Skocz do zawartości

Polecane posty

Ostatnio mam okazje naprawiać zasilacz koolance 1700W chłodzony wodą, jego konstrukcja i działanie jest o tyle ciekawe że postanowiłem się tym z wami podzielić. 

No właśnie, jak zasilacz może być chłodzony wodą? Otóż działa to w ten sposób że cała elektronika jest zalana olejem mineralnym. Olej ten dobrze odbiera ciepło, znacznie lepiej od powietrza. Budowa takiego zasilacza jest w większości podobna do zwykłych zasilaczy chłodzonych powietrzem. Tranzystory umieszczone są na mniejszych radiatorach z dość gęstym ożebrowaniem. Części zasilacza są bardzo ciasno upakowane. Mostki Gretza  mają zamiast radiatora kawałek metalu, co przy pełnym obciążeniu z pewnością będzie za mało, by skutecznie odprowadzić ciepło. 

001.JPG

004.JPG

A pro po ciepła. Olej w którym są umieszczone wszystkie części, jest poprzez pompkę transportowany do wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła przekazuje ciepło z oleju na wodę(tu nastąpiła awaria, woda dostała się do zasilacza).

005.JPG

Udało mi się osuszyć zasilacz, w tej chwili pracuje nad tym aby przywrócić mu sprawność, oraz zmienić chłodzenie wodą, na chłodzenie powietrzem, wymaga to wymiany kilku radiatorów i dodania wiatraków.  

ciekawe w czym ten zasilacz  służył ale żeby wodą chłodzić zasilacz bez przesady ale fajny patęd nie wiedziałęm o tym xD

Jeśli ktoś chce maksymalnie wyciszyć sprzęt to taki zasilacz jest podstawą. Sam się zastanawiam nad takowym aby w 90% wyciszyć budę ale koszta są dosyć wysokie. 

Sekcja wysokiego napięcia na zasilaczu działa tj, kondensatory, cewki, kondensator impulsowy, mostki Gretza. Dalej jest już kaszana, mam nadzieje że żaden scalak sterujący nie poszedł. 

Jako ciekawostkę dodam że ten zasilacz to w zasadzie 2 zasilacze pracujące równolegle w jednej obudowie. Dlatego są dwa mostki Gretza, każdy z nich obsługuje, tak naprawdę, oddzielny zasilacz. 

PS, jeżeli macie jakieś pytania, o mostek gretza czy inne elementy elektroniczne, nie wstydzić mi się zapytać. Chętnie wytłumaczę jak co i po co. 

Ten zasilacz wydziela aż tyle ciepła że potrzebuje chłodzenia olejem? A propo oleju widziałem na yt ciekawe filmy np pc w alwarium i zalany olejem a temp bardzo niskie sam chciałem tak zrobić ale podobno trzeba często wymieniać ten olej bo sie brudzi a i nie jest on wcale taki tani. I jeszcze jedno to jest zasilacz do serwera tak?

Ten zasilacz wydziela aż tyle ciepła że potrzebuje chłodzenia olejem? A propo oleju widziałem na yt ciekawe filmy np pc w alwarium i zalany olejem a temp bardzo niskie sam chciałem tak zrobić ale podobno trzeba często wymieniać ten olej bo sie brudzi a i nie jest on wcale taki tani. I jeszcze jedno to jest zasilacz do serwera tak?

Nie wydaje mi się, żeby on aż tak się grzał z kolei nie wiem jak to jest przy rzeczywistym pełnym obciążeniu np 1600W. Możliwe też że taki olej był najłatwiejszym sposobem przeniesienia ciepła z podzespołów na wodę. 

Przerabiałem ostatnio swój zasilacz aby mógł zasilać nową płytę główną. Zasilacz dysponował złączami P4 i P8 do zasilania procesora, a ja potrzebowałem 2xP8. 

Wtyczka P8                                                                                                                    Wtyczka P4

0-u2dxku7j-con5-s-.png  CB-P4-P4_1.jpg

Trzeba było zasilacz trochę przerobić, zastanawiałem się nad zrobieniem przejściówki z molex-a. 

115.jpg

Jednak w zasilaczu miałem je wszystkie wykorzystane. Trzeba było ciachnąć końcówkę P4 i zrobić z niej P8

Schemat połączeń zrobiłem dość łopatologicznie, żeby każdy zrozumiał o co chodzi. 

p4%2Bp8.png

002.JPG

Zrobiłbym więcej zdjęć ale mi akumulator w aparacie padł :/ Więc zrobiłem tylko 3 zdjęcia. Końcówki z zasilacza i nowego kabla ocynowałem i zlutowałem ze sobą. Każdy kabel włożyłem w osłonkę termokurczliwą i potem te połączenia w jeszcze jedną osłonkę. 

005.JPG

No i efekt finalny

007.JPG

Jak by ktoś był zainteresowany, na allegro znów pojawiły się dwa takie xeony do wyjęcia za 2300zł + płyta jakieś 2000zł + minimum 16GB pamięci ram, zalecane 32GB. A co do wizytówki obrazek na samym dole przedstawia aktualnie wykonywane obliczenia i % postępu. Obrazek odświeża się co 360 sekund.

Aktualnie liczony projekt to

riojascience_at_home_S.png

Projekt zajmuję się badaniami biomedycznymi. W tej chwili obliczenia przeprowadzane są w celu znalezienia leku na zapalenie wątroby typu C.  

Wybacz drogi modzie że wale post pod postem, ale ten wątek to trochę się mój blog zrobił. Z racji że mam dzisiaj dużo do zrobienia, a z kartami NV jest takie zamieszanie w tych niższych modelach, że nawet nie macie pojęcia. Każdej karty z tych niższych serii są po 3-4 rodzaje, więc premierę drugiej części o kartach graficznych przesuwam na jutro. Dziś nie ma szans żebym z tym wszystkim zdążył. 

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez xkubvix
      Mam problem z wydajnością laptopa. Posiadam Asus rog gl553 vd, i5 7300hq, gtx 1050 2gb. Jeszcze wczoraj w csie miałem 120-140 fps, a dzisiaj nagle 50-30 fps. Może to problem z pamięciom GPU? raz mam 405 mhz, chwile potem 3054. POMOCY

• Przez Himiodzio
      Witajcie!

Chciałbym żeby ten temat był jednym z wielu, gdzie będę mógł zebrać wszelakie informacje odnośnie rzeczy jakie się dzieją/mają dziać na forum (oczywiście takie temat by się pojawiał, jeśli zebrałbym kilka ważnych spraw do przekazania).

Dziś głównymi daniami tego tematu będą awanse i „powrót po latach”.

Zaczniemy od drugiej rzeczy…
      Po trzech latach nie najlepszych kontaktów (a bardziej braku), wreszcie udało nam się znaleźć wspólny język z JaRock!
      Chociaż wiele starszych stażem osób na forum może nie wierzyć w dobre intencje, to muszę to napisać – mamy kontakt, mamy narzędzia i chęć do wspólnego dążenia do rozwoju tego miejsca.
      Najważniejszą rzeczą jednak dla mnie jest to, że wreszcie znalazła się osoba która uwierzyła w forum – to według mnie jest najlepsza zapowiedź wspaniałej współpracy :).

Co przyniesie nam wsparcie JaRock? Wiele rzeczy!
      Już niebawem zorganizujemy konkurs na książkę Rocka (z jego autografem) gdzie udział będzie mógł wziąć każdy i zarazem każdy będzie miał szanse wygrać (nie będzie to konkurs typowy „pod daną grupę”).
      Jest to dopiero przedsmak wszystkiego ponieważ nie mamy zamiaru zatrzymać się tylko i wyłącznie na jednym konkursie :).

Mamy zamiar połączyć jak najwięcej rzeczy związanym ze wszelakimi akcjami, wydarzeniami, wpisami organizowanymi przez JaRock - tak, aby było w nich miejsca na forum (i nie ma być to wyłącznie zapychacz!).

Obiecaliśmy Wam, że damy drugie życie forum i obecnie patrząc na skład forum, osób które są chętne do pomocy, widzę już przyszłość tego miejsca :).

Nie mogę opisać też wszystkich aspektów współpracy bo czeka Was też trochę niespodzianek, jednak najważniejsze dla mnie było to, żeby przekazać Wam – JaRock wraca do gry!

Musimy również pamiętać o tym, że FORUM 2.0 to również IzakTV, które jest otwarte na wszelakie współprace – planujemy również współpracować ze sobą jak najbardziej tylko możemy.
      Połączenie sił JaRock i IzakTV to jedna z najlepszych rzeczy jaka mogła spotkać to miejsce ;).

Robimy to wszystko dla Was za darmo, nie pobieramy pieniędzy, nie dostajemy również wynagrodzenia – działamy tutaj, bo uwierzyliśmy, że uda się z tego zrobić miejsce jeszcze większe niż w 2014 (właśnie to daje nam sił).

Teraz kolejny etap wpisu – awanse!

Zgodnie z założeniami podczas startu 2 edycji forum, postanowiliśmy wstrzymać się ze wszelkimi awansami, aż do czasu „stabilizacji” sytuacji ogólnych.
      Nadszedł moment kiedy jesteśmy gotowi zająć się strukturami naszej ukochanej moderacji :).

Moderacja forum z dniem dzisiejszym została zasilona takimi osobami jak:
      - Tonik (wcześniej moderator działu IzakTV)
      - Śliwa (wcześniej moderator działu JaRock)
      - Kubox (wcześniej moderator działu JaRock)

Rozszerzony zostaje również zakres niektórych moderatorów działu:
      -Matkos (obecnie: strefa IzakTV, strefa serwerowa, strefa gracza, strefa kultury | wcześniej: strefa IzakTV, strefa serwerowa)
      - Glock (obecnie: strefa serwerowa, strefa gracza, strefa kultury, giełda, techniczny związany z Twitch/YT, twórczość fanów, Hyde Park) | wcześniej: strefa gracza, strefa kultury, twórczość fanów)
      Technik sprzętowiec dostał możliwość ukrywania postów, w dalszej jednak części usuwanie posta nie będzie możliwe.

W przypadku moderatora technicznego – cały czas zastanawiamy się nad osobą która będzie obejmować to stanowisko, tymczasowo zostawiamy jeszcze pusty stołek.

Jest to pierwszy takowy wpis, będzie ich więcej – będę starał się co jakiś czas napisać takie podsumowania wszelakich spraw nad którymi pracujemy, będziecie mieli wgląd :).

Himiodzio
    • Przez Andrzej Dobryczłowiek
      WITAM
      o grach opowiadam
      ciekawostki przedstawiam
      odkrywam tajniki, tworze poradniki
      nowe serię będą się pojawiać, oczy szokować
      dopiero ci się rozwijam, lecz już z rynsztoku się wybijam
      jeśli lubisz opowieści, zdjęcia, modelowanie, nowości odkrywanie
      jeśli cię nudzi, monotonia ze snu budzi, chcesz odkryć coś nowego, niezwykłego
      NA MÓJ KANAŁ ZAPRASZAM, WYJĄTKOWE TREŚCI MAM, LINK DO FILMU PODAM, CZEKAM
      VVV
      VV
      V
      https://www.youtube.com/watch?v=xp1DyZrVP5o

będę zachwycony, jeśli mój trud zostanie zauważony.
      Drogi administratorze, moderatorze, bana nie dawajcie
      W regulaminie o tym nie napisaliście, można więc to robić
      Znaki zielone wstawiać, forum kolorować, uwagę przyciągać

W tym dziale obowiązują dwa regulaminy, forum i tego działu. Nie jest zakazane "kolorować swój wpis", dawać znaki specjalne... Do wszystkiego jednak trzeba stosować jakiś umiar : ). Usunąłem z nazwy tematu: "-moderatorze, administratorze (nie dawaj bana, bo w regulaminie nie zaistniała o tym zmiana)" bo chyba już nie ma sensu tego trzymać w nim? Dodatkowo zamieniłem "gówna" na "rzeczy" - chodzi ogólnie o sam styl, trzymajmy się tego, że takie słowa dajemy we wpisach, a nazwy tematu niech  trzymają stronę bardziej oficjalną. Jeśli chcesz jednak zamienić to dane słowo na coś innego, napisz PW, edytuję ; ) - Himiodzio

Dziękuję
    • Przez Sebastian Gałus
      Witam i pytam jakie myszki rekomendujecie. Sam używam Logitecha i regularnie wymieniam co dwa lata ponieważ dłużej nie wytrzymują. Każda z nich kosztowała w okolicach 250 zł. Troszkę mnie to denerwuje przyznam szczerze bo zawsze mam nadzieję że ta wytrzyma nieco dłużej. Rozczarowanie nadchodzi jednak już po półtorej roku. Oczywiście wysyłam do serwisu naprawiają i po  pół roku od naprawy mysz umiera. Gram około 3 godzin dziennie czasami dłużej. Będę wdzięczny za sugestie i podpowiedzi.

Zapoznaj się z "rozkładem" forum, to nie jest dział od takich spraw. Pierwszy post i od razu łamiesz regulamin. Daję ostrzeżenie i temat przenoszę do kosza - Himiodzio
    • Przez Battle_Axe
      Cześć wszystkim. Chciałbym prosić Was o opinię na temat moich materiałów z serii "Newsy z Gospody". Czy materiał przygotowany w taki sposób jest w porządku? Czy informacje podane przeze mnie są wystarczające? Może macie jakieś rady, sugestie, na które oczywiście liczę. Dajcie znać co myślicie. 

Pozdrawiam

http://youtu.be/BmDpvE7LYJQ - Kingdom Come: Deliverance - Realistyczne RPG z otwartym światem | ♦ Newsy z Gospody! ♦

http://youtu.be/NXenfuPmXQ8  - Pillars of Eternity - Aktualizacja #70 (Obszary, Postaci, Interfejs) | ♦ Newsy z Gospody! ♦

http://youtu.be/tgy4WykLp0s    - Pillars of Eternity - Aktualizacja #69 (Trailer / Gameplay) | ♦ Newsy z Gospody! ♦

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik