Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Achilles Pięta

Audiobooki

Polecane posty

Wszyscy wiem, że z czytaniem u nas w narodzie nie jest jakoś specjalnie dobrze. Myślicie, że audobooki rozwiązuja ten problem czy raczej go pogłębiają? Kupując audibooka faktycznie czytamy ksiązkę? Czy chodzi jednynie o to aby poznac treść książki, a to w jaki sposob to zrobimy to juz nasz indywidualna sprawa? Zapraszam do dyskusji!

Osobiście od najmłodszych lat jestem zafascynowany serią Harrego Pottera, która zachęciła mnie do czytania. Zaczęło się od pierwszego filmu dzięki któremu z czystej ciekawości musiałem sięgnąć po książkę by poznać historię bardziej szczegółowo, dokładnie. Wielokrotnie lubię wracać do tych jak i innych książek, ale niekiedy brakuje mi czasu na czytanie, jestem po prostu zmęczony czy tez nie mam sposobności żeby wyciągnąć książkę i czytać, więc chętnie odpalam na komórce audiobooka, a wspomniana seria HP jest przedstawiona w mistrzowskim wykonaniu Piotra Fronczewskiego co daję podwójną frajdę ze słuchania :) 

Dlatego też nie rozpisując się zbytnio uważam, że audiobooki to jest jedynie OPCJA i nic nie wskazuje na to żeby miało się to zmienić i miały wyprzeć tradycyjny sposób odbioru lektury :)

Jak dla mnie opcja audiobook'a nie jest zbyt dobrym pomysłem, przez nasilenie takich produktów "naród zatraca się co raz" bardziej w elektronice. Wszyscy powinni więcej czytać (książek, nie e-book) bo to zwiększa nasze zasoby wiedzy. 

Pozdrawiam Aharo

Gość Aragmor   
Gość Aragmor

Mi niestety nie podchodzą. Mój ojciec je kocha i słucha w drodze do pracy. Ja jakoś nie umiem skupić się na takim tekście czytamy. Jest jak wykład trwający cztery godziny. Pierwsze 10 minut super, później już myślimy o ucieczce.

Dlatego wolę papier i tradycyjną formę książki. Może ze względu na to, że jestem wzrokowcem? 

Audiobooków słucham wówczas, gdy nie mam możliwości trzymania książki w ręku. Najczęściej w samochodzie. Lubię w audiobookach powracać do książek , które już niegdyś przeczytałemw wersji papierowej. Oczywiście zamiast typowego audiobooka wolę słuchowiska (wielu aktorów,efekty dźwiękowe, muzyka ilustrująca akcję) takie jak np. Trylogia husycka Sapkowskiego, zrealizowana w wersji audio (jak na razie dwie części)

Aharo - nasz naród się NIE ZATRACA, ale zaczyna się oswajać z elektroniką i bardzo słusznie, bo postęp nie jest zły, bo główne wzorce nie zanikną.(to jest temat na książkę, ciężej zmieścić to w przeciętnym poście) Kino jest nadal mimo że kilkadziesiąt lat temu nikt nie chciał TV właśnie ze względu na to, że kino może przestać istnieć. A co do "Wszyscy powinni więcej czytać (książek, nie e-book) bo to zwiększa nasze zasoby wiedzy. " - czemu nie e-book? Jeżeli ktoś lubi i potrafi tyle wytrzymać przed ekranem czytając tekst - why not. To w jakiś sposób obniża poziom przyswajanej przez nas "wiedzy"? Bo nie rozumiem tej dygresji w nawiasie :P Pamiętaj, że wspomniany "postęp" niczego nam nie narzuca. Sami wybieramy z czego chcemy korzystać - w tym przypadku z jakiego "nośnika" tekstu :)

Hej Sudri, w książce przynajmniej nie wyczerpie się bateria :P Spędzienie wielu godzin na patrzeniu się w ekran monitora czy też jakiegoś tabletu zabiłoby mi całą przyjemność czytania. Zgadzam się, że czy nam się podoba czy nie technologia nadchodzi, choć wydaje mi się, że drukowane książki jeszcze trochę powalczą :) Może trochę to arachiczne myślenie, ale rzeczywiście uważam, że lepiej wiedzę się przyswaja z tradycyjnych książek!

Uważasz, że postęp niczego nam nie narzuca? Powiedz mi jak Ci idzie po tygodniu bez komórki i interentu :)

To już kwestia uzależnienia albo hmm... po prostu braku umiejętności wytresowania gołębia pocztowego :) Bo biorąc pod uwagę wiek wielu graczy czy ludzi związanych z technologią, mass-mediami itd nie jest to uwarunkowane w jakiś sposób w naszym mózgu, że data urodzenia w jakiś ogromny sposób wpływa na to jak szeroką gamą "bajerów" się otaczamy(wbrew temu co mówi wielu: że ludzie starsi już tego nie zrozumieją, "nie załapią", "to nie dla nich"). Po prostu młodzi ludzie mają więcej czasu żeby się tym zainteresować, "ogarnąć", dzięki czemu jesteśmy w tym coraz bardziej zatraceni, a ludzie dorośli - często brak czasu jest ich "naturalną tarczą", która chroni ich przed tym, by nie ulegać wszystkiemu w takim stopniu jak my(czyt. "młodzi"). Dlatego też nadal trzymam się przy swoim, że z uzależnieniami(to chyba dobre słowo) od technologicznych nowinek jest tak samo jak z wieloma innymi - dawkowanie danej rzeczy zależy od naszej woli i "trzeźwości" umysłu :) 

No a już tak krótko co do książek - masz całkowitą rację, że nic nie zastąpi książki, ponieważ sam nienawidzę czytać czegokolwiek na kompie :P I jak napisałem wyżej - nie sądzę żeby to miało miejsce w przyszłości - książki drukowane pozostaną jako nie tylko dobry wzór, ale jako główny nośnik tekstów literackich(z gazetami, magazynami itd może być różnie - ze względu na zazwyczaj małą ilość tekstu jest to bardziej tolerowane przez nasze oczy :P)

SEM    0

Jeśli chodzi o technologię w literaturze [literaturę w technologii] to są chyba 2 wyjścia, wspomniane audiobooki i ebooki.

Pierwsze już na starcie ma u mnie minusa - czytam dużo szybciej niż czyta to lektor. Audiobook wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla ludzi którzy nie mają czasu lub słuchają siedząc przy kompie, ale jest to trochę głupie bo siedząc w necie nie zwaracmy uwagi na wypowiadane prze lektora słowa tak bardzo jak na słowa czytane. Ebook jest beznadziejny z powodu wpatrywania się w ekran - pół godziny wpatrywania się w literki i już bolą oczy. Jest jednak wyjście - e-ink. Czytniki do ebook'ów zazwyczaj posiadają takie właśnie ekrany - nie emitują własnego światła, wymagają zewnętrznego naświetlenia. Posiadam czytnik Kindle 4 claasic od Amazonu i jest to świetne rozwiązanie. Oczy się nie męczą po wielugodzinnym czytaniu, bateria trzyma około 2. tygodni częstego czytania.

Serdecznie polecam każdemu czytnik oparty o technologię epapieru :)

@Sudri: Może trochę źle napisałem, chodzi mi mniej więcej o to co napisał Achilles Pięta. Wiedza z "papierowej" książki lepiej się przyswaja i znacznie lepiej się to czyta (jak dla mnie). :)

Pozdrawiam Aharo

Nie uznaję audiobooków jako formę "czytania" książki. Czytanie nie sprawia mi jakoś specjalnie bólu więć nie muszę tego zastępować poprzez słuchanie czytanych pliczków. Audiobook jest za to fajnym rozwiązaniem dla ludzi z wadami wzroku itd.

Co do papierowych wersji ... ostatnio się przerzuciłem z książek na ebook readera. Kwestia przyzwyczajenia ... a i lżej w kieszeni.

Niestety ale nie trawię tzw. audiobooków, nie podchodzi mi wogóle ta forma, poznawania fabuły w książce. Jestem tradycjonalistą i wole drukowany tekst na zwykłym papierze. Podczas tradycyjnego czytania "wsiąkam", a podczas słuchania audiobooku zaraz tracę uwagę, jestem rozkojarzony, i myślę o czymś innym.

Wysłuchałem dwóch audiobooków, ciekawa forma, zależy też kto podstawia głos do audiobooka. Lecz dla mnie ciekawszą formą jest książka, ma to coś w sobie czego nie ma audiobook.

Gość Aragmor   
Gość Aragmor

Ja mam dokładnie jak SEM. Czytanie idzie mi szybciej niż słuchanie lektora. Można powiedzieć, iż jest to kolejny problem z audiobookami. Nie da się przyśpieszyć lektora bo stracimy magię intonacji głosu.

Widzę dodatkowo, że (SEM) posiadasz czytnik. Mógłbyś coś polecić? Sam zastanawiam się nad zakupieniem i chciałbym usłyszeć rekomendacje od osoby posiadającej już sprzęt tej kategorii.

Wiadome jest i będzie, że audiobook nigdy nie będzie tym samym co czytaniem książki. Czytając wyraz za wyrazem, nasze oczy śledzą tekst i cały proces "transmitowania" tego do naszego mózgu, a ten po prostu już tworzy "obraz" za pomocą naszej wyobraźni. Audiobook skraca tą trasę. Posiadamy już odpowiednią interpretację danego tekstu, jest przystępniej rzekłbym, że prościej. Sam akurat nagrywam audiobooki, i wierzcie mi, dobrze nagrany audiobook, jest przystępniejszy inż totalnie żmudna lektura szkolna, która jest pozbawiona grona "fanów". Wiem po swoich klientach czego szukają, czego oczekują od takich nagrań. Jednak wiadomo, każdy ma swoje upodobania, dlatego też zachęcam rękami i nogami do czytania książek własnymi oczyma, jednak Tym co nie przeszkadza słuchanie i odbiór gotowej już treści polecam audiobooki z całego serca - najlepiej te moje ;-) 

Kilka razy próbowałem słuchać audiobooka, ale zawsze po jakiś 15 minutach usypiałem. Jak dla mnie straszna lipa. Bez porównania czytanie książki jest 1000 razy lepsze. Nie polecam audiobooków.

Pozdrawiam

Według mnie, czytanie książki jest o wiele lepsze ale nie przekreślajmy też z góry audiobook'ów :) 

Załóżmy, że jedziesz trajtkiem / pociągiem a chcesz się dowiedzieć co się stanie w następnym rozdziale książki która zacząłeś czytać, odpalasz sobie audobiook'a i słuchasz, ps. podróż szybciej mija - wiem z doświadczenia . 

Gość faroxim   
Gość faroxim

Jako że jestem wzrokowcem i mam ADHD to nie dość,że słuchając nie mogę się skupić to w dodatku nie przyswajam dobrze informacji.Ogółem książki zawsze mi się podobały(ze względu na kolekcję ;P

Dużo ludzi uważa, że audiobooki są lepsze ponieważ np. sprzątając dom, możemy sobie "słuchać książki". Według mnie nie jest to najlepsze rozwiązanie, osobiście mam tak, że gdy coś robię nie mogę się skupić na słuchaniu. Również przez czytanie tradycyjnych książek możemy utrwalać naszą interpunkcję i ortografię oraz możemy bardziej wczuć się w naszą lekturę.

Wysłuchałem dwóch audiobooków, ciekawa forma, zależy też kto podstawia głos do audiobooka. Lecz dla mnie ciekawszą formą jest książka, ma to coś w sobie czego nie ma audiobook.

Czytam standardowo papierowe książki, e-booki i słuchałem audiobook-i. Szczerze powiem, że jest mi bez różnicy czy papier czy elektronika ale z audiobookami przyznam rację Liptonex.

Wysłuchałem "Ojca Chrzestengo" Mario Puzo - głos podkładał Jan Englert,

Rodzina Borgiów" również Mario Puzo - głos podkładał Wiktor Zborowski świetnie się słuchało i można dobrze się zagłębić w akcję.Kolejne są serie książek Harlana Cobena "Jeden fałszywy ruch", "Nie mów nikomu", "Jedyna szansa"... i inne których mógłbym dużo wymienić. Różne osoby podkładały głos i różnie się słuchało.

Tak jak już wcześniej ktoś pisał audiobooki dobre są dla osób które nie mają zbyt wiele czasu na czytanie lub kiepski wzrok.

Pozdrawiam

wiem że data ale jeżeli ktoś z was ma dziewczynę lub kogoś komu chciałby zrobić niespodziankę to polecam samemu nagrać takiego audiobooka prywatnie. Super sprawa jeśli np wasza dziewczyna ma jakiś wyjazd i będzie mogła posłuchać swojej ulubionej książki z waszym głosem. To musi być fajne doświadczenie bo nagranie 10h dla amatora audiobooka to nie lada wyzwanie!

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik