Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
PreparetoDie

Ściszanie mikrofonu

Polecane posty

Po dłuższej przerwie wróciłem do nagrywania i spotkałem się z ciekawym błędem, który to nagrywanie mi uniemożliwia. 

Gry nagrywam poprzez OBS Studio, a mikrofon (LD Systems D1013CUSB) odszumiam w czasie rzeczywistym poprzez program REAPER (v4.75/x64).

Kiedyś coś takiego nie miało miejsca, ale teraz gdy chce coś nagrać dźwięk mikrofonu nagle strasznie się ścisza i mocno traci na jakości. Nie wiem, jaki jest tego powód, ale sprawdziłem, że problem pojawia się od jakiś 2 do 3 min od uruchomienia komputera, gdy w sumie jeszcze nawet żadne programy, z których korzystam przy nagrywaniu nie są włączone. Dodam, że na komputerze zainstalowane mam dwa systemy (oryginalne).  Opisany problem pojawia się na Windows 10 x64.

Może ktoś z was jest mi wstanie pomóc, sprawdzę jeszcze jak sprawa ma się na Windows 7 (też 64 bity) i zamieszczę info. 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Masz uruchomiony Skype? On domyślnie sam dopasowuje głośność mikrofonu.

Lecz skoro traci na jakości, to zapewne odszumianie swoje robi, dlatego raczej polecam inaczej poradzić sobie z szumem, lepsza będzie bramka szumów (noise gate), żeby po prostu wtedy kiedy nie mówisz mikrofon się wyciszał całkiem. Możesz też pobawić się w equalizerze samemu.

Chodzi o to, że ten filtr z Reapera wycina wszystkie częstotliwości, które wyłapie podczas konfiguracji, a w nich też jest ludzki głos, stąd potem brzmi to nienaturalnie i po prostu słabo.

Skype nawet nie mam zainstalowanego :P
Jeżeli chodzi o filtry w Repearze to używam tylko trzech: VST: ReaComp (Cockos), VST: ReaGate (Cockos) i VST: ReaFir (FFT EQ+Dynamisc Processor) (Cockos). Żeby było lepiej tak jak pisałem w pierwszym poście to parę miesięcy temu korzystałem z tych samych ustawień i nie było takiego problemu a teraz po powrocie nagle tracę na jakości dźwięku i jest dodatkowo tak jakby ściszony. 

Sprawdziłem dodatkowo na Windows 7 i problem jest taki sam. 
To jakie filtry polecasz? Wtedy zmienię i zobaczymy co dalej, chyba że ktoś ma jeszcze inny pomysł.

Polecam spróbować taką kolejność - reafir do odszumienia, potem reagate, potem jakiś equalizer, poczytaj na internecie o equalizacji, pobaw się trochę sam, a na samym końcu dopiero kompresor. Kompresor na początek to jest zły pomysł

No i sprawdziłem więc po kolei: 

1. Jeżeli chodzi o moje pierwotne ustawienia to kolejność była taka: Reafir, ReaGate i potem ReaComp. Teraz wyjdzie mój brak profesjonalizmu, ale jakoś nie myślałem, że ta kolejność ma znaczenie :P ale i tak przy takich ustawieniach po prostu dźwięk nagle tracił na jakości.

2. Trochę poczytałem o tym EQ i mój wybór padł na filtr: VST: ReaEQ (cockos) i koniec końców zrobiłem dwa profile z filtrami:

A. Kolejność: VST: ReaEQ (cockos), VST: ReaComp (Cockos), JS: LOSER/masterLimiter, VST: ReaFir (FFT EQ+Dynamisc Processor) (Cockos).

(Dowiedziałem się, że niby EQ powinno dawać się na sam początek.)

B. Kolejność: VST: ReaFir (FFT EQ+Dynamisc Processor) (Cockos), VST: ReaGate (Cockos), VST: ReaEQ (cockos).

3. Moje pytanie czy ma znaczenie, gdzie dodaje te filtry? (patrz grafika)

http://pl.tinypic.com/r/28utq9g/9

W obu przypadkach jak na razie dźwięk jest całkiem spoko (na pewno lepszy niż wtedy)

Edytowano przez PreparetoDie

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować