Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
piastun11

Komputer max 4200zł

Polecane posty

Witam :)
1. Podaj budżet jakim dysponujesz. - Budżet jakim dysponuję to max 4200zł
2. Napisz do czego ma być ten komputer np.gry,rendering,filmy 3D,internet,praca itp. - Komputer ma być przede wszystkim do pracy czyli rendering, grafika komputerowa, webdesign itp. Wiadomo, że czasem można odpocząć przy grach ;)
3. Jaką rozdzielczość posiada twój monitor ? - full hd 1920x1080
4. Czy planujesz robić OC(tzw. podkręcanie podzespołów) - Niekoniecznie, lecz nie wykluczam tej opcji
5. Jakie podzespoły już posiadasz(podaj dokładnie nazwy procesora,płyty,zasilacza itd. - komputer składany od 0
6. Czy masz jakieś szczególne wymagania tzn. wielkość monitora, dysku na dane? brak

Kurcze, nie wyciśniesz nic więcej z budżetu? Do takiej pracy jak potrzebujesz to tylko Haswell-E. Sam mam, bo używam kompa głównie do obróbki wideo i renderowania. Minimum jakie można złożyć to:

http://www.morele.net/inventory/info/PhcyLK/

Gdybyś mógł troszkę dołożyć, to byłoby większe chłodzenie na procka, chociaż on bez podkręcania u mnie nie przekracza 56 stopni Celsjusza podczas renderowania filmów w pakiecie Adobe, więc temperatury ma fantastyczne, bo jego maksymalna temperatura pracy według producenta to 95 stopni :) Jednak ja bym sugerował i założyć mu większe chłodzenie, bo jednak to potężna jednostka obliczeniowa i żal jej nie kręcić:

http://www.morele.net/inventory/info/aJOwIh/

W czym rzecz jeszcze? W zestawie jest 8GB RAM. Ja też miałem ograniczony budżet i wziąłem 8GB RAM, bo za miesiąc dokupię sobie drugie tyle i będzie w porządku. Sugeruję Ci też tak zrobić. Wydajnościowo w takiej pracy jak potrzebujesz to żaden inny procek nie ma co ię równać z Haswell-E.

P.S. Zestaw bez grafiki. Posiadasz jakąś? Haswell-E to naprawdę już troszkę wyższa półka, zastanów się nad tym.

Niestety mój budżet jest ograniczony do owej kwoty. Karty graficznej nie posiadam, dlatego zależy mi na pełnym zestawie wraz z grafiką. Co do RAM myślę, że na początek powinno starczyć, z czasem się dokupi :)

@Tianse, wiesz, że gdyby tu wrzucić i7 4790k + np. GTX 970, to nie byłoby znacznej różnicy? Wiesz także, że większość obliczeń wykonywana jest kartą graficzną (rdzenie CUDA w kartach od Nvidii i OpenCL w Radeonach), right? Wystarczy, że proc dotrzyma karcie kroku, a "standardowe" i7 nie ma z tym problemu.

@Autor, wybacz, nie mam czasu, żeby się bawić w składanie :kappa:

Nie byłoby różnicy pomiędzy i7-4790K i i7-5820K? Dobre żarty :) Chętnie postawię swojego i7-5820K obok takiego i7-4790K i Ci udowodnię że różnica jest, i to znacząca.

Technologia CUDA, którą również wykorzystuję, wspomaga eksport a nie rendering - to tak, aby być precyzyjnym. Ogółem potocznie wśród ludzi przyjęło się, że na eksport mówimy "render", jednak to nie to samo. Renderować możemy animację w LighWave, zaś filmy złożone w Adobe Premiere czy Sony Vegas są eksportowane. Zależy teraz co autor tematu chce robić. Jeśli pracuje w takim LightWave i klepie animacje lub tła w LightWave, to na nic mu CUDA. Ba, jeśli chciałby tylko i wyłącznie stricte do pracy kompa, to poleciłbym mu Quadro - ale to rozmawiamy o innych pieniądzach :)

piastun11, popłynąłem za bardzo z tym Haswell-E. Jest to już taka pierwsza wyższa półka z komputerów, ale to jeszcze jest za mały budżet na coś takiego. Zaraz jest mecz, to postaram się po meczu coś innego Ci złożyć i zaproponować.

Zawsze przez słowo rendering rozumiem pracę przy video, zwłaszcza że jest to strasznie popularne teraz. Do grafiki HSW-E to jak kupowanie bolidu, żeby jeździć 200 m do sklepu, a webdesign... błagam :D Tu bym szedł w 16 GB RAM, aby nie ograniczać multitaskingu. No popłynąłeś i to chciałem ci pokazać :kappa:

Soldier, popłynąłem pod takim względem, że chciałem złożyć zestaw z Haswell-E za tak niską kwotę, nie udało mi się jednak tak daleko odlecieć od rzeczywistości jak Tobie, aby powiedzieć że między i7-5820K i i7-4790K nie ma znaczącej różnicy :lol: W dodatku to co Ty rozumiesz mało kogo obchodzi, jeśli nie znasz podstawowych definicji renderowania i eksportowania, to nie doradzaj. Możesz sobie nawet rozumieć że łyżka jest widelcem i mi to w ogóle nie przeszkadza, tylko w takim razie nie wmawiaj innym pierdół :)

piastun, co byś powiedział na Skylake? W Twoim budżecie mieści się najwyższa i5 z generacji Skylake:

http://www.morele.net/inventory/info/NwxaWc/

Czy wolisz kombinować jakiś zestaw z i7?

Eksportowanie filmów jest potocznie nazywane renderowaniem, więc nie wmawiam nikomu pierdół :) Kup sobie i7 4790k i wyrenderuj jakiś film używając rdzeni CUDA. Różnicy nie będzie. Wszystko sprowadza się do tego, czego autor będzie używać. Brak sprecyzowanych programów pozwala zakładać, że będzie to render video. Określenie rendering przyjęło się nawet do tego stopnia, że jest używane w programach do obróbki video (Premiere, Vegas). Używałem Vegasa, używam Premiere. Zasada ta sama. 

Wiesz, nawet mój stary Xeon się nudzi podczas renderowania filmu kartą graficzną... 

Kup sobie i7 4790k i wyrenderuj jakiś film używając rdzeni CUDA.

To ja Ci polecam kupić sobie i7-5820K, który bez podkręcenia renderuje filmy w FHD, 50FPS, bitrate 20 mb/s krócej niż trwają ;) Po podkręceniu nawet nie mówię co ten procek robi. Także taki i7-4790K przy i7-5820K może jedynie wygrzać się ze swojej pasty pod IHS'em i patrzeć jak odstaje :)

Karta graficzna tylko wspomaga eksport filmu, a nie robi tego za procesor, co właśnie napisałeś. Wyłącz CUDA to w Adobe zobaczysz, że nad niektórymi fragmentami na linii czasu pasek z żółtego robi się czerwony. To są właśnie te fragmenty, które wspomaga technologia CUDA podczas eksportu, po której włączeniu pasek nad nimi robi się z powrotem żółty.

Proszę, wyjaśnię Ci z obrazkami, bo chyba nie do końca rozumiesz technologię CUDA:

1. Wyłączona technologia CUDA:

ehu34sxx07mg.png

2. Włączona technologia CUDA:

5baavjq6yqmt.png

Z wyłączoną technologią CUDA żółty pasek jest tylko nad intrem. Gdy CUDA jest włączone, żółty pasek jest nad cała długością filmu. Co oznacza czerwony, żółty, zielony i brak paska w Adobe powinieneś wiedzieć :)

Przy renderze procesorem bankowo porównania nawet nie ma, ale come on - kto teraz renderuje przez CPU. Zgodzić się mogę, że różnica jest przy efektach generowanych procesorem. Mnie nie stać na to, by wywalać nie wiadomo ile na procesor, a więc sorry. Nie spodziewaj się też, że będę ci przytakiwać, zwłaszcza że cię pierwszy raz na oczy widzę :D Przez te forum przelewa się tyle danych, że czasem idzie zwariować, więc opieram się na własnych doświadczeniach, a moje doświadczenie jest takie, że procesor praktycznie śpi podczas gdy karta to wszystko mieli :)

Procesor śpi? To współczuję to co masz, bo mój pracuje intensywnie podczas "renderowania" w Adobe i do tego wspomaga go technologia CUDA. Mylisz chyba pojęcia. Karta graficzna nie odwala pracy za procesor, ona mu w tej pracy dodatkowo pomaga. Praca procesora podczas eksportu tego filmu, z którego powyżej wstawiłem screeny. Technologia CUDA włączona. Proszę bardzo:

976oae6xncrn.png

fdcq3cvrqais.png

rqpy47leo1xp.png

Proszę Cię, pokaż mi teraz te Twoje własne doświadczenia, na których renderuje Ci karta, a procesor się nudzi :) Dla mnie to są kompletne bzdury, bo procesor czy jest włączone CUDA czy nie, to i tak jest używany do wykonywania obliczeń podczas eksportu/renderingu.

Co do mojej osoby, to owszem na tym forum jestem nowy. Nie oznacza to jednak, że wypisuje głupoty i nie posiadam żadnej wiedzy czy renomy, bo owszem posiadam i to wcale nie mniejszą niż Ty tutaj :) Proszę, dla przykładu podam Ci jeden z moich ostatnich tematów na innym forum, abyś mógł zobaczyć z kim masz przyjemność dyskutować ;)

http://letsplej.pl/t-63431-rodzaj-filmow-na-yt-a-placz-malych-yt-berow

Letsplej :kappa: Nie mogę ci zademonstrować pracy CUDA, bo mam grafikę od AMD. OpenCL radzi sobie ok. Może w takim razie u mnie coś nie styka, skoro na procesorze mam - przypuśćmy - te średnie 20% zużycia i normalnie mogę grać prawie we wszystko (prócz DayZ Modu, bo tam ledwie kilka procent w górę lub w dół robi różnicę). Znajdę czas, to zrobię reinstall Premiere. Nowe sterowniki od AMD wysypały mi większość programów, w tym właśnie Premiere i przy okazji OBS. 

W sumie wiem, że mam starą platformę, jednak wynik (ze zużyciem) powinien być analogiczny... weird. No i autor nadal nie sprecyzował programów :/ Nie wiem, czy nie lepiej byłoby kombinować zestaw na i7 (niekoniecznie Skylake), aby wspomóc to wszystko przez HT. Tego i5 niestety w tą technologię nie wyposażono. 

@Muniek777, wiem, że mnie nie lubisz, no trudno. Ja ciebie też :) Zauważ jedną rzecz - nie ja czytam techniczne i potem piszę po tematach powtarzając opinię innych, żeby sobie ego podbudować :D 

Wiek platformy nie ma nic do rzeczy, jeśli ktoś dba o swój sprzęt, odpowiednio go konserwuje, to może on chodzić przez długie lata, praktycznie bez spadków swojej wydajności. Na pewno masz jakieś pojęcie o sprzęcie i dbasz o kompa, więc tym bym się nie martwił, gorzej jest z osobami, które kupią, postawią i myślą, że przez 10 lat nie trzeba tego dotykać.

Naprawdę masz tak niskie zużycie CPU? Ja również mogę robić co chcę podczas renderowania, tylko wówczas zabieram zasoby obliczeniowe i proces się wydłuża, nic poza tym. Zapodaj screeny. Mi to może wyglądać na uszkodzenie jakiegoś pinu procesora lub nieodpowiednie napięcia, jeśli się nimi bawiłeś. A jak wygląda wykorzystanie procesora w innych aplikacjach/grach? Idzie z niego wyciągnąć maksimum?

Chłopaki, nie ma co się nie lubić. W tematach technicznych zawsze warto jest prowadzić dyskusję, jeśli jest ona sensowna. Aktualna technika jest tak rozległa, że jedna osoba nie jest w stanie ogarnąć dosłownie wszystkiego i warto poczytać to co siedzi w głowie u innych. Warto do tego dodać, że każdy z nas ma swój fotel, swój punkt widzenia i swoje doświadczenia, które warto podczas dyskusji przytaczać i pokazywać :) Jak tutaj widać wyszła bardzo ciekawa sprawa i teraz nie wiadomo, czy to wina software'u, czy może jakieś uszkodzenie elementu komputera, czy może po prostu firma AMD podeszła do sprawy zupełnie inaczej i nie pozwala brać procesorowi udziału podczas obliczeń. Z technologią CUDA na nVidii nigdy się z czymś takim nie spotkałem i wszystkim innym o których wiem, że to dobrodziejstwo wykorzystują, działa tak jak mi.

Na potwierdzenie moich słów z ciekawości robiłem test, ile mi da CUDA. Został on przeprowadzony na filmie, którego screeny są powyżej, w więc jest to piąty odcinek na moim kanale, który trwa ponad 19 minut. Czas renderu w Adobe Premiere to:

- bez CUDA: 32:09 min

- z CUDA: 25:02 min

Jak widać różnica pomiędzy wyłączoną a włączoną technologią CUDA to ponad 6 minut. Przedsięwzięcie jak najbardziej opłacalne i nie dzieje się tu sprawa typu, że po włączeniu CUDA procesor jest odciążony. Procesor chodzi tak samo w obu przypadkach, tylko dodatkowo CUDA mu pomaga, przez co czas renderingu jest krótszy. Ba, a karta jaka aktualnie u mnie w zestawie siedzi to GTX 750Ti, więc słabizna. Po wsadzeniu mocniejszej karty z większą liczbą procesorów CUDA rendering/eksport będzie jeszcze bardziej przyspieszony.

Typowy Soldier, dyskutuje, tłumaczy się, ale dowodów na potwierdzenie swojej tezy nie wrzuci :)

@EDIT

A jeszcze dopytam, do tego zestawu specjalnie wrzuciłeś zablokowaną i5 czy przez pomyłkę?
Dla zorientowania i5 6600k kosztuje 200zł więcej.

Edytowano przez Fuzzik

Z niektórymi się dogadać nie da, tyle w sprawie nie lubienia się. Owszem, mam uszkodzony pin w gnieździe. Jest on powiązany z zasilaniem, nie pamiętam dokładnie. Mam tam wsadzony miedziany drucik - inaczej PC nie pali. I tak od prawie 2 lat. Napięcie mam stockowe, zegar też na razie na 2 GHz stoi. Mój PC jest zwyczajnie dziwny i tyle. Idzie wyciągnąć max, ale przy OCCT lub Prime95 chociażby. W grach nie mam lagów na ogół (chyba że przez RAM, ale to inna kwestia), a wykorzystanie CPU zwykle stoi na poziomie 80%, co także mnie dziwi. Jeszcze bardziej dziwi mnie wynik ~50% w DayZ Mod. Jest to typowa gra "CPU intensive", która praktycznie w ogóle nie korzysta z GPU. Jeśli o eksport video chodzi, to przy dobrym wietrze ten Radeon daje radę ogarnąć półgodzinny film o niskim stopniu skomplikowania w około 45 minut. Zazwyczaj jest to godzina. W każdym razie wolę kierować się swoimi doświadczeniami, a nie testami (zwłaszcza syntetycznymi), bo to różnie bywa. 

W ogóle ciekawiło mnie jaka grafika u ciebie siedzi. Sugerując się procem, myślałem o np. 980, a tu taki badziew :kappa:

@Fuzzik, na razie nie mam jak wrzucić. Powód podano wyżej :D Mam kolejkę filmów do szybkiego obrobienia, a nie mam jak tego zrobić... Ah, i zablokowane procesory Skylake także da się podkręcać na odpowiednich płytach.

Edytowano przez SoldierPL

Fuzzik, mój błąd, dzięki za zwrócenie uwagi :) Muszę się bardziej pilnować w przyszłości. Chociaż teraz buchnęła fama o możliwości kręcenia zablokowanych Skylaków przez szyny BCLK, warto sobie o tym poczytać, jeśli ktoś lubi być na bieżąco, jednak mnie to do końca nie przekonuje. Co odblokowany mnożnik, to odblokowany mnożnik :)

Soldier, skromnie mówiąc podałeś mi pewną zagadkę odnośnie Twojego procesora, a ja od razu podałem Ci przyczynę - uszkodzony pin :) To tak jakbyś jeszcze chciał wątpić w to czy w ogóle coś wiem i w prawdziwość moich wypowiedzi, tylko dlatego że jestem świeżakiem na tym forum ;)

Jeśli chodzi o grafikę dlaczego aktualnie jest GTX 750Ti to sprawa jest banalnie oczywista. Kupowałem kompa miesiąc temu i miałem dwie opcje do wyboru:

- brać GTX 980Ti

- wziąć byle co i poczekać na architekturę Pascal

Wybrałem drugą opcję, ze względów ekonomicznych, bo po premierze Pascala Maxwell poleci na "twarz" z cenami. Szacując średnio może to być 10-20% spadek ceny. Wiem, że za pół roku będę odsprzedawał grafikę, i kupując GTX 980Ti za 3k+ straciłbym w te pół roku kilkaset złotych (400-600zł ???). Kupując 750Ti za 500zł z haczykiem, stracę ile? 100zł? To praktycznie nic, tym bardziej że dolar skoczył w górę i teraz ceny są wyższe niż jak kupowałem :D Jestem napalony na Pascala na rdzeniu GP100 z VRAM 16GB i stosami pamięci HBM2. Wiem, że na pewno to kupię więc nie brałem GTX 980Ti, dlatego przeżyję jeszcze te pół roku na tym GTX 750Ti ;)

Bez obrazy, ale nie mogę cię traktować jako pewne źródło wiedzy, skoro cię tu nigdy nie widziałem. Równie dobrze mógłbym przeczytać Wikipedię i powiedzieć, że wiem wszystko. Nie wydaje mi się jednak, żeby pin był przyczyną. Mogę wejść z OC na te 2.5 GHz i z napięciem na 1.3 i jest stabilnie, tylko RAM powoduje crash, gdy wbiję zegar powyżej 800 MHz. Zagadką jest cały mój PC, więc Ameryki na razie nie odkryłeś :D

Mam propozycję - wróćmy do tematu. Tu jest luźne miejsce do gadania o sprawach technicznych: http://forum.jarock.pl/index.php?/topic/1316-ciekawostki-od-pyrki/page-195 (no albo shoutbox, do którego dostęp dostaniesz po przekroczeniu progu 30 postów).

Jeśli mówimy o zestawie z GTX 960, to warto zmienić, JEŚLI nie będzie ci przeszkadzać brak CUDA. Tak to zmień wersję na 4 GB. Zamień także procesor na i5 6600k (odblokowany). Wyjdzie trochę drożej, ale zawsze masz odblokowany mnożnik :)

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Legenda grup:

• Administrator IT
  • Administrator
  • Ekipa Ja, Rock!
  • Streamer
  • Moderator
  • Moderator Działu
  • Moderator Techniczny
  • Technik Sprzętowiec
  • Grafik