Skocz do zawartości

Pobierz z Google Play
Zdjęcie

Andrzej Sapkowski - w kręgu wiedźmińskiej sagi

wiedźmin saga wiedźmińska saga sapkowski as

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#81 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 636
  • Napisano 23 August 2014 - 18:34

Django - było pytanie o to, czy w grze spotkamy gnomy - padła odpowiedź przecząca. 

Masz wątpliwości przed zakupem sprzętu? Chcesz o coś zapytać? Problem na forum - z tematem, użytkownikiem? Wal śmiało, zawsze chętnie pomogę :)

#82 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 10 August 2016 - 13:21

To, że Ty znasz tylko młodych ludzi czytających Sapka, nie znaczy, że starsi wcale tego nie robią ;)

Tak sobie wróciłem z lekką nostalgią do tego tematu, gdzie dawno już mnie (ani najwyraźniej nikogo innego) nie było i pomyślałem, że trochę nawiąże do komentarza Raximona i powyższej odpowiedzi Śliwy. Może to delikatny offtop, ale warto odświeżyć wątek :)
    Wydaje mi się, ze Raxi ma tu trochę racji - rzeczywiście niewiele starszych osób czyta Sapkowskiego... Ale i niewiele starszych osób czyta fantastykę. I to właśnie traktowałbym jako powód popularności Sapka wśród młodzieży. Nie zgodzę się, że jest on niedoceniany. To naprawdę jeden z najlepszych polskich pisarzy i jeden z lepszych pisarzy fantasy na świecie. Jednak rzeczywiście fantasy jest raczej popularna wśród ludzi młodych i wydaje mi się, że przyczyna jest dosyć oczywista. Fantastyka w tym nowoczesnym wydaniu, jakie czytujemy dziś, zrodziła się w zasadzie w latach 50-60 XIX wieku razem z twórczością Tolkiena, jednak jej rozwój i nagła popularność przypada na lata ,80, nawet .90 (w Polsce fantasy to Sapkowski i wiedźmin, nie mam co do tego wątpliwości). No to jeśli fantastyka w Polsce ma 30 lat, to w jakiej grupie wiekowej będzie najpopularniejsza? Właśnie wśród osób poniżej 30 roku życia. Dlatego pięćdziesięcioletnich czy sześćdziesięcioletnich fanów fantasy jest troszkę mniej niż 20-latków. Tym bardziej, że ci młodsi mają więcej czasu na czytanie :) Tak przynajmniej myślę. Z drugiej strony mój ojciec ('58 rocznik) za czasów młodości zaczytywał się w powieści Karola Maya i tak jak ja teraz pozwalam mojej wyobraźni kreować scenariusze z magami, tam on miał swoich indian i kowbojów. Każde pokolenie ma swoje tendencje w literaturze. Mam wrażenie, że ostatnio coraz więcej słyszę o fantastyce postapo, więc kto wie, może ona będzie następnym hitem?

#83 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator

• Napisano 10 August 2016 - 14:15

Oho, mój tata to też wielki fan Maya. Wkręcił w to też mojego starszego brata (23 lata). Mnie się już nie udało w takim stopniu zainteresować. To samo mogę powiedzieć o twórczości Alfreda Szklarskiej (książki o Tomku Wilnowskim).

Masz wątpliwości przed zakupem sprzętu? Chcesz o coś zapytać? Problem na forum - z tematem, użytkownikiem? Wal śmiało, zawsze chętnie pomogę :)

#84 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

• Napisano 10 August 2016 - 23:52

Akurat w historię Tomka, tak samo jak Pana Samochodzika się wkręciłem, ale to w młodym wieku, długo przed fantastyką. Nie wiem dokładnie które to były lata, ale gdzieś w okolicy podstawówki, może trochę przed i przez cały ten okres właśnie książki przygodowe mi towarzyszyły. Pod koniec podstawówki trochę się opuściłem w czytaniu, aż do gimnazjum i rozpoczęcia przygody z fantasy ;)

#85 Hardkor

• Hardkor

Polonista

• Technik Sprzętowiec
    • PipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 295
  • Napisano 11 August 2016 - 5:37

Postapo rownie mocno na topie jak fantastyka :)

https://www.facebook...epublikaGraczy/ - Grupa dla graczy, na której jestem adminem (i jednocześnie pośrednio założycielem)

graphic.png

#86 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

• Napisano 11 August 2016 - 10:57

Często zresztą czytane przez te same osoby, co trochę nawet zaskakuje biorąc pod uwagę, że to tak różne uniwersa. Mnie - wielkiego fana fantasy - ani trochę do postapo nie ciągnie. Ale ja może dziwak jestem ;P

#87 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator

• Napisano 11 August 2016 - 14:00

Może musisz po prostu coś przeczytać z tego gatunku, a się wciągniesz :)

Ja właśnie skończyłem "Miasteczko Salem" Kinga. Dobra książka.

#88 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

• Napisano 12 August 2016 - 5:00

Nie wiem, ja jeszcze jestem nienasycony dobrą fantastyką... Właśnie zresztą czegoś szukam ;P

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wiedźmin, saga wiedźmińska, saga, sapkowski, as

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych