Skocz do zawartości
Skrzynia

Kilka pytań o PC i OC

Polecane posty

Cześć Panowie, osobiście na komputerach znam się słabo i mam kilka pytań. Nie przedłużając:

1. Jakie są negatywne skutki OC (oprócz skrócenia żywotności komputera)?

2. O ile OC skraca długość działania PC i czy ilość ujętych lat/miesięcy zależy od sprzętu (podzespołów)?

3. Co ma rozdzielczość monitora do składania komputera i jakie mamy pole manewrowe przy wymianie monitora w przyszłości?

To chyba póki co tyle, z góry dzięki za odpowiedź  :)

Edytowano przez Śliwa

Witaj.

1.a) Wyższy pobór prądu, co przekłada się na wyższy rachunek za energię elektryczną. 

B) Ewentualnie wyższe temperatury, jednak to zależy od jakości systemu chłodzenia, obudowy. Jeśli wyposażysz się w odpowiednie chłodzenie procesora, wtedy problemu nie ma. Karty graficzne posiadają bardzo wydajne, autorskie systemy chłodzące, przygotowane na wysokie OC. Tylko w przypadku posiadania boxowego (oryginalnego) chłodzenia procesora można się martwić o temperatury, a najlepiej wtedy OC po prostu sobie odpuścić.

2. Nie powiedziałbym, że OC skraca życie podzespołów. Przynajmniej jeśli mówimy o taktowaniach, które jesteśmy w stanie osiągnąć bez katowania CPU czy GPU. Jeśli napięcie nie będzie zbyt wysokie, wtedy wg mnie OC nie ma wpływu na długość życia karty. Dopiero trzymanie podzespołów na taktowaniach na granicy z niestabilnością może powodować różne problemy.

3. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów do wyświetlenia, elementów do przetworzenia w grach, dlatego jeśli decydujesz się na bardzo wysoką rozdzielczość (np. 4K), trzeba to mieć na uwadze przy wyborze karty graficznej, która primo musi dać radę wyświetlać obraz w tej rozdzielczości, a secundo zapewniać odpowiednią wydajność, bo nikt chyba nie chce grać w 15 fps. 

Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe bądź chcesz zapytać o coś jeszcze, pytaj śmiało.

Bardzo rzetelna odpowiedź, za którą dziękuję ale w podpunkcie trzecim chodzi mi o rozdzielczość monitora a nie rozdzielczości gry. Dodatkowo zapytam czy przy zakupie komputera za około 6 tysięcy, który służyłby do grania i nagrywania tego na YT podkręcanie zegarów podniesie jakość materiału? I nie planuję nagrywania w 4k, absolutny maks dla mnie to 1080p i 60 fps. 

Hmm, jeśli zacznie Ci brakować wydajności (a nie sądzę, by szybko to nastąpiło), to możesz sobie na OC pozwolić. Przy tak wysokim budżecie na pewno będziesz części, które będą podatne i przygotowane na OC (czyt. procesor z odblokowanym mnożnikiem, wydajne chłodzenie, płyta z mocną sekcją zasilania).

OC to taka furtka awaryjna, z której zawsze będziesz mógł skorzystać, kiedy będziesz potrzebował większej mocy obliczeniowej.

Okej, to jeszcze ten monitor - co ma rozdzielczość monitora do składania komputera? I czy Jeśli "złożę" (w sensie pewnie ktoś z forum mi złoży jak posta napiszę :D) komputer pod monitor 22 cali to czy bez spadku jakości obrazu mogę potem wymienić na mniejszy lub większy monitor?

Już ci odpowiedział na to pytanie

ale tak w skrócie im większa rozdzielczość ma monitor tym więcej potrzebuje pamięci karty graficznej by nadążyć z tworzeniem obrazu np w grze dla pulpitu nie ma to zbytnio znaczenia

A sorry zwarzywiłem, myślałem że mówi o rozdzielczości gry a nie samego monitora. Dziękuje Śliwa za odpowiedzi i Radkowi za zwrócenie uwagi. To wszystko czego chciałem się dowiedzieć póki co :) Temat można zamknąć. 

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik