Skocz do zawartości

Pobierz z Google Play
Zdjęcie

Czytanie lektur - przyjemność czy katorga? Podobały Wam się jakieś? - Dyskusja

Lektury szkolne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
136 odpowiedzi w tym temacie

#1 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 416
  • Napisano 01 December 2013 - 13:46

Cześć! Ostatnio w szkole dostałem do czytania Balladynnę  - prawdopodobnie kolejną książkę nie w moim guście. Pomyślałem sobie i wpadłem na pomysł stworzenia tematu, w którym moglibyście pisać jakie lektury szkolne Wam się podobały, a jakie nie. Lubicie czytać lektury? Nie lubicie? Piszcie!

Osobiście w szkole spodobały mi się tylko 3 książki:

• Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa - C.S. Lewis
    • Hobbit Tam i z powrotem - J.R.R Tolkien
    • Kamienie na szaniec - Aleksander Kamiński

Mam przed sobą zapewne jeszcze troszkę w szkole średniej, jednak inne lektury jakie czytałem (lub po prostu omijałem) mi nie przypadły do gustu.

Chcesz ze mną pograć? Szukam ludzi do Running With Rifles i Rocket League.

Mój profil na Twitterze - Kliknij tutaj! FanPage - Kliknij tutaj! Kanał na YouTube - Kliknij tutaj!

#2 Ochoy

• Ochoy
    • Użytkownik

Reputacja: 0
  • Napisano 01 December 2013 - 14:39

Uważam że lektury, to katorga, większość lektur do matury to kompletne dno, niestety muszę je przeczytać.

Ja raczej siedzę w tematach fantastyki, Sci-fi, więc preferuję osobiście wybraną książkę niż narzuconą mi lekturę o losach sarmackiego szlachcica. 

#3 Hardkor

• Hardkor

Polonista

• Technik Sprzętowiec

Reputacja: 295
  • Napisano 01 December 2013 - 18:14

Moim zdaniem lektury to bezsens. Kto kocha ksiazki ten ich czyta wiele jak ja tal czy owak. A jak ich nie lubi to i tak nie przeczyta. Z lektur tylko Narnia i Hobbit mi do gustu przypadly.

https://www.facebook...epublikaGraczy/ - Grupa dla graczy, na której jestem adminem (i jednocześnie pośrednio założycielem)

graphic.png

#4 Bobrysking

• Bobrysking

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

Reputacja: 98
  • Napisano 01 December 2013 - 18:22

Lektura którą wspominam najlepiej to "Dzieci z Bulerbyn" (nie pamiętam jak się to pisze xD ). Tak poza tym to głupota, jak ktoś nie lubi danej książki to cokolwiek by się nie działo to jej nie przeczyta.

#5 splawik2309

• splawik2309

Pasjonat

• Użytkownik
    • PipPipPip

Reputacja: 49
  • Napisano 01 December 2013 - 18:46

W sumie też nie przepadałem za lekturami choć zdarzały się wyjątki jak "Krzyżacy" czy właśnie Hobbit. W technikum żeby Was nie skłamać przeczytałem 1/4 jednej lektury:P A była to książka Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" :)
    PS. Narnia jest w kanonie lektur? :o W, której klasie? To chyba nowość, bo ja czegoś takiego nie miałem:)

CPU Intel Core 2 Duo E7400 2.8GHz GPU NVIDIA GeForce GTS 250 1GB RAM 2x2GB

#6 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec

Reputacja: 416
  • Napisano 01 December 2013 - 19:03

W czwartej klasie miałem jako pierwszą :).

Chcesz ze mną pograć? Szukam ludzi do Running With Rifles i Rocket League.

Mój profil na Twitterze - Kliknij tutaj! FanPage - Kliknij tutaj! Kanał na YouTube - Kliknij tutaj!

#7 Patrykk

• Patrykk

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

Reputacja: 109
  • Napisano 01 December 2013 - 20:36

Też miałem teraz Balladyne :P
    Mnie najbardziej spodobały się te książki: Kamienie na Szaniec, cały Harry Potter, Hobbit, Przypadki Robinsona Kruzoe

#8 Kubox

• Kubox

Weteran

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPip

Reputacja: 351
  • Napisano 01 December 2013 - 20:54

Typki z Bullerbyn
    Opowieści z Narni
    Pies, który jeździł koleją
    Karolcia
    Było jeszcze coś w gimnazjum, ale już nie pamiętam :)

Ja lubiłem czytać, ale tylko te ciekawe. To nie była jakaś męczarnia.
    Jednak pamiętam, że w Gimbazie tylko jedną książkę przeczytałem. Do dzisiaj nie potrzebowałem do życia ani jednej.

Jednym zdaniem - lektura to bzdura :P

ertbbb

#9 Kaadzik

• Kaadzik

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 58
  • Napisano 01 December 2013 - 23:28

Moją ulubioną lekturą było "Nad Niemnem" Orzeszkowej. Tyle ważnej treści, tyle metafor, tyle wątków! Tylko szkoda, że opisów przyrody mało było...

Pamiętam, jak mi moja pani nauczyciel opowiadała, że jakaś książka (nie pamiętam tytułu, mea culpa) była mega popularna, przez co postanowiono, że włączy się ją do kanonu lektur. I co? Wiadro, wszyscy zaczęli jej nieznosić, bo TRZEBA ją przeczytać. 

"Książka jest dobra, póki lekturą się nie stanie". Choć są wyjątki, jak widać wyżej :)

#10 Kubox

• Kubox

Weteran

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPip

• Napisano 02 December 2013 - 0:04

Zgodzę się z Tobą. Inaczej jak masz dużo czasu i luz. Nie masz podanego terminu i nikt Cię nie będzie potem sprawdzał czy naprawdę wszystko wyłapałeś.

Moim zdaniem powinni dać inne książki jako lektury. Są takie, które zawsze były czytane. Jednak jest też wiele takich, które w żaden sposób nie przyczyniają się do naszego rozwoju. Jeżeli czytamy już teraz dla samego czytania to chyba lepiej czytać coś, co się nam podoba. Wtedy biedzie to sprawiać trochę większą przyjemność. Uczniowie powinni mieć możliwość samemu wybrać co będą chcieli czytać.

Poza tym pamiętam, że zawsze szukało się filmu na podstawie danej książki. Choć pani prosiła by tego nie czynić to zazwyczaj obejrzało się film i książka stała się tylko ozdobą na biurku ;)

ertbbb

#11 Hardkor

• Hardkor

Polonista

• Technik Sprzętowiec

Reputacja: 295
  • Napisano 02 December 2013 - 6:52

Moim zdaniem powinno po prostu byc np 3 ksiazki na semestr jakie chcemy i potem opowiadanie z tego. U mnie dla chetnych tak jest ;) Lektury kompletnie mi nie idzie czytanie i lece na streszczeniach. A ksiazki ktore mi sie podobaja ? 7-ksiag wiedzmin przeczytalem na wakacjach, Metro 2033 (prawie 700 stron) polecial w 3 czy 4 dni. Inne Metra podobnie ;)

https://www.facebook...epublikaGraczy/ - Grupa dla graczy, na której jestem adminem (i jednocześnie pośrednio założycielem)

graphic.png

#12 Jurand

• Jurand

Żółtodziób

• Użytkownik
    • Pip

Reputacja: 7
  • Napisano 02 December 2013 - 16:24

Lektury wciska się większości niestety na siłę i to jest bolesna prawda. Wiadomo, że warto wiedzieć, jakie Nasi najwięksi Polacy mieli w tamtych czasach poglądy na świat, jakie liczyły się wartości itd., ale dla większości osób, tym bardziej np. w gimnazjum jest to ciężkie do strawienia, a tamte książki mają przeważnie zawiły język, młodemu człowiekowi ciężko utożsamić się z bohaterem. Lekturę taką jak "Hobbit" wspominam najlepiej, przedstawia wiele wartości w lekkiej formie i pozwala poczuć ten magiczny świat wykreowany przez Tolkiena. Ja sam przeczytałem w życiu kilka cieńszych lektur, serdecznie polecam streszczenia np. na youtube. Jak jest dobry narrator, to skojarzcie najważniejsze fakty na sprawdzianie. ;)

Link do kanału, gdzie znajdziecie przyjemne narracje (głównie liceum) - http://www.youtube.c...pphQ8S-l3OUd_hg

• Kubox lubi to

#13 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 04 December 2013 - 20:20

Nie oszukujmy się, książki, które trafiają do kanonu lektur to doskonałe pozycje, warte przeczytania. Sęk w tym, że do ich poznania zmusza dzieciaki system. Najgorsze co można zrobić dobrej książce, to ustanowić ją jako lekturę. Sam naturalnie wszystkich lektur nie przeczytałem, ba, w liceum większości nawet nie tknąłem. Ale mam silne postanowienie, że wszystkie je i tak przeczytam (choć nie do końca pamiętam, jakie to były książki :P). W tej chwilii pamiętam"Krzyżaków", "Zbrodnie i karę", "Chłopców z placu broni" i "Kamienie na szaniec".

#14 Patrykk

• Patrykk

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

Reputacja: 109
  • Napisano 04 December 2013 - 21:55

"Kamienie na stanieć" moim zdaniem jedna z najlepszych lektur.
    • Glock i l10 lubią to

#15 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 636
  • Napisano 05 December 2013 - 17:45

Mnie spodobało się naprawdę mało lektur, w pamięci zapadły mi na pewno tytuły takie jak "Chłopcy z placu broni" i "Kamienie na szaniec". Nie ogarniałem po co czytać coś takiego jak "Mały Książę", "Latarnik" czy..."Pan Mateusz". "Krzyżacy"? Dobrnąłem do 70 strony. "W pustyni i w puszczy"? Ledwie połowa. 

Czemu takiego np. Wiedźmina nie ustalą jako lektury obowiązkowej? :D

Masz wątpliwości przed zakupem sprzętu? Chcesz o coś zapytać? Problem na forum - z tematem, użytkownikiem? Wal śmiało, zawsze chętnie pomogę :)

#16 splawik2309

• splawik2309

Pasjonat

• Użytkownik
    • PipPipPip

Reputacja: 49
  • Napisano 05 December 2013 - 19:32

"Pan Mateusz"

A nie Tadeusz? :P

CPU Intel Core 2 Duo E7400 2.8GHz GPU NVIDIA GeForce GTS 250 1GB RAM 2x2GB

#17 Śliwa

• Śliwa

Madridista

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 636
  • Napisano 05 December 2013 - 21:05

Pewno, że Tadeusz :D Tak mi brat zawsze mówił, że przywykłem do tego i jakoś tak piszę. Nie wiem czemu niektórzy tak się tym zachwycają. Ja miałem poważny problem z przebrnięciem przez kilka stron...

Masz wątpliwości przed zakupem sprzętu? Chcesz o coś zapytać? Problem na forum - z tematem, użytkownikiem? Wal śmiało, zawsze chętnie pomogę :)

#18 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 06 December 2013 - 10:08

Czemu takiego np. Wiedźmina nie ustalą jako lektury obowiązkowej?  :D

Nie bluźnij! Jeszcze tego brakowało, by tą doskonałą serię dzieciaki znienawidziły.

• Hardkor lubi to

#19 Bobrysking

• Bobrysking

Bywalec

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPip

Reputacja: 98
  • Napisano 06 December 2013 - 12:03

Poza tym barwne opisy niektórych scen mógłby by być nieodpowiednie dla młodzieży.

#20 Kubox

• Kubox

Weteran

• Moderator
    • PipPipPipPipPipPip

• Napisano 06 December 2013 - 12:50

Skoro są specjalne lekcje, które uczą nas jak się robi szkraby i jest to wszystko dokładnie opisane - to czy wrażenie na dzieciach zrobi scena, która opisuje jak jakaś laska przeżywa rozkosz?
    Jak dla mnie nie. Co do wiedźmina może faktycznie nie powinno się go dawać dzieciom. To jest bardzo dobra książka i trzeba być starszym by ja w pełni zrozumieć. Jest jednak kilka innych książek, które w jakimś stopniu opisują przemoc, seks, smutek i możnaby je spokojnie czytać i większość wcale by się nie zraziła.
    Teraz jest tyle seksu, przemocy w normalnych filmach i serialach, że taka książka byłaby lepsza niż niejeden film. To, że tak jest, nie jest normalne, ale zakazywać czytać książki bo jest w nich opisana scena miłosna, byłoby jak dla mnie przesadą.
    Co innego książki erotyczne. Takich to wiadomo, że się nie da uznać za lekturę to oczywiste ;)

ertbbb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych