Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
krzychu91

PC do montażu filmów półprofesjonalnych

Polecane posty

Witajcie!

Obecnie jestem na etapie zakupu drona - prawdopodobnie padnie na dji inspire 1. Potrzebuję mocnego PC do edycji filmów w 4k oraz jakiegoś sensownego monitora do tego. Na PC nie będę grał w żadne gry więc proszę nie brać tego pod uwagę. Interesuje mnie tylko obsługa sony vegas,adobe effects itd.

Budżet który mogę przeznaczyć na CAŁY ZESTAW to okolice 6 tys zł.

Czy w takiej cenie złożę coś sensownego abym nie musiał martwić się o wytrzymałość sprzętu? Filmy głównie w 4k.

Pozdrawiam

Napiszę kilka ogólników, które kazały mi wydać taką opinie. Wszystko opieram na doświadczeniach jakie miałem podczas budowy studia nagraniowego w domu mojego wujka. Gdzie jest cała postprodukcja audio + video. Postaram się zestaw poskładać, ale dość zarobiony jestem w tym tygodniu. 

Montaż 4K wymaga dużych zasobów systemowych. Po pierwsze procesor, tutaj albo topowe i7-5xxx lub jakiś 14 rdzeniowy Xeon E5 v3, aby sprzęt nie łapał czkawki. Taki procesor + płyta główna + ram i właśnie skończył nam się budżet 6000zł. Najperfekcyjniej działa to na dwóch Xeonach E5 v3, ale to bardzo duży wydatek się robi wtedy. 

Kolejna bardzo ważna kwestia, to dyski. Obawiam się, że będziesz potrzebował dysku SSD nie tylko na system, ale też jako dysk roboczy dla materiałów będących w edycji. Jeżeli masz rozbudowany projekt + masz materiały 4K  z dużymi bitrate-ami, zwykły dysk zaczyna się dławić.  (Dyski zwykłe jako biblioteka danych + SSDki do pracy ok (1000-1500zł)

Musisz też mieć dobry monitor, oczywiście żaden gamingowy sprzęt, bardziej trzeba zwracać tu uwagę na matryce i ich jakość, oddawanie barw itd. (2000-3000zł) 

Obsługa takich rozdzielczości wymaga karty ze średniej półki cenowej. Tutaj jedynym co powinno nas zastanowić jest to, które karty graficzne lepiej wspomagają renderowanie. Ale też trzeba ok tego 1000zł za kartę graficzną liczyć. Można też pchać się w karty typu NV Quadro, ale ja uważam to za stratę kasy. Przy oprogramowaniu AVID zysk z quadro był wręcz niezauważalny w porównaniu do GTX660. 

Czyli ok 10 000 trzeba będzie liczyć. 

I teraz pojawia się dylemat. Lepszy PC kosztem jednego drona czy 2 drony przy gorszym sprzęcie. Przeglądałem rynek teraz i wpadł mi w oko DJI Phantom 4. Chciałem zakupić takie 2 drony+PC+lustrzanka ale widzę że już się nie wyrobię. Budżet mam w okolicach 25 tys zł na całość i nie za bardzo mogę go naciągać.

Ale z drugiej strony nie ma co oszczędzać na sprzęcie bo przecież jak ma nie współpracować na jakimś dobrym poziomie to szkoda pieniędzy.

Uważasz że te 10 000 zł jest taką minimalną granicą?

Pojawia się pytanie czy na prawdę potrzebujesz dwóch dronów.

Po drugie drona zawsze można dokupić, a żeby rozbudować komputer tego typu to się robi trochę niewygodnie, bo do wymiany poszła by np. cała platforma CPU+Mobo. 

Pojawia się pytanie czy na prawdę potrzebujesz dwóch dronów.

Po drugie drona zawsze można dokupić, a żeby rozbudować komputer tego typu to się robi trochę niewygodnie, bo do wymiany poszła by np. cała platforma CPU+Mobo. 

Ja należę do osób które dmuchają na zimne. Nie ukrywam że będę miał parę zleceń chociaż jeszcze nie mam dronów - wiadomo jakie to jest. Rzeczy martwe. Serwis trwa około 2 tygodni a zbliża się naprawdę dobry okres dla dronów. Nie daj Boże coś się stanie i 2 tygodnie z głowy. Zawsze czuje się bezpieczniej. Gdy siądzie mi PC na miejscu mam informatyka a części zamienne to zazwyczaj kwestia 1-2 dni.

I teraz pojawia się dylemat. Lepszy PC kosztem jednego drona czy 2 drony przy gorszym sprzęcie. Przeglądałem rynek teraz i wpadł mi w oko DJI Phantom 4. Chciałem zakupić takie 2 drony+PC+lustrzanka ale widzę że już się nie wyrobię. Budżet mam w okolicach 25 tys zł na całość i nie za bardzo mogę go naciągać.

Ale z drugiej strony nie ma co oszczędzać na sprzęcie bo przecież jak ma nie współpracować na jakimś dobrym poziomie to szkoda pieniędzy.

Uważasz że te 10 000 zł jest taką minimalną granicą?

Tak mi się wydaje, komfort pracy i czas renderingu jest bardzo ważny. Szczególnie jeżeli o ten komputer będzie opierał się twój biznes. 

Tak mi się wydaje, komfort pracy i czas renderingu jest bardzo ważny. Szczególnie jeżeli o ten komputer będzie opierał się twój biznes. 

Więc ustalone już mam. Granica 10 000 zł i ciężko będzie o nawet 1 zł więcej w budżecie na sprzęt PC. Ktoś byłby tak uprzejmy i podrzucił jakąś ciekawą wersję?

Pozdrawiam!

Lo grubo krzychu91 pytanie:

Filmy 4K to na YouTube? I czy miałeś do czynienia wcześniej z dronem?

Nie wiem co drugie pytanie ma do całości ale i tak odpowiem:)

Głównie do zleceniodawców ale na YT też może coś podrzucę.

Z dronem nie ale z fotografią i filmowaniem z "ziemi" :)

Nie wiem co drugie pytanie ma do całości ale i tak odpowiem:)

Pytam bo uważam że zaczynanie zabawy z dronem za 10tyś bez jakiegokolwiek doświadczenia jest trochę ryzykowne to tak jak byś zdał licencję pilota i zaczynał latanie od boeinga 777  :) 

Wracając do tematu trochę bez sensu jest ten zestaw bo tak:

Karta graficzna prze kozacka wydajnościowo i cenowo do montażu filmów szkoda kasy.

Jeden dysk SSD przy tym budzecie to kpina.

Chłodzenie CPU w połączeniu z obudową Gladius M20 przy tym budzecie to śmiech na sali.

Jeśli naprawdę chcesz się zająć filmami 4K to taki zestaw KLIK  to minimum postawiłem przede wszystkim na ciszę i komfort pracy masz tu dyski SSD.

240GB na system i programy do edycji, montażu wideo itp.

Pytam bo uważam że zaczynanie zabawy z dronem za 10tyś bez jakiegokolwiek doświadczenia jest trochę ryzykowne to tak jak byś zdał licencję pilota i zaczynał latanie od boeinga 777  :)

Wracając do tematu trochę bez sensu jest ten zestaw bo tak:

Karta graficzna prze kozacka wydajnościowo i cenowo do montażu filmów szkoda kasy.

Jeden dysk SSD przy tym budzecie to kpina.

Chłodzenie CPU w połączeniu z obudową Gladius M20 przy tym budzecie to śmiech na sali.

Jeśli naprawdę chcesz się zająć filmami 4K to taki zestaw KLIK  to minimum postawiłem przede wszystkim na ciszę i komfort pracy masz tu dyski SSD.

240GB na system i programy do edycji, montażu wideo itp.

Takie coś spokojnie udźwignie filmy 4k? Jeżeli tak to zamawiam ten zestaw.

Jest jeszcze +/- 1000 zł na ten zestaw więc coś można dodać.

Jak Ci zostanie kupisz drugi monitor :D

Poczekaj co powie reszta, co by mieć porównanie i jakoś wybór; )

Do środy powinienem dać już ostateczną cenę sprzętu :P

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
to ta usługa.
Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
chłodzenie na procesor
http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać
O44Y129AC8
i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
Alternatywnie zamiast montażu możesz dodać do koszyka pendrive SanDisk Cruzer Fit 8GB
http://www.morele.net/pendrive-sandisk-cruzer-fit-8gb-usb-2-0-sdcz33-008g-b35-429628/
Wtedy  przy zamawianiu skorzystaj z kodu
WP35ZXZG5A
i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik