Skocz do zawartości

Pobierz z Google Play
Zdjęcie

Fantastyka - co wybrać

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 baran090

• baran090
    • Użytkownik

Reputacja: 2
  • Napisano 29 May 2013 - 19:48

Witam

Ostatnio zabrałem się za fantastykę , na razie zdażyłem przeczytałem :

- Wiedźmin

- Pan Lodowego Ogrodu

- Zwiadowcy ( jestem w trakcie )

Schodząc z fantastyki, próbowałem czytać Mroczną Wieżę , Kinga , ale będąc w 80% 1 tomu zdałem sobie sprawę , że czytanie tego mnie męczy/nudzi

Czytałem , że nie każdemu podobają się jego książki , ale m.in Uciekiniera dobrze wspominam

Jest coś wartego uwagi z fantastyki jeszcze w podobnych klimatach ? (o Eragonie słysze raczej skrajne opinie )

Czy pozostać przy mrocznej wieży licząc , że coś się rozkręci ? :)

(z "Gra o Tron" wstrzymuje się póki co)

#2 Chszczacz

• Chszczacz
    • Użytkownik

Reputacja: 0
  • Napisano 30 May 2013 - 10:10

Ostatnio zacząłem czytać ,, Achaja ,, twórczości Andrzeja Ziemińskiego . Książka jest w klimacie fantasy i zapowiada się wyśmienicie . Jest wciągająca , w pewnym stopniu brutalna i moim zdaniem bardzo dobrze napisana . Jedyne co może męczyć to dialogi , napisane językiem podobnym do ,, Krzyżaków ,,  :)

#3 Dillleerrr

• Dillleerrr
    • Użytkownik

• Napisano 31 May 2013 - 1:20

Witaj. Bardzo cieszy mnie, że chcesz - jak by to określić - bardziej zapoznać się z tematyką fantasy.

Po pierwsze przejrzyj ten temat http://forum.jarock....akie-polecacie/

Odnosząc się do tego co napisał Chszczacz :

Ostatnio zacząłem czytać ,, Achaja ,, twórczości Andrzeja Ziemińskiego . Książka jest w klimacie fantasy i zapowiada się wyśmienicie . Jest wciągająca , w pewnym stopniu brutalna i moim zdaniem bardzo dobrze napisana . Jedyne co może męczyć to dialogi , napisane językiem podobnym do ,, Krzyżaków ,,  :)

Książka owszem jest w klimacie fantasy, jednakże sam autor utrzymuje, że jest to science-fiction. Nie jest to jednak zbyt ważne, gdyż jest to naprawdę porządnie napisana powieść. Jedyne z czym się nie zgadzam to opinia odnośnie dialogów. Nie miałem najmniejszych problemów z ich zrozumieniem. wszystko było ładnie skomponowane(jeśli moge to tak nazwać). Bardzo polecam chociażby ze względu na nieziemski humor. Książka momentami jest tak śmieszna, że do tej pory wracam do niektórych momentów.

Wspomniałeś o "Eragonie". Książka bardzo przewidywalna (może po za 1 tomem), ale bardzo lekko i przyjemnie się czyta.

"Gra o Tron" moim zdaniem jest bardzo męcząca. To całe przeskakiwanie z postaci na postać w każdym rozdziale....straszne.

Sorki, że się tak rozpisałem. Jeśli chcesz jakieś fajne tytuły, nie krępuj się pisz na priv.

Pozdrawiam

#4 Chszczacz

• Chszczacz
    • Użytkownik

• Napisano 02 June 2013 - 9:29

Dillleerrr zwracam honor . Czytając dalszą część książki nie miałem problemów z czytanie dialogów . Na początku książki odnosiłem takie wrażenie, że te dialogi są napisane językiem z czasów Henryka Sienkiewicza . Może dlatego , że już dosyć długi czas nie czytałem książek i musiałem się nieco przyzwyczaić  :P

#5 Loginone

• Loginone
    • Użytkownik

• Napisano 02 June 2013 - 13:48

Cześć. Jeśli chodzi o podobne klimaty to polecam Ci sagę o "Czarokrążcy", książka jest całkiem spoko. Jeszcze dam Ci tytuł całkiem z innej beczki czyli książke Metro 2033: Korzenie Niebios też się ją przyjemnie czyta :)

#6 Noga

• Noga
    • Użytkownik

Reputacja: 1
  • Napisano 16 July 2013 - 16:10

Jeżeli fantastyka to koniecznie 

R.A Salvatore Trylogia Mrocznego Elfa  
    1.Ojczyzna,
    2.Wygnanie,
    3.Nowy dom
    Oraz 
    R.A Salvatore Trylogia Doliny Lodowego Wichru 
    1.Kryształowy Relikt
    2.Strumień Srebra 
    3.Klejnot Halflinga 

Generalnie polecam również cała sagę Pieśni Lodu i Ognia (Powszechnie znana jako Gra o Tron)

No i jeszcze czołówka polskiej fantastyki czyli 
    Donald Tusk - Plan wyborczy.

Ale to jest Tragedia połączona z komedia w Polskich  Realiach

• Loginone lubi to

#7 domel89

• domel89
    • Użytkownik

• Napisano 26 July 2013 - 0:32

ja polecam "Pan lodowego ogrodu" Jarosław Grzędowicz :D

#8 Harakiri

• Harakiri
    • Użytkownik

• Napisano 26 July 2013 - 20:10

Pan wyżej umie czytać ze zrozumieniem? Przecież autor podał że przeczytał ten utwór.

#9 domel89

• domel89
    • Użytkownik

• Napisano 26 July 2013 - 22:54

Przepraszam nie doczytałem. W takim razie polecam jeszcze "Malowany człowiek" Peter V. Brett

• Wodzu lubi to

#10 Vukkoo

• Vukkoo
    • Użytkownik

• Napisano 19 August 2013 - 14:15

a ja mam zarazem pytanie czy czytał ktoś " Czarną Kompanie " Glena Cooka , czyan " Słodki srebny blues " i powiem dosc ciekawie sie to czyta :)

• Wodzu lubi to

#11 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 19 August 2013 - 22:21

Podawajcie autora książki, informację (koniecznie) czy jest to książka fantasy czy science-fiction oraz dodajcie krótki opis książki/serii. To pomoże innym zaintersowanym w wyborze lektury.

Jeśli chodzi o serie, które przeczytałem, i które jednocześnie utkwiły mi w pamięcim to na początku mogę polecić sagę o wiedźminie (fantasy). Brutalny, doskonale wykreowany świat wciągnął mnie tak mocno, że sagę czytałem już kilka dobrych razy i uważam ją dziś za najlepszą serię, jaką kiedykolwiek przeczytałem (a trochę pozycji by się na mojej liście przeczytanych książek znalazło ;).

Polecam także "Trylogię husycką" Sapkowskiego (fantasy). Fajnie pomyślany świat, całkowicie inaczej skonstruowany, niż miało to miejsce w "Wiedźminie". Magia w występująca w trylogii ma bardziej rzeczywisty charakter, jest powiązana z religią katolicką i pogańskimi wierzeniami. Nie jest tak elitarna jak w wiedźminie i - o ile mogę użyć takiego słowa - nie jest tak bajkowa, tzn. jest obecna w codziennym życiu ludzi, a nie tylko służy to tworzenia magicznych pustułek ;) 
    Przez fakt, iż książka jest oparta o historię Śląska, niektóre osoby mogą poczuć się znużone co poniektórymi opisami. Ale by się tego dowiedzieć, trzeba przeczytać ;) Jeśli spodobał Wam się "Wiedźmin" i chcecie czegoś z jednej strony całkowicie innego, a z drugiej mającego równie dobrze wykreowanych bohaterów, świat i przeróżne, naprawdę ciekawe przygody, to musicie po "Trylogię husycką" sięgnąć.

Następnie idzie głośna pozycja, mianowicie "Władca pierścieni" Tolkiena (fantasy). Muszę stwierdzić, że jestem świeżo po lekturze tego dzieła i zawiodłem się na nim. Nie jest to pozycja zła, świat jest doskonale wykreowany, opisy są szczegółowe i ciekawe, więc wielu osobom na pewno przypadnie ta lektura do gustu. Ja jednak zawiodłem się na kreacji bohaterów, szczególnie bohaterów pobocznych. Jest im poświęcane skandalicznie mało miejsca, nie dowiadujemy się praktycznie niczego o pobocznych członkach Drużyny. Bardzo mnie to zawiodło, bo szczerze mówiąc miałem nadzieję, iż dowiem się czegoś więcej chociażby o kransnoludzie Gimlim. Tak się jednak nie stało. Same zaś postacie są czarno-białe. Albo coś jest dobre, albo złe, żadnych odcieni. Także sceny batalistyczne mnie srodze zawiodły. Przykładowo walka Gandalfa z Balrogiem zajęła pół strony! Tak, cała wielka, epicka i heroiczna walka została skwitowana trzema czy czterema zdaniami. Dla kogoś, kto tak jak ja, miał nadzieję na bogaty i wyczerpujący opis walk, ta lektura wyda się banalną powiastką. Sporo miejsca zajmują opisy przyrody, historii śródziemia i władców, ale walka i bohaterowie to, wydaje się, informacje poboczne. Wielu na pewno się to spodoba (bo fakt, czyta się bardzo przyjemnie), ale ja się w gruncie rzeczy zawiodłem.

Niedawno trafiła mi w ręce ksiązka Pratchetta "Zbrojni" (fantasy). To pierwsze dzieło tego autora, które czytałem i na pewno nie będzie ostatnim. Ksiązka opowiada o przygodach członków nocnego wydziału Straży Miejskiej w mieście Ankh-Morpork. W skład Straży wchodzą: dówdca (człowiek), kapral Marchewa (główny bohater), który choć jest człowiekiem, to został wychowany przez krasnoludów, funkcjonariusz Angua'ę - kobieta (na ogół... :)), dodatkowo krasnolud, troll i jeszcze jeden człowiek - kapral Nobbs (wykluczony z rasy ludzkiej za faule). Rozpracowują oni serię zagadkowych morderstw. I niech Was ten krótki opis nie zniechęca - lektura jest warta grzechu! Cała ksiązka ocieka absurdalnym humorem w stylu Monty Pythona. Coś pięknego. Na zachętę zdradzę, że w mieście jest wiele róznych gildii - mamy m.in. Gildię Złodziei, Gildię Skrytobójców, czy też Gildię Żebraków. Wszystkie działają legalnie obok siebie. Naprawdę szczerze polecam. Książkę czyta się szybko, wydarzenia są naprawdę świetnie rozpisane, a humor powala.

Wczoraj natomiast trafiła mi w ręce książka Celine Kiernan o tytule "Zatruty tron" (fantasy). To pierwsza część trylogii. Pozostałe dwie części jutro idę wypożyczyć :)
    Ksiązka opowiada o tym, jak to po pięciu latach, piętnastoletnia dziewczyna z rodziny cieśli wraca ze swym ojcem, bliskim przyjacielem króla, do królestwa, w którym się wychowała. Po powrocie odkrywa, że w królestwie źle się dzieje. Tyle zdradzę, po więcej zapraszam do lektury. Niby jest to historia o przygodach dzielnej dziewczynki ratującej królestwo, jednak nie jest to mdła historyjka o księżniczkach. Ksiązka ma swój charakter, występują brutalne momenty, fabuła naprawdę fajnie się rozwija. W pierwszej częście prawie nie występuje magia, poza sporadycznie gadającymi kotami (ze trzy momenty w całej książce) i niewiele częściej pojawiającymi się duchami. Wszystko jest osadzone w klimatach bliskich średniowieczu. Powiem szczerze, że warto dać książce szansę. Mnie zaciekawiła do tego stopnia, że pierwszy tom przeczytałem jednym tchem, a po pozostałe dwa jutro się wybieram.

A na koniec, by nie przeciągać, chcę Was prosić o poradę. Szukam książki, albo skończonej sagi fantasy ("Pieśń lodu i ognia" z tego powodu odpada), w której świat byłby podobny do dzieł Sapkowskiego - brutalny, średniowieczny świat, brak bajkowości, porządnie wykreowani bohaterowie z charakterem (nic w stylu tolkienowskiego "orki są złe, a hobbity nie").

e: Ciekawe czy ktoś dotrwał do końca tego posta :D

#12 Baggins

• Baggins

Uzależniony

• Stały Bywalec
    • PipPipPip

Reputacja: 155
  • Napisano 05 April 2014 - 11:30

Spoiler

Polecam.

• Talibowy lubi to

#13 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec
    • PipPipPipPipPipPipPipPip

Reputacja: 416
  • Napisano 29 April 2014 - 14:27

Hej! Mam do Was pytanie. Chcę kupić koleżance książkę na urodziny. Jakie polecacie książki z tego gatunku? Nie chodzi mi o coś ciężkiego (Metro, Wiedźmin etc.), a coś lżejszego (Hobbit, Zwiadowcy, Harry Potter, Igrzyska - coś w ten deseń). Polecacie coś? 

PS: Eragona czytała.

Chcesz ze mną pograć? Szukam ludzi do Running With Rifles i Rocket League.

Mój profil na Twitterze - Kliknij tutaj! FanPage - Kliknij tutaj! Kanał na YouTube - Kliknij tutaj!

#14 Temer

• Temer
    • Użytkownik

Reputacja: 4
  • Napisano 29 April 2014 - 17:28

"Zaginione Wrota" Orsona Scotta Carda - ostatnio przeczytałem, nawet niezłe  ;) . Jest też druga część "Złodziej Wrót" i będzie jeszcze trzecia część.

Oprócz tego oczywiście Pratchettowy Świat Dysku, fajne też są "Opowieści o Johnnym Maxwellu" też Pratchetta, ale to odrębna seria. 

Druga seria Flanagana "Drużyna" też jest dobra  ;) .

#15 Szost

• Szost

Nowicjusz

• Użytkownik
    • Pip

Reputacja: 5
  • Napisano 29 April 2014 - 18:31

#Glock Dla dziewczyny polecam serie Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy oraz jej kontynuację Olimpijscy Herosi naprawdę wciąga jest to historia gdzie Greccy i Rzymscy bogowie żyją w teraźniejszości i maja dzieci z ludzmi . Te dzieci to pólbogowie i mają moce rodziców np:Pioruny - Że sus itp. W tej serii rozwija się także wątek miłosny wiec chyba będzie pasować.
    • Glock lubi to

#16 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec

• Napisano 29 April 2014 - 19:27

Chodzi Ci o to? http://lubimyczytac....lodziej-pioruna

Brzmi ciekawie. To jakieś walki, historie i mieszane jest to z wątkiem miłosnym?

A co sądzicie o Diunie? Stilgar mi to polecił i brzmi fajnie.

Mój profil na Twitterze - Kliknij tutaj! FanPage - Kliknij tutaj! Kanał na YouTube - Kliknij tutaj!

#17 Szost

• Szost

Nowicjusz

• Użytkownik
    • Pip

Reputacja: 5
  • Napisano 29 April 2014 - 21:37

Tak dokładnie o to książkę mi chodzi. Wątkiem miłosnym jest to że główni bohaterowie się w sobie zakochali mimo iz ich rodzice się nienawidzą ( bogowie) w pierwszym tomie ten wątek jest znikomy ale później się rozkręca przeżywają rozstania wielkie misje i bitwy razem u swego boku. Mnie mimo iż jestem chłopakiem ta seria tak wciągnęła że dzięki mnie kuzynka przeczytała wszystkie tomy

#18 Glock

• Glock

Polonista

• Stały Bywalec

• Napisano 30 April 2014 - 13:21

Jednak odpada - już przeczytała.

#19 Temer

• Temer
    • Użytkownik

Reputacja: 4
  • Napisano 01 May 2014 - 19:31

"Zaginione Wrota", które podałem wcześniej też jest o bogach, greckich, skandynawskich i innych, ale przedstawieni są w inny sposób. Są ludźmi, tyle że z zdolnościami magicznymi, z innego świata. Główny bohater jest magiem wrót, ci zaś zgodnie z pewnym paktem mają być zabijani. W ogóle to w książce są dwa wątki: tego maga wrót na ziemi, który stara się przeżyć i pewnego maga, który przebywa na tej drugiej planecie. Ale nie będę więcej zdradzał  :P

PS. Zapomniałem dodać że w pewnym momencie bohater postanawia spróbować żyć "jak normalny człowiek" i trafia do szkoły  :D

#20 Talibowy

• Talibowy

Gaduła

• Użytkownik
    • PipPip

Reputacja: 25
  • Napisano 05 May 2014 - 4:03

Hej! Mam do Was pytanie. Chcę kupić koleżance książkę na urodziny. Jakie polecacie książki z tego gatunku? Nie chodzi mi o coś ciężkiego (Metro, Wiedźmin etc.), a coś lżejszego (Hobbit, Zwiadowcy, Harry Potter, Igrzyska - coś w ten deseń). Polecacie coś? 

PS: Eragona czytała.

Jakiś czas temu czytałem trylogię Moorehawke Celine Kiernan. Niezgorsza pozycja, szczególnie powinna sie podobać dziewczynie. Nie jest ani ciężka, ani zawiła, ani co najwazniejsze - banalna.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych