Skocz do zawartości

Pobierz z Google Play
Zdjęcie

Czytanie lektur - przyjemność czy katorga? Podobały Wam się jakieś? - Dyskusja

Lektury szkolne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
136 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bobrysking

• Bobrysking

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

Reputacja: 98
  • Napisano 06 December 2013 - 12:51

A mi chodziło o sceny opisów walki i sceny rzezi po wojnie O_o

#22 Kubox

• Kubox

Weteran

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPip

Reputacja: 351
  • Napisano 06 December 2013 - 13:06

Aha ok. Tak czy inaczej po części trzymam swoje zdanie.
    Wiedźmina dać trochę starszym dzieciom :P Dziś gdzieś 3/4 młodych ludzi gra w jakąś grę z przemocą. Dajemy na to np GTA. W tej grze odcinanie komuś głowy czy też przejechanie kogoś na ulicy jest dla większości zwykłą zabawą i nikt nie patrzy na morale. To też nie jest normalne bo jakaś część tych ludzi traktuje zabijanie innych w realu za coś codziennego, ale mimo tego nic z pozostałymi się nie dzieje.
    Wiem, że gra to co innego. Jednak zabijanie jest pokazane w innej formie. Tutaj sami możemy wywołać rzeź. Co jets lepsze? Książka czy gra?

ertbbb

#23 Bobrysking

• Bobrysking

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

• Napisano 06 December 2013 - 13:45

Najpierw trzeba postawić to pytanie odpowiedniej osobie.

#24 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 06 December 2013 - 14:42

Bobrysking nie zgodzę się ze stwierdzeniem:

Poza tym barwne opisy niektórych scen mógłby by być nieodpowiednie dla młodzieży.

NIe zgodzę sie dlatego, że nie uważam tego za argument. "Krzyżacy" są lekturą w IV klasie, kiedy dzieciaki mają 11 lat, a przecież w tej książce mamy wątek nie tylko zabijania, a nawet torturowania. 

Owszem, są grupy ludzi, którzy twierdzą, że gry są złe, bo w grach jest przemoc, filmy są złe, bo jest w nich przemoc, no i książki są złe, bo jest w nich przemoc. Ale wiecie co? W prawdziwym życiu też jest przemoc. I stwierdzenie, że jakaś książka jest nieodpowiednia na lekturę, bo jest w niej element przemocy to stwierdzenie naiwne, bo w dużej części lektur jakaś przemoc się znajduje. Nie oznacza to oczywiscie, że "Wiedźmin" jest odpowiedni dla 7-latka, ale jednocześnie nie oznacza także, że jest nieodpowiedni dla 13- czy 15-latka. 

Książka ma mieć sens, spójną fabułę i nieść ze sobą jakieś wartości i wiedzę, a przy tym być przystosowana do poziomu czytelnika. Dlatego układa się kanon lektur z podziałem na wiek. Ktoś o tym decyduje. I gdyby ten ktoś zdecydował, ze "Wiedźmin" jest na tyle istotny, że powinien go przeczytać każdy (bez względu na zainteresowania), to "Wiedźmin" znalazłby się w kanonie lektur, niezależnie od poziomu przemocy. Niemniej jednak mam nadzieję, że tak się nie stanie.

• Glock lubi to

#25 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 416
  • Napisano 06 December 2013 - 16:09

Krzyżacy w IV klasie? Ja miałem w 2 gimnazjum. Osobiście książka nie przypadła mi do gustu.

Chcesz ze mną pograć? Szukam ludzi do Running With Rifles i Rocket League.

Mój profil na Twitterze - Kliknij tutaj! FanPage - Kliknij tutaj! Kanał na YouTube - Kliknij tutaj!

#26 Bobrysking

• Bobrysking

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

• Napisano 06 December 2013 - 17:26

Życie jest brutalne, nie ma dyskusji. Ja jednak gdybym miał dziecko to bym go nie chcial od IV klasy faszerować opisami tortur.

#27 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 06 December 2013 - 19:58

Ja jestem pewien, że "Krzyżaków" miałem jeszcze w podstawówce. No ale skończyłem ją prawie dekadę temu, więc może się pozmieniało.

W każdym razie dzieciaki mające 11 lat raczej nie są tak delikatne, by ta książka na nie wpłynęła. Co innego, gdyby to były atrakcje wizualne, np film, w którym leje się krew. Ale książka raczej nie powinna przestraszyć, szczególnie że to Sienkiewicz, nie King :P

#28 Hardkor

• Hardkor

Polonista

• Technik Sprzętowiec

Reputacja: 295
  • Napisano 06 December 2013 - 21:05

@Talibowy ja miałem w gimnazjum krzyżaków. Jako chyba jedyny z klasy przeczytałem (matka polonistka...) i powiem jedno. Stracone wiele godzin życia xD

https://www.facebook...epublikaGraczy/ - Grupa dla graczy, na której jestem adminem (i jednocześnie pośrednio założycielem)

graphic.png

#29 keram2112

• keram2112

Nowicjusz

• Użytkownik
    • Pip

Reputacja: 15
  • Napisano 07 December 2013 - 22:41

Mi największą przyjemność z czytania przyniosła "Lalka" Prusa i "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall . Naprawdę zachęcam do czytania tych wszystkich którzy sceptycznie do tego podchodzą, wiadomo że każdy woli czytać to na co ma ochotę ;)...ale naprawdę, niektóre lektury nie są takie złe jak je malują ;)

Pozdrawiam.

#30 kalibers

• kalibers

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 14
  • Napisano 10 December 2013 - 18:34

Mnie osobiście podobał się "Potop". Jedyna lektura, którą czytałem, bo musiałem a jednocześnie chciałem, bo po prostu jest świetna.

#31 bedj325

• bedj325

Nowicjusz

• Użytkownik
    • Pip

Reputacja: 3
  • Napisano 10 December 2013 - 18:41

Mi jedyna lektura jaka mi się podobała to "Hobbit" z podstawówki.   ;)

#32 PrzeX

• PrzeX
    • Użytkownik

Reputacja: 0
  • Napisano 15 December 2013 - 18:24

Moim zdaniem lektury są bardzo ale to bardzo nudne. :c

#33 sssss5k

• sssss5k
    • Użytkownik

Reputacja: 0
  • Napisano 17 December 2013 - 0:23

Czytanie lektur to katorga, mówiłem tak przez całą szkołę średnią... Dziś ? wiele bym dał by tam wrócić i '' męczyć ''  sie z książkami .
    bardzo zaciekawiły mnie lektury takie jak 
    Rozmowy z Katem 
    Ludzie bezdomni 
    Przedwiośnie
    Dżuma 
    Zbrodnia i Kara 

Grasz w WoW'a ? Napisz i zagrajmy razem .   :)

#34 Gibby

• Gibby
    • Użytkownik

Reputacja: 2
  • Napisano 31 December 2013 - 12:20

Moim zdaniem każda lektura miała coś w sobie i każda na jakiś sposób mnie w jakiś sposób zainteresowała... No prawie każda, bo np. gdy czytałem Granicę to czułem się jakbym czytał jakąś brazylijską telenowelę. Z książek, które mi się podobały to dobrze wspominam Quo Vadis, Mistrz i Małgorzata, Potop, Zbrodnia i kara. 

Moim zdaniem pewne książki są za wcześniej przerabiane, bo są zbyt trudne do zrozumienia a także zbyt długie i gdy młody człowiek widzi ile stron ma przeczytać to samo to zniechęca go do czytania. Jak dla mnie powinno być tak, że lektury nie powinny zniechęcać ale zachęcać do czytania. Dzięki Bogu, że nie ograniczyłem się tylko do czytania lektur, ale starałem się czytać to co mnie interesowało i chyba tylko dlatego nie zniechęciłem się do czytania.

#35 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec

Reputacja: 416
  • Napisano 31 December 2013 - 13:17

Moim zdaniem pewne książki są za wcześniej przerabiane, bo są zbyt trudne do zrozumienia a także zbyt długie i gdy młody człowiek widzi ile stron ma przeczytać to samo to zniechęca go do czytania. Jak dla mnie powinno być tak, że lektury nie powinny zniechęcać ale zachęcać do czytania. 

Oczywiście, że powinny zachęcać, ale wiesz. Jak czytam w domu chociażby Zwiadowców to jest to dla mnie przyjemność. Z kolei czytanie chociażby Balladyny było dla mnie męczarnią (nuda!). Niektóre lektury są bardzo fajne (Hobbit!), ale też wiele męczy. Książek, które wymieniłeś nie czytałem, może z powodu wieku. Dziwne jest jedno. Jako pierwszą lekturę w IV klasie dostałem Opowieści z Narnii (!). Jak dla mnie zdecydowanie za wcześnie miałem tą lekturę.

Chcesz ze mną pograć? Szukam ludzi do Running With Rifles i Rocket League.

Mój profil na Twitterze - Kliknij tutaj! FanPage - Kliknij tutaj! Kanał na YouTube - Kliknij tutaj!

#36 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 636
  • Napisano 01 January 2014 - 11:55

A kojarzycie "Chłopców z Placu Broni"? "Czarne stopy"? Chyba dwie najlepsze lektury mojej dziesięcioletniej edukacji. "Krzyżacy"...naprawdę nudni. Nie przebrnąłem, choć się starałem. "W pustyni i w puszczy" też mi nie podeszło, ledwo połowę przeczytałem. O "Balladynie", "Romeo i Julii" czy "Panu Tadeuszu" nawet nie wspominam. Zniechęciły mnie lektury do czytania bardzo skutecznie. Nie czytałem nic, dosłownie (oczywiście tylko o książkach mówię). Aż odkryłem genialnego Pana Sapkowskiego - saga+opowiadania (~2500 stron) padły w niecałe dwa tygodnie. Dlaczego takich książek nie daje się do czytania? Nie mówię o podstawówce i gimnazjum, ale technikum czemu nie? "Władca Pierścieni", "Harry Potter" i masa innych, ciekawych książek jest pod ręką, ale wolą wpychać na siłę utwory, których 90% nie przeczyta, a reszta nie zrozumie. Po co kazać czytać komuś coś, skoro tego nie lubi, nie podoba mu się? Bez sensu jak dla mnie. Co z tego, że "Pan Tadeusz" jest uznawany za wybitne dzieło, skoro ja nie mogę przebrnąć przez pierwsze 20 stron? Całe szczęście. że miałem super nauczycielkę z polaka i czytaliśmy tylko fragmenty. Potem każdy się zniechęca i efekt jest taki, że przez 20 lat życia przeczyta 10 książek, z czego 9 to lektury.

Edytka:
    Muszę dopisać co nieco :) Dosłownie chwilę temu skończyłem 'Sezon Burz' Sapkowskiego, całość pochłonąłem w ja wiem...w sumie z 4h. Mistrzostwo w najlepszy wydaniu. Nawet dla kogoś, kto Wiedźmina nie zna. nie czytał sagi, nie wie o co chodzi. Książka ani na moment mnie nie znużyła, akcji jest piekielnie dużo. Jeżeli ktoś jest zaznajomiony z sagą poczuje się jak w domu. Sprytnie wplecione, wspomniane opisane i poznane tam wydarzenia, postaci to klasa sama w sobie. Tutaj AS skupił się bardziej na Geralcie, wszystko kręci się wokół niego.
    Jestem skłonny przyznać, że ta książka wciągnęła mnie równie mocno, a może i mocniej aniżeli saga z opowiadaniami. 10/10 z czystym sumieniem. By takie książki dawali na lektury, to ja rozumiem. Śwetny humor, niemało odzwierciedleń w prawdziwym życiu i sytuacjach, sporo przemyśleń nt. życia i postępowania...Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i każdy coś zachowa w pamięci. Oby Pan Sapkowski nie kończył na tym utworze przygód Geralta z Rivii.

Masz wątpliwości przed zakupem sprzętu? Chcesz o coś zapytać? Problem na forum - z tematem, użytkownikiem? Wal śmiało, zawsze chętnie pomogę :)

#37 QuickCygan

• QuickCygan

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

Reputacja: 175
  • Napisano 27 January 2014 - 17:12

Mnie spodobał się z lektur tylko 'Chłopcy z Placu Broni' oraz 'Hobbit'.

Reszta to katorga, zwłaszcza Balladyna.

#38 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator

• Napisano 27 January 2014 - 17:15

O tak, 'Chłopcy z placu broni' to świetna książka, smutna przy śmierci Nemeczka, ale książka w porządku. 'Hobbit' to nie moje czasy, dopiero młodsza siostra to czytała :D

Masz wątpliwości przed zakupem sprzętu? Chcesz o coś zapytać? Problem na forum - z tematem, użytkownikiem? Wal śmiało, zawsze chętnie pomogę :)

#39 dawid10011

• dawid10011

Żółtodziób

• Użytkownik
    • Pip

Reputacja: 7
  • Napisano 27 January 2014 - 17:22

A Robinson Cruzoe?
    Nikt dobrze nie wspomina tej książki?

#40 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator

• Napisano 27 January 2014 - 17:24

Skoro o niej zapomniałem, to widocznie jakoś szczególnie w pamięć mi nie zapadła ;) Ale owszem, zła nie była. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych