Skocz do zawartości

Polecane posty

Ostatnio mam okazje naprawiać zasilacz koolance 1700W chłodzony wodą, jego konstrukcja i działanie jest o tyle ciekawe że postanowiłem się tym z wami podzielić. 

No właśnie, jak zasilacz może być chłodzony wodą? Otóż działa to w ten sposób że cała elektronika jest zalana olejem mineralnym. Olej ten dobrze odbiera ciepło, znacznie lepiej od powietrza. Budowa takiego zasilacza jest w większości podobna do zwykłych zasilaczy chłodzonych powietrzem. Tranzystory umieszczone są na mniejszych radiatorach z dość gęstym ożebrowaniem. Części zasilacza są bardzo ciasno upakowane. Mostki Gretza  mają zamiast radiatora kawałek metalu, co przy pełnym obciążeniu z pewnością będzie za mało, by skutecznie odprowadzić ciepło. 

001.JPG

004.JPG

A pro po ciepła. Olej w którym są umieszczone wszystkie części, jest poprzez pompkę transportowany do wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła przekazuje ciepło z oleju na wodę(tu nastąpiła awaria, woda dostała się do zasilacza).

005.JPG

Udało mi się osuszyć zasilacz, w tej chwili pracuje nad tym aby przywrócić mu sprawność, oraz zmienić chłodzenie wodą, na chłodzenie powietrzem, wymaga to wymiany kilku radiatorów i dodania wiatraków.  

Sekcja wysokiego napięcia na zasilaczu działa tj, kondensatory, cewki, kondensator impulsowy, mostki Gretza. Dalej jest już kaszana, mam nadzieje że żaden scalak sterujący nie poszedł. 

Jako ciekawostkę dodam że ten zasilacz to w zasadzie 2 zasilacze pracujące równolegle w jednej obudowie. Dlatego są dwa mostki Gretza, każdy z nich obsługuje, tak naprawdę, oddzielny zasilacz. 

PS, jeżeli macie jakieś pytania, o mostek gretza czy inne elementy elektroniczne, nie wstydzić mi się zapytać. Chętnie wytłumaczę jak co i po co. 

Ten zasilacz wydziela aż tyle ciepła że potrzebuje chłodzenia olejem? A propo oleju widziałem na yt ciekawe filmy np pc w alwarium i zalany olejem a temp bardzo niskie sam chciałem tak zrobić ale podobno trzeba często wymieniać ten olej bo sie brudzi a i nie jest on wcale taki tani. I jeszcze jedno to jest zasilacz do serwera tak?

Ten zasilacz wydziela aż tyle ciepła że potrzebuje chłodzenia olejem? A propo oleju widziałem na yt ciekawe filmy np pc w alwarium i zalany olejem a temp bardzo niskie sam chciałem tak zrobić ale podobno trzeba często wymieniać ten olej bo sie brudzi a i nie jest on wcale taki tani. I jeszcze jedno to jest zasilacz do serwera tak?

Nie wydaje mi się, żeby on aż tak się grzał z kolei nie wiem jak to jest przy rzeczywistym pełnym obciążeniu np 1600W. Możliwe też że taki olej był najłatwiejszym sposobem przeniesienia ciepła z podzespołów na wodę. 

Przerabiałem ostatnio swój zasilacz aby mógł zasilać nową płytę główną. Zasilacz dysponował złączami P4 i P8 do zasilania procesora, a ja potrzebowałem 2xP8. 

Wtyczka P8                                                                                                                    Wtyczka P4

0-u2dxku7j-con5-s-.png  CB-P4-P4_1.jpg

Trzeba było zasilacz trochę przerobić, zastanawiałem się nad zrobieniem przejściówki z molex-a. 

115.jpg

Jednak w zasilaczu miałem je wszystkie wykorzystane. Trzeba było ciachnąć końcówkę P4 i zrobić z niej P8

Schemat połączeń zrobiłem dość łopatologicznie, żeby każdy zrozumiał o co chodzi. 

p4%2Bp8.png

002.JPG

Zrobiłbym więcej zdjęć ale mi akumulator w aparacie padł :/ Więc zrobiłem tylko 3 zdjęcia. Końcówki z zasilacza i nowego kabla ocynowałem i zlutowałem ze sobą. Każdy kabel włożyłem w osłonkę termokurczliwą i potem te połączenia w jeszcze jedną osłonkę. 

005.JPG

No i efekt finalny

007.JPG

Jak by ktoś był zainteresowany, na allegro znów pojawiły się dwa takie xeony do wyjęcia za 2300zł + płyta jakieś 2000zł + minimum 16GB pamięci ram, zalecane 32GB. A co do wizytówki obrazek na samym dole przedstawia aktualnie wykonywane obliczenia i % postępu. Obrazek odświeża się co 360 sekund.

Aktualnie liczony projekt to

riojascience_at_home_S.png

Projekt zajmuję się badaniami biomedycznymi. W tej chwili obliczenia przeprowadzane są w celu znalezienia leku na zapalenie wątroby typu C.  

Wybacz drogi modzie że wale post pod postem, ale ten wątek to trochę się mój blog zrobił. Z racji że mam dzisiaj dużo do zrobienia, a z kartami NV jest takie zamieszanie w tych niższych modelach, że nawet nie macie pojęcia. Każdej karty z tych niższych serii są po 3-4 rodzaje, więc premierę drugiej części o kartach graficznych przesuwam na jutro. Dziś nie ma szans żebym z tym wszystkim zdążył. 

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się