszym sockecie.

UWAGA! Jeśli jednak Everest nie chce odczytać naszego procesora, lub chcemy dowiedzieć się na jego temat coś więcej, należy uruchomić program CPU-Z!

W całym poradniku będę posługiwał się swoim Q6600, aby wszystko łatwiej zobrazować. 


Skoro wiemy jaki mamy procesor, powinniśmy dowiedzieć się co za karta siedzi w naszym slocie PCI/AGP. 
Sytuacja wygląda prawie identycznie jak w przypadku procesora, jednak należy kliknąć co innego. 
Po uruchomieniu Everesta, przechodzimy do zakładki KOMPUTER --> Podsumowanie.

W tym też oknie, oprócz danych na temat karty graficznej, możemy dowiedzieć się o wersji naszego systemu operacyjnego, ilości pamięci fizycznej, wersji DirectX, oraz wielu, wielu innych przydatnych rzeczach. 
Nas jednak interesuje tylko nazwa i model karty graficznej. 
W tabeli EKRAN --> Karta Wideo będzie widniała informacja o naszej karcie graficznej. Nie będą to dane rozbudowane - tylko model  i marka. Jednak nam to w zupełności wystarczy. 
Uwaga! Aby uzyskać dokładniejsze informacje, lub gdy Everest nie odczytuje naszej karty, należy uruchomić program GPU-Z!
W moim przypadku jest to GeForce GTX460. 

Nie było wcale tak trudno, prawda? 
A teraz już wiemy, jaki mamy procesor, oraz kartę graficzną. Połowa sukcesu za nami. 

Opcjonalnie możemy sprawdzić dane na temat pamięci RAM, w zakładce Płyta główna --> Pamięć 

 

 

To co właśnie zrobiliśmy, to tylko podstawowe sprawdzenie informacji na temat naszego sprzętu. Aby wszystko dokładniej rozpoznać, należy posłużyć się programami CPU-Z/GPU-Z. Programy są banalne, i nie widzę sensu tłumaczenia co i jak klikać ;)

 

2 - mierzenie temperatur, testy obciążeniowe

 

W drugim etapie mojego poradnika pomogę Wam w sprawdzeniu temperatur CPU/GPU. 
Poprawna temperatura jest niezwykle ważna, a w szczególności podczas wymagającej pracy. 

 

Na początek uruchomimy program Prime95. Po jego uruchomieniu wybieramy tylko "Just Stress Testing" i minimalizujemy program (w tle będzie wyświetlało się jedno okienko, ale to zaraz). 
Teraz odpalamy program HWMonitor (CPUID). Powinniśmy zostać zalani informacjami na temat temperatur praktycznie każdego podzespołu. Od procesora, po kartę, aż po dysk twardy. 
Podczas testów w Prime95 będziemy obciążać procesor (i RAM), więc interesować nas będzie tylko zakładka z temperaturami procesora. 

Odpalamy też CoreTemp i odczytujemy informację Tj. Maks (maksymalna temperatura dla procesora). Niżej ujrzymy też dokładne temperatury poszczególnych rdzeni (w przypadku, np. E5200 będziemy mieli dwie zakładki, a w przypadku Q6600 będą już cztery - 2/4 rdzenie). Program możemy zminimalizować. 
Dobrze, wracamy teraz do Prime95. Powinno ukazać się nam okienko z informacjami na temat rodzaju testu i jego ustawieniami. W przypadku podstawowego testu obciążeniowego nie musimy niczego ruszać. Wybieramy tylko opcję "BLEND" (maksymalne obciążenie procesora, oraz spore zużycie RAM) i akceptujemy przyciskiem "OK". 
W tej chwili powinno rozpocząć się naprawdę porządne obciążenie procesora (pamiętajcie : gdy temperatura drastycznie wzrośnie, do maksymalnej dla danego procesora, wyłączamy program!). 
Teraz przesuwamy na wierzch HWMonitor, oraz Core Temp. 
I najważniejsze - obciążamy procesor przez MINIMUM 10 minut, cały czas weryfikując temperatury. Jednak najbardziej efektywne dane uzyskamy po około godzinnej sesji z programem.

Pamiętajcie tylko, aby zapamiętać MAKSYMALNĄ temperaturę, jaką procesor doznał. Jeśli nie zbliżyła się ona zbytnio do maksymalnej dla danego CPU - temperaturami procesora nie powinniście się na razie przejmować. 
Jeśli jednak podczas testów temperatura drastycznie wzrosła, a komputer zaczął "freezować", jest to oznaka prawdopodobnego przegrzewania się rdzeni. W tym przypadku należy przeczyścić wnętrze komputera, wymienić pastę na CPU, lub zakupić porządny cooler.

Skoro przetestowaliśmy już procesor, nadszedł czas na grafikę. 
W tym celu uruchamiamy program OCCT. Służy on jako świetny program obciążeniowy (zarówno dla CPU jak i GPU), oraz jako obszerną bazę danych "co się działo podczas testów".
Następnie przechodzimy do zakładki GPU: 3D. (tutaj też zostaniemy poinformowani na temat naszej karty graficznej i wersji DirectX).

Teraz wybieramy opcję "AUTOMATIC", i ustawiamy czas testu na 30 minut (Duration - 0 : 30). Resztę zostawiamy tak jak jest i klikamy "ON". Uruchomi się test 3D z dokładnymi danymi na temat temperatur, itd.

Teraz czujnie patrzymy na temperatury rdzenia (tmpin0). Powinny one wzrastać przez kilka minut. Pamiętajmy tylko, aby te temperatury zapamiętać (maksymalną), lub gdzieś zapisać.
Po zakończonym teście program powinien sam się wyłączyć, i automatycznie otworzyć folder z danymi na temat testu. Niestety nie ujrzymy tam danych na temat temperatury GPU, jednak możemy sprawdzić temperatury CPU, zużycie GPU i wiele, wiele innych. Naprawdę przydatna rzecz!
Jeśli komputer się nie zrestartuje, nie zacznie wyświetlać artefaktów, a temperatury będą w miarę normalne (maksymalne dla danej karty można sprawdzić w sieci!), nie musimy się obawiać o to, że nasza karta się przegrzewa.

 

 

 

 

 

Na razie to tyle. Jutro postaram się porobić zdjęcia, dopisać informację na temat testowania pamięci, oraz poprawić błędy/dopisać ważne rzeczy. Także traktujecie ten "poradnik", jako wersję Beta - dla zielonych użytkowników komputera.
 

 


 


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poradnik zapowiada się bardzo ciekawie :) Może i ja się też czegoś dowiem?  Co do małego słowa krytyki mi się ciężko czyta takie formatowanie, ja bym spróbował wyrównać do lewej bądź wyjustował.

pozdrawiam i życzę owocnego pisania poradnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własnie robię wszelkie screeny, poprawiam błędy i staram się wszystko ładnie wyrównać. 
Jutro (prawdopodobnie) wejdzie oficjalna wersja poradnika :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CPU i GPU Z też podał, więc nie widzę sensu tej uwagi.

A poza tym w Evereście można sprawdzić szybko jednym programem co nam w kompie siedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Kto przegląda   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

 • Administrator IT
 • Administrator
 • Ekipa Ja, Rock!
 • Streamer
 • Moderator
 • Moderator Działu
 • Moderator Techniczny
 • Technik Sprzętowiec
 • Grafik
×